Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zastawiam się nad wyborem profilu w technikum (3 gim. here) i waham się pomiędzy elektronikiem a informatykiem i nie mogę się zdecydować. Niby lubię sobie coś polutować, złożyć jakieś migające diody, czy coś naprawić (ostatnio wymieniłem pamięć SMD w dekoderze DVB-T, bo padła), ale z drugiej strony teraz generalnie nie stosuje się jakichś archaicznych układów elektronicznych, o których uczyłbym się (choć one też mnie interesują), tylko mikrokomputery z normalnym OSem. Ale za to w informatyku nie interesują mnie multimedia i grafika, czy konfigurowanie Windowsa dla Halinki z Januszexu do prac biurowych. Mam w domu #raspberrypi ale szlag mnie trafia jak mam coś zrobić z #linux i teraz leży nieużywana. Umiem też coś skrobnąć w #arduino ale głównie na zasadzie sklejenia gotowców, a nie napisania od zera np. obsługi jakiegoś czujnika. W przyszłości chciałbym właśnie pracować przy takich układach typu mikrokomputery/arduino (wiadomo, w wersji profesjonalnej, choć i nawet adruino czy RPi można spotkać w gotowych produktach), ale też chciałbym umieć zbudować np. wzmacniacz audio, nadajnik jakiś czy inny układ elektroniczny. Wszystkiego można się nauczyć samemu w domu, ale to nie to samo... :(
I teraz do was mireczki pytanie: Co polecacie bardziej; może jest tu jakiś mirek, który miał podobny dylemat i mógłby z perspektywy czasu dać jakieś rady, bo ja już serio nie wiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
A, zapomniałem: mieszkam w #warszawa na Woli i miałbym najbliżej do "Kasprzaka", ale ze względu na poziom wolałbym iść do ZSEiL na gen. Zajączka na Żoliborzu. Średnią będę miał ok. 4,5-4,7 (raczej bez czerwonego paska), z informatyki będę miał 6 (napisałem parę programów w c++ i pokazałem nauczycielowi stronę internetową, którą zrobiłem), z fizyki 4-5. Egzaminy gimnazjalne między 70-90% pewnie. W przyszłości chyba pójdę na studia i wiem że ukończenie technikum nic nie daje w rekrutacji do studiów, ale wolałbym chyba jednak technikum.

#corobic #pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika #elektroprzewodnik #informatyka #techbaza
  • 63
@Ratriczek: Na wiśniowej jest wszystko, tylko nic. Nie zrobiła ta szkoła na mnie dobrego wrażenia, choć jest wysoko w rankingach, ale to chyba zasługa tego że tam jest też dobre liceum (dobre wyniki na maturze)
@lukaszw_: No właśnie chyba też łatwiej znajdę w przyszłości pracę (no i będzie mi łatwiej w niej) jak pracodawca zobaczy że mam technika elektronika i ukończone studia z inf.
@Ponc3k: no, teraz załapałem (
@paweo: z tego co kojarzę to liceum to takie średnie jest. Techbaza ma wysoką zdawalność matur i wyższy próg punktowy. Z tego co mogę porównać zajączka i wiśniową to jednak wiśniowa ma lepszy poziom zawodowych i sprzętu na informatyku
@paweo: Idź na elektronikę, "baw się" w domu darmowymi kursami z programowania (bo taka informatyka cię interesuje?), na studiach będziesz bardziej niż gotów na informatykę.

edit: Co ci to da? Ogromny potencjał na rynku pracy. Ogromną szansę na rozwój zainteresowań. Ogromną możliwość połączenia tych dwóch :)

edi2: Zadania z programowania w domu, to obierz sobie jakiś cel, np. prosty kalkulator. A potem wymyślaj coraz trudniejsze zadania. Ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia.
@interface: w jakich technikach byłeś? tak teraz się zastanowiłem i chyba będzie lepiej jak pójdę na tech.elektronika, a potem na studia informatyczne (w sumie nie wiem jaki jest zakres materiału w stosunku do technikum) bo najpierw bym zdobył podstawy budowy sprzętu elektronicznego i to co się tam robi na elektroniku, a na studiach wiadomo, związane z komputerami. Tylko nie wiem czy duży wpływ na dostanie się na studia inf ma to,
@alWdIjJpz18nHw: wychodzi tak samo informatyka i fizyka, więc na jedno wychodzi. Tylko że musiałbym też na maturze pisać rozszerzony angielski i wychodzi na to że musiałbym się samodzielnie do niego przygotowywać, bo szkoła (technikum gen.zajączka w zawodzie tech.elektronik) nie oferuje rozszerzonego angielskiego ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Ozero: Serio? xD
@interface: ja chyba jednak bardziej elektronika będę się trzymał.
@paweo: A no serio, w informatyku, to jest bardziej składanie kompów, i konfigurowanie sieci, i trochę Worda, Excela itp., a na elektronice, programowanie, trochę lutowania, i montażu sieci typu kamery, lub telefon itp.
@Ozero: O matko, ja myślałem że to w informatyku bardziej nastawia się na programowanie, a tu niespodzianka. Aż sobie chyba poczytam więcej o tych zawodach, to może więcej takich kwiatków wyjdzie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@paweo: No u mojego kolegi na informatyku nic nie było z programowania, ewentualnie się uczysz na własną rękę. Idź na elektronikę, lepiej wyjdziesz, mniej ludzi się uczy tego zawodu, a jest ciekawy, bo się trochę fachu w rękach nauczysz.
@Ozero: ok, dzięki. chyba już wiem jak zrobię.

Ale teraz wychodzi na to że będę miał 2 szkoły w systemie rekrutacji (zajączek a potem kasprzak). Trochę mało, bo miejsca jest na 8 szkół ( ͡° ʖ̯ ͡°) No ale nic, najwyżej dam na późniejsze miejsca jakieś licea, żeby nie zostać z ręką w nocniku w wypadku niedostania się do techników ( ͡° ʖ̯ ͡°
@paweo: Kurde Mirunie, ja ci będę kibicować, bo zapał to tym masz dobry do tego :D
Jeszcze mały hint do elektroniki. Na necie jest masa poradników do ogarniania różnych urządzeń. Nawet laik powinien być w stanie je ogarnąć. Parę dni temu na wykopie ktoś wrzucił poradnik, jak zrobić wykrywacz ruchu, który wysyła sms. Koszt tego czegoś to kilkadziesiąt złotych, ale jak rodzicom podsuniesz pomysł na zabezpieczenie ich działki albo garażu to
@alWdIjJpz18nHw: dzięki :D Niedługo będę robił sobie w domu taki a'la inteligentny dom (listwy led z czujnikiem ruchu, który będzie aktywny, gdy na dworze będzie ciemno + termometry w każdym pomieszczeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°) prawdopodobnie na esp8266) i będę przenosił "warsztat" do piwnicy, więc tam się przyda jakiś alarm ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oczywiście wszystko opiszę na mirko ( ͡° ͜