Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie, mam dla państwa zagadkę

Do sklepu z kapeluszami wszedł klient i wybrał kapelusz za 73 zł. Ekspedientce wręczył banknot stuzłotowy. Ta, ponieważ akurat nie miała drobnych (klient także nie miał), wybiegła do sąsiadującego przez ścianę zakładu fryzjerskiego, by zmienić "setkę". Po chwili wróciła, wydała resztę i zadowolony klient opuścił sklep.
Nie upłynęła minuta, jak wpadł fryzjer z pretensjami, że banknot, który mu wręczyła, jest fałszywy i wobec tego należy mu się 100 zł. Banknot rzeczywiście okazał się fałszywy. Oszukana ekspedientka usiadła przygnębiona i zaczęła liczyć, ile też straciła na nieuczciwości klienta, bo to i kapelusz mu wydała, i resztę, i teraz jeszcze fryzjerowi trzeba oddać 100 zł. Liczy, liczy i coś nie bardzo może się doliczyć, bo wypadają jej różne sumy.

Zapraszam do dyskusji na temat ilości pieniędzy straconych przez sprzedawczynię kapeluszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#zagadka #pytanie #kiciochpyta #glupiewykopowezabawy

Ile straciła sklepikarka

  • 27 2.1% (30)
  • 73 3.1% (44)
  • 100 27.7% (393)
  • 127 8.5% (120)
  • 173 15.4% (218)
  • 200 39.5% (561)
  • Inne? 3.7% (53)

Oddanych głosów: 1419

  • 212
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Slowbro: Może w takim razie autor rozwieje wątpliwości jaka jest prawidłowa odpowiedź? Im więcej propozycji poprawnej kwoty czytam tym mniej wiem.
  • Odpowiedz
@Slowbro: Dobra, to ja jestem idiota. Nie zauważyłem, że ekspedientka weszła w posiadanie 73 zł gotówki. Wycofuję się z podanego wcześniej rozwiązania. Głupio mi i posypuję głowę popiołem.
  • Odpowiedz
Zadanie z matematyki na poziomie gimnazjum - a odpowiedzi błędnych na razie prawie 3x (2,7016) więcej w sumie niż prawidłowej (878 błędnych do 325 prawidłowej). To jest porażające!!
  • Odpowiedz
Zostawmy na chwilę fryzjera i załóżmy, że ekspedientka ma wydać ze stówy.
W takim przypadku jest stratna na 100 zł bo za banknot nic nie warty oddala kapelusz i gotówkę razem za 100.
Dodajmy teraz pożyczkę od fryzjera i będzie, że jest "w plecy" na 200.
  • Odpowiedz
Dodajmy teraz pożyczkę od fryzjera i będzie, że jest "w plecy" na 200.


@smiesznylogin: Jak w plecy? Skoro pożyczy od fryzjera, to ma stówkę, jak mu odda ma znowu tyle co miała. Czemu cały czas pomijacie to, że dostała 100zł od fryzjera, a doliczacie do straty to, że mu ją oddała? xD
  • Odpowiedz
@JanPapejTrzeci: Bilans – zestawienie aktywów i pasywów jednostki sporządzane na początek (bilans otwarcia) i koniec (bilans zamknięcia) okresu sprawozdawczego (obrachunkowego) w organizacjach prowadzących księgowość według zasad tzw. pełnej rachunkowości. Należy do obowiązkowych sprawozdań finansowych.

Z Wikipedii. Pasuje tutaj bardzo dobrze.
Pieniądze trzeba oddawać.
  • Odpowiedz
@JanPapejTrzeci: xd xd xd...
Masz bilans -100 tak jak pisałem.

Popatrzmy na to inaczej:
Koleś przyszedł i tak naprawdę ukradł ekspedientce 100(kapelusz i reszta). Teraz ekspedientka pożycza jeszcze 100.
Ekspedientka ma
  • Odpowiedz