Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jestem świeżo po studiach i chcę rozpocząć #pracait w mieście #poznan

Nie będę czarował, moja wiedza nie jest zbyt wielka. Raptem kilka miesięcy komercyjnego doświadczenia w IT, z czego niecałe 2 miesiące wiązało się z programowaniem (praktyki). Tak to tylko projekty związane z zajęciami na studiach + praca dyplomowa (samemu dla siebie przez cały okres studiów robiłem niewiele - tak wiem, mój błąd, ale czasu nie cofnę). Studia ogarniałem w miarę dobrze, ale mam poczucie, że strasznie mało mi to dało.

Byłem już na 2-3 rozmowach kwalifikacyjnych na młodszego programistę C#/.NET (w tym czuję się najmocniej), jednak wypadłem raczej blado i nie sądzę, by do mnie oddzwonili. Mam wrażenie, że znam tylko podstawy i jak przychodzi do jakichś konkretniejszych pytań/zadań, to się wykładam - bo albo nigdy nic z tym nie robiłem, nie używałem w swoich projektach, albo po prostu zapomniałem, bo używałem dawno temu.

Mógłbym aplikować na różne dostępne oferty praktyk/staży - ale w zdecydowanej większości jest warunek, że są przeznaczone tylko dla studentów. Skoro skończyłem studia, to nie mam czego szukać. Zresztą zbliża się okres wakacyjny, więc jeśli chodzi o praktyki/staże będzie ostra konkurencja, gdyż masa studentów ma wakacje i będzie chciała też coś takiego podjąć.

Nie zamykam się jednak na jedną ścieżkę rozwoju w IT - nie muszę być koniecznie programistą, mógłbym się także zająć testowaniem, QA, BI, analityką, bazami danych etc.
Gdyby ktoś dał mi szansę, to na pewno włożyłbym dużo wysiłku w to, by się rozwijać i wszystkiego nauczyć.

Co byście polecali zrobić w mojej sytuacji? W sytuacji człowieka, który "przespał" okres studiów i nie umie za wiele, ale nie chciałby całkowicie podcinać sobie skrzydeł i zamykać się na możliwość rozwoju w branży IT? Dalej uderzać w programistę, mimo że umiem mało - z nadzieją na to, że gdzieś w końcu mnie wezmą? Czy też olać programowanie, a skupić się na innych "zawodach" IT z racji niższego progu wejścia?

#programowanie #it #kariera #praca

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Asterling
  • 8
@AnonimoweMirkoWyznania: Okres rekrutacji na praktyki/staże też już raczej przegapiłeś (chociaż jakbyś poszukał to byś pewnie jeszcze coś znalazł). Skoro wykładałeś się na nieco trudniejszych pytaniach, to może warto je sobie przypomnieć i dowiedzieć się o co chodziło. Jeden z użytkowników, @spetz robi na swoim blogu cały kurs poświęcony programowaniu w .NET, masz tam dużo informacji i jeszcze więcej linków do stron, gdzie możesz zgłębić temat - skoro masz jakieś podstawy po
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie powinieneś mieć problemów z dostaniem się na staż imo, choć te najlepsze oferty wakacyjne pewnie już są zajęte. To, że jesteś po studiach ma taki plus, że firma może założyć, że będziesz dostępny na pełen etat, a studenci raczej chcą niepełne albo w ogóle znikają jak zaliczą praktyki.
@AnonimoweMirkoWyznania: Próbuj dalej. Poza standardowymi odpowiedziami na ogłoszenia wysyłaj też CVki do firm które aktualnie nie szukają. Pytaj też znajomych czy u nich kogoś nie trzeba.

Kolega po chemii dostał się na testera javascript i na razie już dość długo pracuje, jakieś 3 lata. Teraz nie przypomnę sobie nazwy firmy ale jak napiszesz na PW to wieczorem mogę podesłać.
@AnonimoweMirkoWyznania: W trakcie studiów próbowałem trochę praktyk letnich i raz trafiłem do Warszawy do wsparcia technicznego producenta papierosów. Natomiast drugi raz, to dla Ciebie ważne, rozpisałem maile po firmach poznańskich i wziął mnie na 2 miesiące właściciel niewielkiej firmy obsługującej swoich klientów od strony IT (od sprzętu, przez fora/strony www, na sofcie skończywszy). Dostałem po 700 zł za m-c za debugowanie kodu w VB.Net. Stąd polecam próbować słać CV nawet jeśli