Wpis z mikrobloga

Mirki, Węgierki, mam do Was kilka pytań. Przytoczę najpierw kontekst.
Poszukuję sprawdzonego i niezawodnego routera i accesspointa (2w1). Strumieniuję sobie multimedia przez sieć wifi, ciupię czasami w lela i inne gierki online.

Wymagania co do sprzętu:
1. Wspiera QoS
2. Nie gubi pakietów
3. Nie generuje opóźnień w transmisji bezprzewodowej (1 pokój, otwarta przestrzeń, trochę sieci bezprzewodowych jest w okolicy)
4. Posiada dualband(5GHz, 2.4Ghz)
5. Udźwignie duże obciążenie sieci (streaming multimediów)
6. Transmisja danych ~1900Mbps

mając na uwadze powyższe

1. Czy macie może pozytywne doświadczenie z jakimś nowoczesnym routerem, który z czystym sumieniem byście polecili?
2. Pytanie trochę do ludzi od #apple. Czy ktoś z Was posiada/posiadał może Apple AirPort Extreme? Moglibyście coś więcej o nim powiedzieć? Do czego go używaliście, w jakich warunkach i jak się sprawdzał? Sprzęt niby z 2013 roku, słyszałem i czytałem, że śmiga spoko. Oceny w sieci też są wysokie... Jednak obawiam się, że mogli się wypowiadać sami bezkrytyczni fanboje apple. Biorę pod uwagę tylko dlatego, że mam sprzęt spod jabłka i po prostu pasowałby do ekosystemu.

Korzystałem kiedyś z Linksysa WRT54GL z tomato i był rewelacyjny... Pamiętając jak świetny był to sprzęt, postanowiłem kupić jego rzekomego następcę - Linksys WRT1900ACS, ale był tragiczny. O ile śieć 5GHz śmigała znośnie(dało się zauważyć niekiedy spore opóźnienia (do 200ms)) to 2,4GHz to był dramat. Obydwie sieci automatycznie dostosowywały kanały do otaczających warunków, bo sieci w okolicy dużo. Probowałem nawet zainstalować OpenWRT, ale śmigał jeszcze gorzej... Modemo-router Ubee, który dostałem od UPC lepiej daje radę niż ten nowy Linksys - byłby naprawdę spoko gdyby miał wsparcie dla QoS i nie wieszał się, gdy strumieniuję multimedia. Halp...

#apple #router #siecikomputerowe #sieci #informatyka
  • 11
@Garet_: Zastanów się na Ubiquiti Unifi lub Amplifi - ale na te 1900Mbit... to bym nie liczył w zupełności to raz. Porty miedziane masz przecież tylko 1Gbit. Po radiu da się na niewielkie odległości i przy porządnych kartach osiągnąć trochę więcej niż 100Mbit/s w przypadki 2.4GHZ i ok. 300Mbit/s w 5GHZ.
@Garet_: Te 1900Mbit to jest tylko marketingowy bełkot tak jak wszystkie routery 150/300Mbit... realne prędkości w rzeczywistości to ok 1/2 maksymalnie z tego i to na bardzo niewielkie odległości. No i trzeba pamiętać, że karta radiowa w laptopie też musi wspierać odpowiedni standard i posiadać takie same jakościowo radio.
@murgal: No to raczej chyba nie jest 800Mbit. @rolfik_r1: Ale Amplifi już routing ma i jest dostępne w Polsce. Co prawda cena jest piorunująca, ale wygląd/jakość miażdży 1700zł brutto za pełen komplet z 2 repeaterami - do kupienia w Batnie : anteny24.pl