Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie, mam dla państwa zagadkę

Do sklepu z kapeluszami wszedł klient i wybrał kapelusz za 73 zł. Ekspedientce wręczył banknot stuzłotowy. Ta, ponieważ akurat nie miała drobnych (klient także nie miał), wybiegła do sąsiadującego przez ścianę zakładu fryzjerskiego, by zmienić "setkę". Po chwili wróciła, wydała resztę i zadowolony klient opuścił sklep.
Nie upłynęła minuta, jak wpadł fryzjer z pretensjami, że banknot, który mu wręczyła, jest fałszywy i wobec tego należy mu się 100 zł. Banknot rzeczywiście okazał się fałszywy. Oszukana ekspedientka usiadła przygnębiona i zaczęła liczyć, ile też straciła na nieuczciwości klienta, bo to i kapelusz mu wydała, i resztę, i teraz jeszcze fryzjerowi trzeba oddać 100 zł. Liczy, liczy i coś nie bardzo może się doliczyć, bo wypadają jej różne sumy.

Zapraszam do dyskusji na temat ilości pieniędzy straconych przez sprzedawczynię kapeluszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#zagadka #pytanie #kiciochpyta #glupiewykopowezabawy

Ile straciła sklepikarka

  • 27 2.1% (30)
  • 73 3.1% (44)
  • 100 27.7% (393)
  • 127 8.5% (120)
  • 173 15.4% (218)
  • 200 39.5% (561)
  • Inne? 3.7% (53)

Oddanych głosów: 1419

  • 212
  • Odpowiedz
@orlando74: Traci 100zł, czytaj wyżej.

biorę od ciebie fałszywe 100 i daje ci kapelusz i 27. A teraz wpada fryzjer i oddaje mi fałszywą 100 i bierze właściwą. Czyli ja oddalem tobie kapelusz i 27. A fryzjerowi oddaje 100 i zostaje ze 100falszywych pieniędzy. Czyli jestem stratny 100na kupujacym i 100na fryzjerze


@Tabassco: Najpierw piszesz, że ty bierzesz fałszywą stówkę, a potem, że fryzjer daje ci fałszywą stówkę,
  • Odpowiedz
Jak wy serio to liczycie skoro wychodzi 200 zł XD

sklep -73 zł (kapelusz), -27 zł (reszta dla oszusta), -100 zł (zwrot fryzjerowi, gdy okazało się, że banknot jest podrobiony)


@orlando74: Zapomniałeś dodać +100zł, które wcześniej dostał od fryzjera.
  • Odpowiedz
Gdy klient wchodzi do sklepu, ma ona kapelusz i 0zł czyli 73zł.
W momencie powrotu od fryzjera kobieta ma kapelusz i 100 w drobnych od fryzjera czyli 173zł. Klient wychodzi i zaczyna się pierwsza strata - kapelusz i 27zł czyli stówa. W kasie zostaje 73zł od fryzjera. Wisi fryzjerowi stówę więc do kasy musi dodać 27zł ze swoich - strata wyniosła więc 127zł.
  • Odpowiedz
@Slowbro: aby uprościć tok rozumowania.. sklep miał zarobić 73 zł.. i tyle zarobił.. cała kwota znajduje się w kasie ... kasjerka jest dłużna 100zl fryzjerowi ponieważ wymieniona stówa była fałszywa.. i to jest jej cała strata...
  • Odpowiedz
@Ofszorowiec: Ok, a jeśli ma w sklepie 100zł + kapelusz 73zł, to ma 173zł kapitału początkowego. Idzie do fryzjera, od którego uzyskuje 100zł, więc ma 273zł kapitału. Złodziejowi wydaje kapitał o wartości 100zł, czyli zostaje 173zł, po czym oddaje fryzjerowi 100zł, zostaje więc z 73zł w kieszeni. Początkowy kapitał = 173zł, końcowy kapitał 73zł. Różnica = ??? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Slowbro: od fryzjera wzięła stówę i oddała mu stówę, więc jest na zero. Od klienta wzięła fałszywkę i oddała mu kapelusz + 27zł. Straciła więc wartość kapelusza (73zł) oraz resztę (27zł) czyli w sumie 100zł.
  • Odpowiedz
@piotrr_: Jak wzięła od fryzjera 100? Rozmieniła i okazało się, że jej 100 jest fałszywe po całej transakcji. Czyli musiała oddać jeszcze fryzjerowi 100 zł pomimo tego, że oszustowi dała kapelusz ( o równowartości 73zł i resztę 27 zł ).

Za jednym razem została dwa razu oszukana.
1. Oddała prawdziwe 27zł + kapelusz (o równowartości 73 zł), bo myślała że wymienia to na prawdziwe 100 zł (czyli na 0 zł).
  • Odpowiedz
@mkkud sklepowa wartość wynosi tyle ile mogłaby za niego zarobić gdyby go nie straciła. Jeśli zniszczysz coś w sklepie to tez płacisz wartość sklepowa.
  • Odpowiedz
@Slowbro kiedyś ze współlokatorka wynajmowalysmy mieszkanie. Ja miałam duży pokój. Z racji tego najpierw czynsz podziellilysmy na 2 i ona mniej o 100zl. Cały dzień jej tłumaczyłam dlaczego ja place o 200zl więcej niż ona ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz