Wpis z mikrobloga

#okulista #zdrowie #oczy #wzrok #medycyna

Mirki, od kilku lat mam drobne problemy z oczami. Nie noszę okularów, nigdy wady u mnie nie stwierdzono. Mój problem polega na tym, że:

- sporo czasu spędzam przy komputerze, w związku z czym coraz częściej mam zmęczone oczy, czasami jak za długo posiedzę, lub na drugi dzień oczy szczypią, razi mnie światło monitora, telewizora, lub żarówki.

- nie zawsze tak jest, czasami nie odczuwam żadnych dolegliwości -> być może jest to zależne od czasu spędzonego wtedy przy kompie + czas spędzony na dworze.

- w okresie zimowym, kiedy siedzę w domu i powietrze jest suche (ogrzewanie) objawy są nasilone.

- miewałem przypadki że budziłem się rano i np lewe lub prawe oko było czerwone, oczywiście było to bardzo kłopotliwe... raz skończyło się u okulisty z zapaleniem rogówki.

Od jakiegoś czasu używam kropli do nawilżenia oka: Hialeye Free 0,2% (posiadam też 0,4%). Jest nieco lepiej, przynosi nieco ulgę gdy odczuwam dolegliwości, ale nie rozwiązuje problemu.

W przeszłości nie miewałem takich problemów, mogłem siedzieć przy kompie dniami i nocami, TV też nie stanowił problemu.

Jakieś porady? Może ktoś ma sprawdzone dobre krople do oczu, które może polecić, może mógłbym uzupełnić dietę w jakiś konkretny składnik, witaminę? Ogólnie to szukam kogoś kto odczuwa podobne dolegliwości i jakoś sobie z nimi radzi.

(ps. fotka tylko poglądowa, aby przyciągnąć uwagę)
Pobierz
źródło: comment_7m9Ksz7Pr08PdEgMKy6XF12v7LLhF1qK.jpg
  • 26
okulary zerówki z wszystkimi filtrami


ewentualnie okulary "zerówki" z antyrefleksami.


@lukasz_r128:
@patrykmajster:

Myślałem właśnie nad takimi okularami, ale czy obecne monitory faktycznie emitują jakieś promieniowanie jako to może miało miejsce przy starych monitorach CRT? Używam monitora z IPS dość dobrego.
@Chicane emisja światła to już promieniowanie jest ;) . Też mam dobry monitor a po 20 minutach bez okularów mam ochotę wydłubać sobie oczy.
Generalnie problem sprowadza się do tego, że wpatrując się w ekran znacznie mniej mrugasz. Przez to twoje oko jest mocno wysuszone i się męczy. To tak w skrócie. Jak chcesz dokładniej zgłębić temat to poczytaj w necie.Okulary i krople eliminują ten problem.
@Chicane: Najlepszym wyjściem będzie wizyta u okulisty, miałem podobny problem. Okazało się że miałem źle dobrane krople i źródło światła w biurze też nie było dobrze ustawione. Udaj się do okulisty max 80 zł a przebadają Ci oczy i dobiorą krople.
monitor daj poziomo, krzesło wyżej, okno też bym przysłonił, zbyt duża różnica w poziomach natężenia światła


@czarny_i_zly: problem w tym, że do pracy potrzebuję monitora w pionie, a okno tylko z rana tak świeci, bo do od wschodu kiedy z resztą rzadko siedzę przy kompie. przeważnie jednak nie przeszkadza, to dość zacienione miejsce.
@Chicane: Oko dostosowuje średnicę źrenicy do tego światła padającego z boku, nie do monitora. Jeżeli rzeczywiście potrzebujesz pionowego monitora, kup inny stand, są takie mocowane do blatu biurka, wtedy krawędź monitora może dotykać biurka, będzie 10cm niżej.

Opisałeś problem, ja daję ci rozwiązanie, przetestuj przez 2 tygodnie zasłonięte okno i monitor poziomo, zawsze możesz wrócić do pierwotnego ustawienia. Możesz dodatkowo kupić okulary zerówki, np. JZO ma soczewki z filtrem światła niebieskiego
masz nadkazenie bakteryjne, jesli to twoje oko na zdjeciu.

wymaz z worka, do laboratorium, i celowany antybiotyk.


@BionicA: nie nie zdjęcie dałem z neta, ale jak miałem (byłem u okulisty) zapalenie rogówki jak to ona stwierdziła to moje oko wyglądało podobnie.