Wpis z mikrobloga

#neuropa #polityka

Skoro już jesteśmy na fali afery ze śmiercią Igora S. na komisariacie, to wytłumaczę także na kanwie tej sprawy, po co jest niezależne sądownictwo.

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie. Jeżeli je umorzy, albo umorzy w części (np. uznając, że 3 policjanci, którzy się przyglądali nie powinni za nic odpowiedzieć, tylko ten od używania tasera), to rodzina Igora S. będzie mogła zaskarżyć decyzję do sądu, który będzie ją władny uchylić i wydać prokuratorowi wiążące (podkreślam wiążące) wskazówki, w tym nakazać dalsze czynności śledztwa. Potem prokuratura może sprawę umorzyć ponownie. Wtedy jednak rodzina będzie mogła we własnym zakresie już wnieść akt oskarżenia do sądu. Tak czy tak niebagatelna jest w takich sprawach rola sądu, w tym, żeby sprawa trafiła do sądu.

I to są właśnie sprawy, dla których potrzebne jest nam niezależne sądownictwo. To właśnie w takich sprawach kluczowym jest, aby sędzia nie był pod żadnym politycznym wpływem (zwłaszcza, gdy prokuratura jest w 100% podległa rządowi).

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
  • 42
@stekelenburg5: Bo to nie sędziowie zazwyczaj uniewinniali policjantów, albo dawali śmiesznie niskie wyroki, w takich sprawach.
Najlepsze są te uzasadnienia wyroków, gdzie sąd stwierdza że przecież policjant nie ma powodu żeby kłamać.
@stekelenburg5: podziwiam idealizm, ale co mnie jako pokrzywdzonego może obchodzić super przywilej stanięcia przed gościem, który nigdy w życiu głodny nie chodził i jak pokazuje praktyka obligatoryjnie będzie trzymał stronę oprawcy? Ja chcę czuć, że mogę się postawić policjantowi, który przekracza uprawnienia, a nie dostać #!$%@? i zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej.
Wołam zainteresowanych (145) z listy Trybunalska
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Dodatek wspierany przez Cebula.Online

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @daj_pan_spokoj @adgebworthy @albert-penrose @Awerege @BarekMelka @Cephei @chinskizwiad @crab_nebula @cygan44 @dardra @donmuchito1992 @endriuuu @ghostface @GilbertEatingGrape @Goofas @GordonLameman @HaczuPikczu @Jacek38 @jacekKobr @Jade @k__p @kamil_snk @Kapitalis @kapitan_bomba @Kempes @KnightNostalgia @ktose @kvvach @kwiat @kyloe @Lipathor @macgie29 @Majk_ @maniac777 @mnik1 @MrRidiculous @Nawry @ntskj @Ospen @partylikeits99 @Pierre_Billotte @pitersi @
@bykubyk: no tak robisz afere z dupy bo pojawił CI się dodatkowy znacznik do kliknięcia. Tak bardzo było ci szkoda czasu że teraz znowu tracisz czas na odpisywanie.

a ja zrobiłem to z dobrej woli. czy teraz właściwie wyjaśniłem?
edit: przybyło 20 plusów w ciągu kilku minut czyli jednak zawolanie miało sens.