Wpis z mikrobloga

Mirki z #dublin, potrzebuję pomocy.

Dostałem ofertę pracy w waszym mieście, warunki następujące: €48k gross + 10% bonusu + health, retirement + dopłata do komunikacji miejskiej. Zapłacą mi też za miesiąc hotelu/Airbnb, żeby się ogarnąć z mieszkaniem. Ważny myczek: dostanę też vouchery na jedzenie, jakaś połowa kosztów na nie powinna mi więc wypaść. Miejsce pracy: Grand Canal Docs.

Powiedzcie mi proszę, czy da się za to wyżyć na jakimś poziomie w stolicy Irlandii? Jestem singlem, trochę no-lifem (zdecydowanie nie każda sobota w klubie). Martwi mnie przede wszystkim mieszkanie, bo widzę, że one-bedroom idzie już za €1500+, co jest jakimś absurdem niewypowiedzianym. Z tego co sobie w necie ustaliłem, moja płaca to będzie jakieś €2900 miesięcznie. Pytanie, czy wydanie półtora kafla na mieszkanie pozwoli mi godnie wyżyć za te pozostałe półtora i jeszcze coś zaoszczędzić? Przez godne mam na myśli pojechanie sobie w ciągu roku jakieś 10 razy do Polski na weekend + święta, jakieś wczasy dwa razy w roku, zamówienie pizzy jak mam ochotę i nie polowanie na promocje w Lidlu.

Będę wdzięczny za szybkie odpowiedzi, bo muszę podjąć decyzję w mig :D

Pozdrowienia!
  • 14
@szyy: o co mi chodzi - jeśli jesteś w stanie znaleźć podobną ofertę lub niewiele słabszą, ale zdalnie, to w Polsce masz highlife. Jeśli chodzi o odkładanie to sprawa mocno indywidualna, bo mi nie bardzo udaje się odłożyć przy prawie takich zarobkach, mieszkając w PL (no ale mogę powiedzieć że mam highlife tutaj), tam ceny jednak są wyższe, powiedzmy że żyłbyś tam całkiem całkiem, ale z odkładaniem może być różnie. Wynajem
@szyy: zależy co masz obecnie i czy ci się nudzi..
szału nie będzie, ale jesteś sam to ci starczy.

Ja wydaje jakieś 150€+ na zakupy tygodniowe dla rodziny 2+1, głównie LIDL/ALDI + supervalu obok.

Nie patrz mieszkania tylko pokój, poznasz ludzi i zobaczysz jak to jest jak ci znika coś z lodówki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wiewior_s: tak jak rzet pisał, nie wynajmuj mieszkania ( samemu) bo takie właśnie ceny w centrum będziesz widywał. Szukaj pokoju. Wtedy znacznie mniej możesz płacić w dobrych warunkach jak na irandie. Nawet jak daja dopłatę na dojazdy to możesz szukać lepszego pokoju/dzielnia chaty troszczkę dalej od centrum.
Myśle ze spokojne dasz radę ogranac chatę na poziomie i jeszcze odłożysz.
Dostałem ofertę pracy w waszym mieście, warunki następujące: €48k gross + 10% bonusu + health, retirement + dopłata do komunikacji miejskiej.


@szyy: Z tego co mówisz to można spokojnie wyżyć godnie i nawet oszczędzić, ale z mieszkaniem ze współlokatorami w pokoju. Ustal sobie budżet do 800€ i nie szukaj w Tallaght, Cabra, Finglas. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szyy: Jakis czas temu pisalem o kosztach dla singla w Dublinie. Mysle, ze wpis nadal aktualny no moze cena mieszkania sie zmienila. Ale wszystko zalezy od tego jaki jestes, bo mozesz nawet cos wynajac samemu i oszczedzac cos z tych 48K ale mozesz tez zarabiac o wiele wiecej i nic nie oszczedzic.
@szyy: Jeśli żyjesz sam, to pokojnie wyżyjesz i nawet odłożysz, jeśli wynajmiesz pokój, albo 1 bedroom dalej od centrum (zakładając, że firma oferuje TaxSaver ticket i za miesięczny transport zapłacisz kilkadziesiąt EUR) - pamiętaj, że okolice GCD są absurdalnie drogie. Oczywiście w tym drugim wypadku odłożysz sporo mniej, ale też coś zostanie. Wyżywienie dla jednej osoby to moim zdaniem mniej więcej ok. 80-100 EUR / tydzień, zależnie od tego gdzie robisz