Wpis z mikrobloga

#ekonomia #kapitalizm #socjalizm #gospodarka
Teraz mamy jakąś hybrydę socjalizmu z kapitalizmem ;/
Czego mi brakuje, a nie powinno być jak jest teraz:
-ziemia budowlana jest towarem, powinno się wyznaczyć, że młody człowiek z URODZENIA się Polakiem dostaje na własność te kilkaset m2 pod swój dom, chce wymienić na inne miasto? Proszę bardzo, może też sobie kupić, ale nie więcej niż te 5000m2
-ziemia rolna nadal jest narzędziem spekulacji
-pod miastami są setki tysięcy hektarów nieużytków, nikt z tym nic nie robi, a jednak "do kogoś to należy", według mnie należy to oddać mieszkańcom i ludziom chcącym to zagospodarować - nie robisz nic z ziemią przez 5 lat, nie mieszkasz tam, porasta chwastami, sorry - oddajemy tym, którzy coś z tym zrobią, postawią dom, zasadzą ziemniaki, whatever

Myślicie, że to jest dobre, bo kapitalista posiada ziemię. Tylko czy coś z nią robi? To nie powinien być towar w 100%, a dobro narodowe. Drogi wykopku, Twoi dziadkowie walczyli o ten kraj, a w większości nie macie nic własnego.
  • 16
@annanya: tak, a na jakiej zasadzie miałby ktoś dostawać ten kawałek? xD jest różnica jakiegoś zadupia a kawałka ziemi przy dużym mieście wojewódzkim xD
co z inwestorami, którzy kupują ziemię w celu odsprzedaży np. za 30 lat? może nie chcą nic robić, a tylko na tym zarobić w przyszłości?
@bartez_94: losowo, urodziłeś się w mieście x, dostajesz losowo ziemię x w tym mieście. Gorzej z wyprowadzką do większego miasta, ale te domy i ziemia mogą już wejść na wolny rynek, ale z ograniczeniem 5000m2 na osobę, to ziemia budowlana, do mieszkania Ci więcej nie trzeba, masz żonę, macie 10k m2 - większa ziemia to już spekulacja
@annanya: Macice kobiet też są dobrem narodowym, bo rodzą się z niej nowi Polacy. Powinno być tak, że jeśli macica dojrzałej kobiety jest nieużywana do produkcji nowych Polaków przez 5 lat, to któryś z młodych ludzi dostaje na nią talon i może ją napełnić nasieniem.

Nie może być tak, że twoja macica jest narzędziem spekulacji, przez co zamiast produkować Polaków z pełną efektywnością, jest kartą przetargową przy szukaniu przez kobiety odpowiednich
@bartez_94: inwestorami? no tak, dlatego nie można zabrać im od razu, tylko zmusić do odsprzedaży na przestrzeni np. 10 lat ... wiesz, szanuję kapitalizm, ale ... no kurde, ziemia nie powinna być towarem do zbijania majątków

wyjdź na przedmieścia swojego miasta, zobacz... nieużytki ciągną się po horyzont, kto to posiada? Agencja Rolna, miasto i "inwestorzy". Teraz zobacz ile Polaków posiada "cokolwiek"
@bartez_94: nie wiem jak rozstrzygnąć niesprawiedliwość w posiadaniu ziemi, kapitalizm tego nie rozstrzyga, bo jeden posiada 500 hektarów, a drugi musi orać całe życie na działkę budowlaną i trochę materiałów ;)
@annanya: Przeczysz sobie trochę ponieważ w mojej opinii takie rozdawanie ziemi każdemu urodzonemu to włąśnie hybryda socjalizmu z kapitalizmem.
Jak rozwiążesz problem obywateli którzy już się urodzili i takiej działki nie otrzymali?
@annanya: Przecież miasta cały czas się rozrastają, dzięki tym złym inwestorom. Masz jakąś paranoję.

nie wiem jak rozstrzygnąć niesprawiedliwość w posiadaniu ziemi, kapitalizm tego nie rozstrzyga, bo jeden posiada 500 hektarów, a drugi musi orać całe życie na działkę budowlaną i trochę materiałów ;)


Nierówność w posiadaniu nie jest niesprawiedliwością. Jeśli ktoś wszedł uczciwie, na bazie dobrowolnych transakcji w posiadanie połowy kuli ziemskiej, to jest to sprawiedliwe, ponieważ na żadnym etapie
@MarcusPlinius: ale czy państwo Ci zabierze, jak wziąłeś w wieczyste działkę w środku miasta i porasta od 15 lat krzakami? Właśnie nie... u mnie w mieście jest taka działka, sól w oku, bo jest koło ratusza. Ładna starówka, a na środku działka otoczona płotem i porośnięta krzakami. Miasto nic zrobić nie może bo użytkowanie wieczyste.
@bh933901: dlatego powinny być limity, duże, żeby nie zabiły kreatywności ludzi, ale tak byś nie
dlatego powinny być limity, duże, żeby nie zabiły kreatywności ludzi, ale tak byś nie mógł stać się posiadaczem niewyobrażalnego majątku - on ma Ci wystarczyć na luksusowe życie, rozwój i twórczość, a nie tak, że masz 50 willi z basenami, a każda robi po 20kW zużycia energii miesięcznie. To jest chore. Zasoby są bezcenne.


@annanya: Jeśli sobie zapracował, to w czym problem? Jeśli wytworzę tort wielkości mojego domu, i go nie
Macice kobiet też są dobrem narodowym, bo rodzą się z niej nowi Polacy. Powinno być tak, że jeśli macica dojrzałej kobiety jest nieużywana do produkcji nowych Polaków przez 5 lat, to któryś z młodych ludzi dostaje na nią talon i może ją napełnić nasieniem.

Nie może być tak, że twoja macica jest narzędziem spekulacji, przez co zamiast produkować Polaków z pełną efektywnością, jest kartą przetargową przy szukaniu przez kobiety odpowiednich partnerów. Dochodzi