Wpis z mikrobloga

Mirki pomóżcie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zastawiam się nad wyborem profilu w technikum (3 gim. here) i waham się pomiędzy elektronikiem a informatykiem i nie mogę się zdecydować. Niby lubię sobie coś polutować, złożyć jakieś migające diody, czy coś naprawić (ostatnio wymieniłem pamięć SMD w dekoderze DVB-T, bo padła), ale z drugiej strony teraz generalnie nie stosuje się jakichś archaicznych układów elektronicznych, o których uczyłbym się (choć one też mnie interesują), tylko mikrokomputery z normalnym OSem. Ale za to w informatyku nie interesują mnie multimedia i grafika, czy konfigurowanie Windowsa dla Halinki z Januszexu do prac biurowych. Mam w domu #raspberrypi ale szlag mnie trafia jak mam coś zrobić z #linux i teraz leży nieużywana. Umiem też coś skrobnąć w #arduino ale głównie na zasadzie sklejenia gotowców, a nie napisania od zera np. obsługi jakiegoś czujnika. W przyszłości chciałbym właśnie pracować przy takich układach typu mikrokomputery/arduino (wiadomo, w wersji profesjonalnej, choć i nawet adruino czy RPi można spotkać w gotowych produktach), ale też chciałbym umieć zbudować np. wzmacniacz audio, nadajnik jakiś czy inny układ elektroniczny. Wszystkiego można się nauczyć samemu w domu, ale to nie to samo... :(
I teraz do was mireczki pytanie: Co polecacie bardziej; może jest tu jakiś mirek, który miał podobny dylemat i mógłby z perspektywy czasu dać jakieś rady, bo ja już serio nie wiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
A, zapomniałem: mieszkam w #warszawa na Woli i miałbym najbliżej do "Kasprzaka", ale ze względu na poziom wolałbym iść do ZSEiL na gen. Zajączka na Żoliborzu. Średnią będę miał ok. 4,5-4,7 (raczej bez czerwonego paska), z informatyki będę miał 6 (napisałem parę programów w c++ i pokazałem nauczycielowi stronę internetową, którą zrobiłem), z fizyki 4-5. Egzaminy gimnazjalne między 70-90% pewnie. W przyszłości chyba pójdę na studia i wiem że ukończenie technikum nic nie daje w rekrutacji do studiów, ale wolałbym chyba jednak technikum.

#corobic #pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika #elektroprzewodnik #informatyka #techbaza
  • 63
@paweo: To może i ja coś dorzuce. Mam bardzo podoby przekrój zainteresowań. Nie chciałem siedzieć tylko przed kompem i kodzić. Ciągneło mnie tak jak i Ciebie do sprzętu ale też nie chciałem siedzieć tylko w elektronice. Wybrałem mechatronike, tak jak ktoś wyżej wspominał.
Wydaje mi się, że to był dobry wybór. Kodowania jako takiego nie było za dużo ale rogramowaliśmy sterowniki plc w jezyku drabinkowym. Troche mechaniki też się nauczyło. Generalnie
@alWdIjJpz18nHw: Tag założę wraz z pierwszym wpisem z postępami z prac, bo na razie nie chcę się zobowiązywać, bo może coś nie wypalić itp. :/ Dotychczas zlutowałem parę DIY-kitów od chińczyka, zbudowałem termometr na dwóch ds18b20 (który w formie prowizorycznej na płytce stykowej leży sobie na szafie już od ponad pół roku, ale już nie będę go zmieniał do czasu zabrania się za ESP ( ͡° ͜ʖ ͡°
@paweo: podziwiam Twój zapał i trzymam kciuki! Myślę że warto też sprawdzić ilość matematyki i fizyki w danej szkole oraz poziom (im wyższy tym więcej inteligentnych i ambitnych osób motywujących do nauki) a to wpływa na wynik na maturze, który z kolei wpływa na wynik w rekrutacji na studia . Za moich czasów nie liczył się wynik z matury z informatyki więc nawet nie zdawałem. Ja jestem po ogólniaku (mat-fiz-inf) i
@paweo Wszystkiego na techniku inf możesz nauczyć się w domu.

A jeśli zamierzasz iść to polecam sprawdzić czy techbaza nie outsourcuje części przedmiotów do okolicznego CKP... Jeśli tak, kijem tej szkoły nie tykaj.
@paweo: Sam skończyłem liceum i jestem na informatyce. Ludzie po technikach informatycznych, elektronicznych itp. mieli może przewagę z przedmiotów związanych z elektroniką (kosztem matematyki, której jest na początku bardzo dużo) na pierwszym semestrze i generalnie żałowali, bo rok w plecy.
Spróbuj popytać ludzi z tych szkół, bo to wiadomo, że od nauczycieli wiele zależy. Może niech pokażą jakieś projekty co robią i sam ocenisz czy warto.
Z tego co piszesz to
@paweo mam kilku znajomych po kierunkach elektronicznych - wszyscy programują. Chodzi (chyba) głównie o zarobki. Sam jestem po Technikum Informatycznym i z perspektywy czasu wybrałbym mat-fiz, ale tylko ze względu na czas trwania.
Z tego co i jak piszesz wynika, że jesteś ogarniętym gościem, więc cokolwiek wybierzesz, wybierzesz dobrze, bo najpewniej nie zmarnujesz czasu.
@paweo: JESTEM NA ZAJONCZKU JAKIES PYTANIA PW ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kasprzak to patolka zajonczek jeszcze bardziej ( ͡º ͜ʖ͡º) Jest jeszcze wiśniowa
Ogólnie jak masz rękę do tych rzeczy co wymieniłeś to jakieś dobre liceum(som loszki) a potem studia, jakaś automatyka albo coś. A w domu rozwijanie tego co już umiesz
@paweo: idź na elektronikę... Z elektronika w razie czego zawsze przebranżowisz się na programistę. W drugą stronę nie bardzo. Po liceum poszedłem na inż EiT, teraz kończę mgr z AiR. Nie żałuję, chociaż sporo rzeczy na studiach to strata czasu. Grzeb jak najwięcej w domu.
@paweo: idz do dobrego liceum zdaj dobrze mature i idz na studia. W tym roku skonczylem technikum informatyczne i raczej odradzam, niby fajnie masz spoko cumpli i papierek zawodu ale co to zmienia? W Liceum masz dziewczyny jesteś krócej o ROK i zdasz lepiej mature=lepsze studia. Widze, że już umiesz robić stronki, raspberrypi , c++ to już naprawdę dużo jak na gimnazjalistę. W technikum uczą zdać egzamin nic poza tym, no
@paweo: idź do technikum na elektrotechnike czy coś podobnego. Ja teraz jestem na studiach (informatyka) i tak się muszę tego wszystkiego teraz nauczyć, a w technikum profil informatyka nie nauczyli nas niczego przydatnego. Protip musisz sam dużo #!$%@?, ale to chyba wiesz :)
Powodzenia
@paweo Idź na infe, mówi Ci to człowiek po elektronice. Ja poszedłem na elektronika i teraz żałuję że nie na infe albo na mat-fiz. I tak na studia poszedłem na infe i zostałem programista, ale widzę ile łatwiej mieli ludzie po mat-fizach i infie. Na elektronice prawie nic się nie nauczyłem.
@paweo: ja bylem na elektronice a moj rozowy na informatyce w technikum (ja leciałem jeszcze starym programem a ona nowym) i powiem Ci ze infa w technikum to smiech na sali, najtrudniejsze co robili to pisanie jakichs stronek na css i programy do obliczania wzorow matematycznych XD na elektroniku miałem np. Mikroprocesory z assemblerem, wzmacniacze czy nawet liczby zespolone na elektrotechnice
@Tragu: O, właśnie jaka tam jest atmosfera w szkole(na lekcjach bardziej uczycie się, czy balujecie? ( ͡º ͜ʖ͡º) )? Co tam się dzieje np. w kiblach itp? Jak jest z tymi zajęciami, tylko teoria, czy też praktyka i czy można brać udział w jakichś projektach, bo jak byłem u was na dniach otwartych to nie widziałem, żeby szkoła prezentowała jakieś samodzielnie wykonane projekty przez uczniów, a
@paweo Moja rada: jesteś pewny że pójdziesz na studia - tylko mat-fiz. Technikum to rok w plecy. Dyplom technika nic nie znaczy, nawet go do CV nie wpisuje. Jeżeli jest możliwość że skończysz edukację po średniej - technikum.