Wpis z mikrobloga

Pytanie mam mireczki z #motocykle, moze jakas dyskusje ciekawa wywołam. Chodzi o docierania silnika w nowej sztuce: w instrukcji jest napisane, zeby pierwsze 800 km nie przekraczać 5tys obrotów, później do 1600 8tys a pozniej juz normalnie. W necie wyczytałem, ze bzdura i zeby jeździć normalnie bo silniki w dzisiejszych czasach sa dotarte a to co w instrukcji to takie bhp. Jak widać sa różne szkoły. Macie jakieś doswiadczenia? A może jeszcze jakoś to otagowac? :)
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kefas_safek ja w chinolkach a miałem trzy docierałem zgodnie ze sztuką. Tyle że olej wymieniałem trochę częściej. Dwie pierwsze wymiany to olej srebrny i to po 200 i 500km . O dwóch Moto wiem że nadal jeżdżą i nic się z nimi nie dzieje. Wybierz się na wycieczkę weekendową, dwa weekendy i będzie dotarty. Co kupujesz?
  • Odpowiedz
@Gixaar zależy ci rozumiesz przez lepszym - gęstszym, rzadszym, wyższej jakości? Ale akurat tego też bym nie ruszał i jeździł na zalecanym. Nie do końca precyzyjnie się wyraziłem, zmienić częściej to dla mnie zmienić po dotarciu, ale w krótszym interwale niż zalecił producent. Sama zmiana na taki sam olej IMO nigdy nie zaszkodzi częściej, ale nie uważam tego za konieczne, by zmieniać w trakcie docierania, nie te czasy
  • Odpowiedz
@kefas_safek: cytując mojego wykładowcę z polibudy w kwestii silników: "Nad tym naprawdę pracował sztab specjalistów, poświęcił na to setki roboczogodzin i dużo kasy, wy sami w garażu nic lepszego nie wymyślicie" (wypowiedź dotyczy co prawda samowolnego zmieniania map zapłonu bez wzmacniania konstrukcji silnika, ale i tak jest dość uniwersalna). Myślę że gdyby docieranie nie było potrzebne to by go nie zalecali :)
  • Odpowiedz
@kefas_safek: W sumie już wszystko zostało powiedziane, ja tylko dodam jako ciekawostkę, że w mojej instrukcji nie ma nic na temat obrotów, a jedynie o "zakresie" pracy przepustnicy - otwarcie max do połowy przez pierwsze 800km i max 3/4 przez kolejne 800km. Jest to o tyle zabawne, że trudno ocenić kiedy jest połowa, nie mogąc odkręcić do końca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@WhatTheFuckOrange: @DomPerignon: napisalem ze 1600 jazdy po miescie. Moze zle zrozumialem ale tu chodzi o to, zeby zmieniac zakres obrotow i hamowac silnikiem. W trasie sie przewaznie jedzie tempem bardziej jednostajnym, czego nie zaleca sie przy docieraniu. Moj problem jest taki, ze ja glownie grasy latam wiec 1600 po miescie zrobic to bedzie kaszana i na to moze mi sezonu nie starczyc ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz