Wpis z mikrobloga

mircy halp. tl dr: wymieniłem świecę - nic nie działa tak jak powinno.

Pacjent: Romet Z-125. Miałem dostęp do świecy DR8EIX po taniości od kumpla, więc pomyślałem że zastąpię nią oryginalną chińską D8RC marki guwnolite (tm), która pełni służbę już 7 rok (moto mam od ojca, wiem że wypalał nagar na niej - nawyki z czasów wuesek).

Wsadziłem, dokręciłem z niuntonometrem w oku, odpaliłem - wydawało się być spoko, silnik pracował równiej jak przedtem. Problemy zaczęły się gdy wyłączyłem ssanie i ruszyłem na przebieżkę by wygrzać świecę - przy ok. 4k obrotów silnik zaczynał gdakać i tracił zupełnie moc. Pod koniec przejazdu toczyłem się przy 3/4 gazu 20 km/h na dwójce. Ponadto, przy redukcji biegu bez dodawania gazu najzwyczajniej w świecie gasł. Momentami znów łapał i zaczynał ciągnąć jak tygrys. Co mogło pójść nie tak? Czy możliwe jest że skupiając się na świecy po prostu nie docisnąłem złącza do świecy tak, by wskoczyło na ten drucik w środku (na zdjęciu)? Świeca jest dokręcona dość mocno, ale też bez świrowania z naciskiem - może jednak ciągle za słabo i brak kompresji?

Spec ze mnie żaden, ale po to mam rumuna 125 żeby się uczyć się obsługi na żywym organiźmie

#motocykle #motocykle125 #bojowka125cc

Dorzucam zdjęcie poglądowe świec i i złącza
Pobierz Dr_Killjoy - mircy halp. tl dr: wymieniłem świecę - nic nie działa tak jak powinno.
...
źródło: comment_mk4JG4Q3zxTuQRCrkamTIJ51jzzMHcsh.jpg
  • 20
@Serv_HVAC: ale właśnie dziwi mnie to że poprzednią świecę ojczulo traktował papierem ściernym a przerwę regulował młotkiem, a tu takie foszki. Szczelina jest 0.7mm w obu, obie 14 mm gwint, ciepłota ta sama. Na forach 125 widziałem że ludzie stosuja i sobie chwalą ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Dr_Killjoy: Ta świeca jest czarna, a taka nie powinna być. Jesteś pewien, że nie jeździsz cały czas na ssaniu? Ssanie w tych motocyklach nie jest praktycznie potrzebne, ja w moim 125 nigdy z niego nie korzystam. Ta wajha od ssania powinna być przesunięta na maksa w dół cały czas, czy u ciebie tak jest?
@ziemniag: no świeca ma 7 lat i 15k przeleciane, imo jest w niezgorszym stanie. ten typ tak ma że bez ssania ruszy, ale potrafi zgasnąć w najmniej oczekiwanym momencie. Jako że przez większość czasu odpalany był w jednym z zimniejszych zakątków pl, to raczej zawsze był palony na ssaniu. Ja rozruch robię w ten sposób że po dłuższym postoju wrzucam ssanie na 1-2 min, potem wyłączam i zostawiam go prykającego na
@Dr_Killjoy: sama firma może i jest dobra ale czy model świecy ma takie parametry jakie zaleca producent? Jest sporo modeli świec różniących się dość znacznie od siebie. Nie szukaj oszczędności na tak błahej rzeczy jak świeca.