Wpis z mikrobloga

Dlaczego Morawiecki i ogółem PiS ciągle zmieniają wizje podatków, ciągle kręcą, zmieniają plany, zamiast po prostu zacząć od tego, co można zrobić, czyli:
1. zlikwidować podatek dochodowy całkowicie. Większość z wpływów to administracja, emerytury, czyli państwo opodatkowuje samo siebie. Dalej trzeba wypłacać pensje tym, którzy pracują nad obrabianiem tego podatku. Likwidacja to ogromna ulga dla przedsiębiorców. Do tego po takiej likwidacji PIT i CIT Polska stanie się czymś w rodzaju raju podatkowego w Europie, masa zagranicznych firm się do nas wprowadzi.
2. ujednolicić VAT na WSZYSTKO. Cokolwiek sprzedasz, wyprodukujesz, zrobisz, czy to towar, czy usługa, naliczasz 20%, które płacisz i koniec. Byłbym w stanie jeszcze zrozumieć, że daliby dwie stawki, jedną na żywność, drugą na wszystko inne - tylko po to, by nie dać pożywki opozycji i TVNowi do krzyczenia, że za PiS VAT na żarcie podrożał.
3. wprowadzić centralny rejestr faktur (o tym była mowa przed wyborami!!), po to, by ukrócić oszustwa do prawie zera. Faktury by pojawiały się dynamicznie na stronie ministerstwa i każdy, kto jest stroną, może mieć wgląd.
4. wprowadzić, że każdy rozlicza VAT za siebie, a nie, że z każdą transakcją nabija się pula, a na końcu ktoś może uciec i ukraść miliony.

#podatki #pis #polska #polityka #prawo #morawiecki
  • 6
zlikwidować podatek dochodowy całkowicie.


@Radeg90: 40% PIT idzie do gminy zameldowania osoby płacącej i jest to główny dochód większości gmin do zagospodarowania, trzeba tu wymyślić mechanizm jak gminy finansować w takim razie. Jakimś rozwiązaniem byłby procent od VATu.

wprowadzić centralny rejestr faktur

To jest chyba już nawet wprowadzone, a jak nie to na etapie wprowadzania.

wprowadzić, że każdy rozlicza VAT za siebie, a nie, że z każdą transakcją nabija się pula,
@TenebrosuS: Myślę, że gminy powinny mieć większą swobodę i powinny same mieć własne źródło utrzymania, zamiast oczekiwać pieniędzy od państwa. Na przykład podatek od ziemi, od nieruchomości, czy lokalne podatki przychodowe, obrotowe, albo od kupna sprzedaży.

Od dawna nie słychać nic o tym centralnym rejestrze faktur, a niedawno było tak głośno. Nie mam pojęcia, czy ten plan ucichł, czy nie?

No VAT jest odprowadzany od ceny końcowej. A czemu każdy sprzedający
No VAT jest odprowadzany od ceny końcowej. A czemu każdy sprzedający nie może za siebie odprowadzać VATu ze swojej transakcji, tylko przekazywać ten VAT dalej i dalej i dopiero na samym końcu ktoś ten VAT płaci? Takie coś kusi do oszustwa.


@Radeg90: przecież tak jest, właśnie sprawdziłem. VAT płacą wszyscy po drodze obniżając go o podatek już zapłacony. Wałki są na tym, że są różne stawki, za różne rzeczy.

Producent surowca