Wpis z mikrobloga

@EnderWiggin: Ja się generalnie z Tobą zgadzam co do pewnej indolencji polskich służb i to również mnie niezmiernie wkurza. Z drugiej jednak strony należy się zastanowić jakie nasza strona ma pole manewru w tego typu sprawach, zważywszy chociażby na prawo międzynarodowe czy ewentualne umowy bilateralne między państwami. Być może, tego nie wiem, polska strona wykorzystała wszystkie dostępne ścieżki prawne dotyczące prowadzenia działań śledczych na terytorium obcego państwa, a co za tym
polska strona wykorzystała wszystkie dostępne ścieżki prawne dotyczące prowadzenia działań śledczych na terytorium obcego państwa


Po pierwsze - tego nie wiemy (chociaż możemy przypuszczać, że tak było)

Aczkolwiek w sprawie obywatela np. USA strona egipska działałby zapewne bardziej sprawnie i skrupulatnie


Oczywiście , że tak. Z jednego prostego powodu - presja USA byłaby znacznie silniejsza.

Co do reszty - to obawiam się, że faktyczna wersja jest na tyle niewygodna dla obu stron,
@Volki: A jeszcze podłączając się do tego co napisałeś wcześniej, bo to również jest dla mnie mega intrygująca kwestia... Nie mam żadnych wątpliwości, że polski biegły (patolog jak mniemam) jest wybitnym specjalistą. Problem polega na tym, że pewnie stał przy stole i wszystko obserwował (przy czym oczywiście niczego nie dotykał i nie znał arabskiego) więc prawdopodobnie wie tylko tyle ile zdążył zobaczyć. A jeżeli chodzi o tłumacza (podkreślam - o ile
@adam-nowakowski: @EnderWiggin: przecież to nikogo nie powinno dziwić. Ukraina przy Egipcie to kulturalne państwo. Poczytajcie co się dzieje od 7 lat w Egipcie. Za dużo się o tym nie mówi żeby nie przestraszyć turystów. Jak oglądam TVN czy TVN VOD to tam jest co chwilę reklama biur podróży. TVN nie ma w interesie psuć sobie przychodów z reklam.
@Volki: Ale ja ją oglądałem na żywo. No i niby jakie wnioski mam z tego wysnuć ? Że rząd robi co może ? Że wszystko jest ok ? Ty na prawdę wierzysz w organy państwowe ? Że to jedyna słuszna opcja ? Że tylko oni mają rację ? Folguj Panie, bo to zakrawa o żarty.

A odnośnie prokuratury - samo założenie (z góry - bo zawsze ma rację) jest podstawowym błędem.
@EnderWiggin: @adam-nowakowski: Jeśli przebywasz na terytorium obcego państwa podlegasz prawu tego państwa, a nie własnego. Niezależnie czy żywy, czy martwy. Żadne też państwo nie pozwoli sobie, by na jego obszarze działały struktury obcego państwa, bo to by oznaczało że jest niepotrzebne i niesuwerenne. Jeśli się złapie funkcjonariusza obcego państwa, realizującego zadania na rzecz swego państwa, dostaje taki ze 20 lat więzienia. Jeśli się kogoś podejrzewa, że realizuje takie zadania jest
@1korner: "Żadne też państwo nie pozwoli sobie, by na jego obszarze działały struktury obcego państwa (...)", no nie do końca, istnieją przecież umowy państwowe dotyczące międzynarodowej współpracy policyjnej. Polska ma podpisaną taką umowę m.in z Niemcami, która weszła w życie 9.07.2015. Daje ona np. możliwość działania polskim śledczym na terytorium Niemiec pod przykrywką (i vice versa):

"Umowa reguluje również aktywności organów ścigania znajdujące się w obrębie tzw. sfery działań niejawnych. Działania
@EnderWiggin: A szkoda, bo to jest ciekawe. Np. ofiary zestrzelenia Air Malaysya w 2014 - w większości Holendrzy - zostały umieszczone przez separatystów donbaskich w specjalnym pociągu chłodni i przekazani Holendrom. Co ciekawe, każda ze stron prowadziła odrębne śledztwo: separatyści, Ukraińcy, no i Holendrzy. Ci ostatni dokonali sekcji oraz identyfikacji ciał już na swoim terytorium. Sądzę, że rząd Malezji też prowadził jakieś śledztwo, bo to ich samolot był.
@adam-nowakowski: I moim zdaniem to jest skandal. Funkcjonariusz niemiecki może cię legitymować, przesłuchiwać, ścigać, strzelać, aresztować i wywieść do swojego państwa. Na to nawet nie pozwalają meksykańskie władze Amerykanom, choć wspólnie walczą z gangami narkotykowymi.
Ba! W Stanach jak szeryf jednego stanu przekroczy granicę drugiego w ramach śledztwa - łamie prawo. Od tego jest FBI, a nie policja stanowa.
nie to ze nie pozwolono...takie sa zasady pomocy prawnej. Polscy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwosci nie moga wykonywac stricte (bezposrednio) czynnosci na terenie innego panstwa. Moga obserwowac np sekcje zwlok czy przesłuchania swiadkow ale juz bezposrenio np pytan zadac nie moga (jedynie moga wyslac pismo z prosba o zadanie konkretnych pytan,ktorych strona w tym przypadku egipska nie musi uwzglednic ale moze). Moim zdaniem dobre i to ze byli obecni przy sekcji zwlok choc powinni
@adam-nowakowski: jezeli nawet w egipcie prowadzone są jakies dzialania operacyjne w sprawie Magdy to objete sa one tajemnica o klauzuli tajne badz scisle tajne wiec nie liczylabym na to ze zostana one ujawnione opinii publicznej