Wpis z mikrobloga

Hejo mirki! Potrzebuję naukowej inspiracji. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zabieram się do pisania pracy magisterskiej o temacie "Biologiczne podstawy moralności - ujęcie kognitywistyczne i socjobiologiczne". Właśnie robię research ciekawych książek i artykułów naukowych na ten temat, serdeczne dzięki za polecenie czegoś fajnego, czego mogę nie znać. Listy tego, co sam lubię nie podam, żeby niczego nie sugerować. Jeśli też Cię interesuje i chcesz pomóc - daj proszę plusika, żeby inni też zobaczyli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kognitywistyka #biologia #psychologia #etyka #moralnosc #filozofia #nauka #socjobiologia
  • 10
  • Odpowiedz
@fetozaur: nie jest bo nie istnieje inny model który by wyjaśniał to zagadnienie chociaż w połowie tak kompleksowo, nie ma sensu się skupiać na czymś innym ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@sssabae: Dzięki za pomoc, ale moja praca ma być właśnie w nurcie materialistycznym i naturalistycznym, także podpięcie metafizyki wiązałoby się z ogromną ilością dodatkowej pracy, która nie zwróciłaby się w dostatecznie efektywny sposób. Oczywiście nie neguję filozofii, metafizyki, itp. jednak skupiam się typowo na podłożu biologicznym ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@fetozaur: Koniecznie Moralność Mózgu P. Churchland. Bardzo ciekawe ujęcie biologicznych i ewolucyjnych podstaw moralności. Znajdziesz tam sporo cennych informacji; omówienie najważniejszych badań z dziedziny, propozycje dalszej lektury, no i próba jakiejś syntezy i wyciągnięcia wniosków wynikających z badań z biologii molekularnej, genetyki, neurobiologii i kognitywistyki.
  • Odpowiedz
@fetozaur: Mark Johnson - Morality for Humans: Ethical Understanding from the Perspective of Cognitive Science

Walter Sinnott-Armstrong i Christian B. Miller - Moral Psychology (jest kilka tomów, musisz sobie wybrać)

Gazzaniga - The ethical brain

Greene - The cognitive neuroscience of moral judgment

Moll, Zahn, de Oliveira-Souza, Krueger i Grafman - The neural basis of human moral cognition
  • Odpowiedz
@Gnosis: Churchland to jest pozycja nr 2 w mojej bibliografii po rewelacyjnym Prawy Umysł: Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka pióra Jonathana Haidta. Dzięki, ale proszę o coś więcej, jeśli przychodzi Ci na myśl ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz