Wpis z mikrobloga

Byłem właśnie w pomieszczeniu z UPS'em który ma za zadanie w przypadku zaniku prądu podtrzymać budynek przez 3 godziny. Było też tam takie urządzenie, które ma za zadanie cytuje:"wytracać energię bierną" po prostu zamienia energię w ciepło. Wydaje mi się że to ściema, jednak podobno spowodowało to oszczędności patrząc w rachunki. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć, czy takie urządzenie naprawdę coś daje? #elektryka #energetyka
  • 20
@Drail: Jeśli odbiorca rozlicza się z przepływu mocy biernej (a praktycznie każdy poza gospodarstwami domowymi się rozlicza) to jak najbardziej. Za przepływ mocy biernej płaci się spore pieniądze.
@Drail: nie chodzi o kwoty tylko o grupę odbiorców i rodzaj obciążenia. Jeżeli rozliczacie się za moc całkowitą, to nalicza się opłaty za ponadnormatywny pobór mocy biernej i taka bateria kondensatorów z dławikami służy do zmniejszenia tego poboru.
@hydros: te dławiki tutaj służą raczej (moje podejrzenie) do ochrony sieci i kondensatorów przed harmonicznymi. Ale tak, masz rację: kondensatory co do zasady nie zamieniają energii na cieplną, tylko na energię pola elektrostatycznego. W rzeczywistości oczywiście nie są idealne i trochę rezystancji pasożytniczej mają.
@wonsz_smieszek Dlawiki mają działać jak filtry. Zgadzam sie z tym co napsiales, chciałem tylko zwrócić uwagę @Drail że te urządzenia niwelują moc bierna, czyli faktycznie obniżają rachunki, ale na pewno ich celem nie jest zamiana energii na ciepło.
@wonsz_smieszek: Nieobciążone UPSy pobierają moc bierną pojemnościową. Aby nie płacić dostawcy energii za jej pobór instaluje się baterie dławików w celu kompensacji tej mocy.
Baterie kondensatorów chroni się dławikami przed wyższymi harmonicznymi ponieważ dla wyższych częstotliwości bateria widziana jest jako zwarcie.