Wpis z mikrobloga

OŚMIORNICE I INNE GŁOWONOGI EDYTUJĄ SWOJE GENY: Science 6 April 2017

Ośmiornice edytują swoje geny, wpływające na kształt RNA w celu dostosowania swojej fizjologii i morfologii (budowy ciała) w odpowiedzi na wymogi środowiska. Nowy, wspaniały przykład dostosowywania w ramach normy reakcji na środowisko (ewolucji kontrolowanej lub naturalnej biotechnologii komórkowej). Tego typu mechanizmy są mylnie interpretowane przez neodarwinistów i przypisywane przypadkowej ewolucji (https://bioslawek.files.wordpress.com/2015/02/zrzut-ekranu-z-2015-02-19-211825.png?w=1094&h=824).

Są to jednak wyrafinowane procesy o cechach zaawansowanego technicznie projektu, które są sterowane przez złożoną maszynerię biochemiczną (http://sciencerefutesevolution.blogspot.fi/2017/04/worlds-fastest-mutations-or-clever.html). Badania nad szczegółami tej właściwości biologii trwają i nabierają rozmachu.

https://www.newscientist.com/article/2127103-squid-and-octopus-can-edit-and-direct-their-own-brain-genes/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&cmpid=SOC|NSNS|2017-Echobox&utmsource=Facebook#linktime=1491523332

"By New Scientist staff and Press Association

Octopuses and squid have confirmed their reputation as Earth-bound “aliens” with the discovery that they can edit their own genetic instructions.

Unlike other animals, cephalopods – the family that includes octopuses, squid and cuttlefish – do not obey the commands of their DNA to the letter.

Instead, they sometimes interfere with the code as it is being carried by a molecular “messenger”. This has the effect of diversifying the proteins their cells can produce, leading to some interesting variations.

The system may have produced a special kind of evolution based on RNA editing rather than DNA mutations and could be responsible for the complex behaviour and high intelligence seen in cephalopods, some scientists believe.

RNA, a close cousin of DNA, is used to transfer software-like instructions from the genes to protein-making machinery in cells.

Scientists discovered that more than 60 per cent of RNA transcripts in the squid brain are re-coded by editing. In other animals, ranging from fruit flies to humans, such re-coding events only occur a fraction of 1 per cent of the time.

Similar high levels of RNA editing were identified in three other “smart” cephalopod species, two octopuses and one cuttlefish.

The mechanics of cephalopod RNA editing are still being investigated.

“When do they turn it on, and under what environmental influences? It could be something as simple as temperature changes or as complicated as experience, a form of memory,” says Joshua Rosenthal, lead author from the Marine Biological Laboratory at Woods Hole, US.

Octopuses and other cephalopods have a number of characteristics that have caused experts to compare them with aliens, including instantaneous colour-changing camouflage, blue blood, and an ability to see polarised light."

CZYM JEST NORMA REAKCJI NA ŚRODOWISKO?

Warto to wyjaśnić, ponieważ neodarwiniści bardzo często utożsamiają zmienność w ramach normy reakcji na środowisko z mechanizmami, jakie postuluje neodarwinizm. Jest to argumentacja oparta na fałszywej analogii:

https://bioslawek.files.wordpress.com/2015/02/zrzut-ekranu-z-2015-02-19-211825.png?w=729&h=549

Zdolności adaptacyjne wynikające z mechanizmów wchodzących w zakres normy reakcji na środowisko, to wynik inteligentnego projektu, a nie czysto losowych zdarzeń: mutacji odcedzanych przez dobór naturalny. Organizmy żywe mogące należeć do tego samego gatunku mają na swoim wyposażeniu duży potencjał jeżeli chodzi o możliwośći swojego genomu. Kiedy członkowie tej samej populacji trafią do różnych środowisk, to ich rozwój zacznie przebiegać różnie, co może być na przykład wynikiem ekspresji różnych genów w takich samych genotypach. Współczesna biologia cały czas odkrywa różne mechanizmy wchodzące w skład normy reakcji na środowisko. Niektóre określono mianem naturalnej biotechnologii genomów, czy ewolucji kontrolowanej:

http://shapiro.bsd.uchicago.edu/

http://www.thethirdwayofevolution.com/people/view/james-a-shapiro

https://en.wikipedia.org/wiki/James_A._Shapiro

https://bioslawek.wordpress.com/2013/12/17/1940/#more-1940

Za wikipedią:

"Zakres reakcji, norma reakcji - zakres zmian fenotypowych organizmów o identycznych genotypach. Zakres ten można inaczej określić jako zmienność fenotypów determinowanych przez identyczne genotypy organizmów, które rozwijają się w innych środowiskach. Dobrym przykładem są bliźnięta jednojajowe wychowujące się w różnych warunkach."

----------

http://biotechnologia.pl/biotechnologia/aktualnosci/przecietny-to-nie-jedynie-normalny-jak-rowniez-normalny-to-nie-jedynie-przecietny-czyli-wyklad-prof-joachima-cieslika,13243

"[.....] Nie ma nic gorszego niż być przeciętnym! – twierdzi profesor Cieślik – ale jedynie pod względem fenotypowym. Rozkład zmienności genetycznej każdego pokolenia można zilustrować za pomocą rozkładu normalnego. Zakresem owej zmienności jest pula genów danego pokolenia, co jest określane jako„norma adaptacyjna”. Rzutuje ona na wszystkie te cechy, które są wspólne dla nas, jako rodzaju ludzkiego i których nie da się ominąć. Jest to chociażby rozwój ontogenetyczny. Nikomu nie udało się ominąć poszczególnych jego faz, bez względu na to, w jakich warunkach organizm się znajduje. W tym miejscu warto wspomnieć również o występowaniu tak zwanej „normy reakcji osobnika”. Jest to niezwykle istotne zjawisko, które mówi o tym, że każdy z nas ma zapisane w swoim materiale genetycznym pewne prawdopodobne reakcje fenotypowe, które uzewnętrzniają się w konkretny sposób pod wpływem interakcji genotypu ze środowiskiem zewnętrznym. Jest to gwarantem naszej indywidualności i niepowtarzalności. Genom charakteryzuje się występowaniem poligenów, a to znaczy, że dla poszczególnych genów możemy wyróżnić wielokrotne allele, które wspólnie kontrolują cechy ilościowe, a ich ekspresja zależy od sumowania (kumulowania) się poszczególnych alleli. To z kolei skutkuje tym, że ekspresja danej cechy u każdego z nas może zachodzić w inny sposób.

Allele każdego z genów różnią się między sobą natężeniem dla danej cechy ilościowej, co realizowane w przyszłości będzie odróżniało od siebie poszczególne osoby. Patrząc na rozkład normalny przedstawiający daną cechę ilościową najwięcej wyników zaobserwujemy w okolicach średnich wartości, zaś im dalej od tej wartości, tym otrzymamy mniej wyników. Genotypy skrajne, czyli homozygoty, ujawniają efekt kumulacji genów w maksymalnym lub minimalnym stopniu, zaś klasyczna heterozygota „zawiera” połowę genów, których efekt kumulacji osiąga w maksymalnym stopniu oraz połowę genów, które efekt kumulacji osiągają w stopniu minimalnym. Jest to zdecydowanie najkorzystniejszy wariant i to jego umiejscowienie na krzywej Gaussa zawiera się w okolicach wartości średniej.



Jak już zostało wspomniane wcześniej, w naszym genomie zapisanych jest kilka możliwości tego, jacy możemy się stać. W procesie ontogenezy jedynie jedna z tych opcji ma szansę się ujawnić, a to z kolei zależy od interakcji pomiędzy genami a środowiskiem, która to warunkuje nasze adekwatne przeprowadzenie rozwoju osobniczego do panujących wokół nas warunków środowiska. Wszelkie modyfikacje fenotypowe są sumą zmian genetycznych jak i wszelkich zmian środowiskowych. Na wspomniane zmiany genetyczne składają się następujące składniki:

- addytywny: jeśli osobnik posiada określony gen, cecha ujawni się zawsze, bez względu na otaczające warunki środowiska,


-dominacji: wynika z interakcji między allelami określonego genu,


-interakcji (epistazy): wynika z oddziaływań między allelami różnych genów.

Dwa ostatnie są niezależne od efektów addytywnych i kształtują fenotyp po wpływem warunków środowiska.



Warto także zaznaczyć, że u każdego osobnika ontogeneza zachodzi w trochę inny sposób, jednak nikt nie jest w stanie ominąć poszczególnych jej etapów. Według koncepcji stworzonej przez Profesora Cieślika rozwój fenotypowy osobnika może przebiegać w sposób stabilny, progresywny, regresywny i wielopoziomowy. Model stabilny opisuje sytuację, kiedy osobnik kształtuje swój fenotyp zgodnie z właściwościami swoich genów. Jest to w dużej mierze jedynie konstrukt teoretyczny. Sposób progresywny charakteryzuje się coraz to większym, lepszym wykorzystaniem wyposażenia genetycznego w jednostce czasu. Osobnik rozwijający się w ten sposób zmienia swoje położenie na wyższe na tle zmienności fenotypowej populacji. Sposób regresywny rozwoju przebiega odwrotnie. Charakteryzuje się coraz gorszym wykorzystaniem składników swojego genotypu, co nie oznacza oczywiście cofania się w rozwoju. Oba modele zależne są od środowiska zewnętrznego. Model wielopoziomowy zakłada natomiast, że osobnik w trakcie swojej ontogenezy rozwija się naprzemiennie w sposób stabilny, progresywny, jak i regresywny."

----------

Zobacz też:

http://cyfroteka.pl/catalog/ebooki/0402814/040/ff/101/OEBPS/Text/section005-005.xhtml

Plastyczność fenotypowa i norma reakcji

-----

Przykłady:

https://bioslawek.wordpress.com/2012/11/02/przewidywalne-wzory-ewolucji-czyli-o-odkryciu-kolejnego-mechanizmy-nie-neodarwinowskiego-ktory-umozliwia-roznym-organizmom-dostosowanie-sie-do-konkretnego-srodowiska-w-ramach-normy-reakcji-na-srodo/

Przyczyny mimikry u motyli; upadek kolejnego neodarwinowskiego mitu

https://bioslawek.wordpress.com/2011/09/12/mnogie-mutacje-przeszkoda-dla-darwinizmu/

MNOGIE MUTACJE – PRZESZKODA DLA DARWINIZMU?

https://bioslawek.wordpress.com/2012/06/23/przyczyny-mimikry-u-motyli-upadek-kolejnego-neodarwinowskiego-mitu/

Dodonaea viscosa angustissima roślina stanowiąca kolejny przykład szybkiego dostosowania się w ramach normy reakcji na środowisko. Czyli kolejny raz o ewolucji kontrolowanej

https://bioslawek.wordpress.com/2012/07/05/dodonaea-viscosa-angustissima-roslina-stanowiaca-kolejny-przyklad-szysbkiego-dostosowania-sie-w-ramach-normy-reakcji-na-srodowisko-czyli-kolejny-raz-o-ewolucji-kontrolowanej/

Ewolucja w supertempie. Znowu o specjacji i pielęgnicach.

https://bioslawek.wordpress.com/2012/06/17/ewolucja-w-supertempie/

Nowe doniesienie z dziedziny badań nad mechanizmami epigenetycznymi

https://bioslawek.wordpress.com/2014/04/17/2481/

Naukowcy w końcu zsekwencjonowali genomy wszystkich piętnastu gatunków zięb Darwina, ujawniając kluczowy gen odpowiedzialny za różnorodność dziobów tych ptaków

https://bioslawek.wordpress.com/2015/02/14/naukowcy-w-koncu-zsekwencjonowali-genomy-wszystkich-pietnastu-gatunkow-zieb-darwina-ujawniajac-kluczowy-gen-odpowiedzialny-za-roznorodnosc-dziobow-tych-ptakow/

Odkrywamy ewolucję na nowo. Czyli o nowych poglądach na specjację.

https://bioslawek.wordpress.com/2012/06/17/odkrywamy-ewolucje-na-nowo-czyli-o-nowych-pogladach-na-specjacje/

Ewolucja kontrolowana

https://bioslawek.wordpress.com/2012/01/15/ewolucja-kontrolowana/

Przewidywalne wzory kontrolowanej ewolucji – czyli o odkryciu kolejnego mechanizmy nie-neodarwinowskiego, który umożliwia różnym organizmom dostosowanie się do konkretnego środowiska w ramach normy reakcji na środowisko

https://www.facebook.com/groups/teoriaID/859304314167209/

ŚWIETNY ARTYKUŁ. AUTOR NA PRZYKŁADZIE PTAKÓW OPISUJE MECHANIZMY FUNKCJONUJĄCE W RAMACH NORMY REAKCJI NA ŚRODOWISKO -CHOĆ AUTOR PRÓBUJE WSZYSKO PRZYPISAĆ EWOLUCJI NEODARWINOWSKIEJ.

http://www.zycieaklimat.edu.pl/index/?id=6ea9ab1baa0efb9e19094440c317e21b

"Rosną, maleją, zmieniają skrzydła - czyli ewolucja ptaków na naszych oczach.

Ewolucja wydaje się wielu ludziom czymś zamierzchłym. Kojarzy się z dinozaurami, rybami pancernymi czy ogromnymi ważkami wielokrotnie przekraczającymi rozmiarami owady, które można obecnie spotkać na Ziemi. Uczeni twierdzą, że wszystkie gatunki na naszej planecie, wiele milionów gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w końcu my sami, powstaliśmy na drodze ewolucji. Większość ludzi zgadza się z tym poglądem nauki, ale sądzą że stało się to dawno, dawno temu w jakiejś zamierzchłej przeszłości, którą możemy badać tylko dzięki szczątkom zamienionym przez miliony lat w skamieniałości. Na pytanie, czy ewolucja dzieje się tu i teraz, czy na naszych oczach zmieniają się, dzielą i powstają nowe gatunki, większość osób odpowie że nie, albo że może i owszem, ale dzieje się to tak wolno, że nie możemy tego zobaczyć, że efekty tych zmian będą widoczne za miliony lat, kiedy nas już nie będzie. Krótko mówiąc, ewolucja to rzecz dobra dla badaczy bujających w obłokach, może i czasem ciekawie o niej poczytać, ale tak naprawdę nas nie dotyczy.

No więc ja śmiem twierdzić, że to nieprawda! Śmiem twierdzić, że uczeni widzą, jak zmieniają się gatunki, które, oczywiście bardzo, bardzo powoli (ale na naszych oczach!), stają się troszeczkę inne. Zmieniają się gatunki dlatego, że tak jak w przeszłości, ciągle zmieniają się warunki, w których żyjemy. Odpowiedzią przyrody na nowe wyzwania, jakie stawia przed nią świat, jest właśnie ewolucja. Ba, twierdzę, że ja sam mogę te zmiany zobaczyć i zmierzyć! Tak, twierdzę, że zmierzyłem ewolucję! [.....]"

Ponadto:

Evolution’s new wrinkle: Proteins with cruise control provide new perspective

http://www.princeton.edu/main/news/archive/S22/60/95O56/index.xml?section=topstories

Evolution Is Not Random (At Least, Not TotZobacz teżally)
http://m.livescience.com/48103-evolution-not-random.html?cid=514636_20141002_32724136

Does evolutionary theory need a rethink?

http://www.nature.com/news/does-evolutionary-theory-need-a-rethink-1.16080

Predictable evolution trumps randomness of mutations

http://www.nature.com/news/predictable-evolution-trumps-randomness-of-mutations-1.12459

Far from random, evolution follows a predictable genetic pattern, Princeton researchers find

http://molbio.princeton.edu/news/faculty-research-news/658-far-from-random-evolution-follows-a-predictable-genetic-pattern-princeton-researchers-find

Neo-Darwinism, the Modern Synthesis and selfish genes: are they of use in physiology?

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3060581/

Super-fast evolution

http://www.news.leiden.edu/news/super-fast-evolution.html

The closest look ever at the cell’s machines

http://www.embl.de/aboutus/communication_outreach/media_relations/2006/060122_heidelberg/

How a shape-shifting DNA-repair machine fights cancer

http://www.rdmag.com/news/2014/02/how-shape-shifting-dna-repair-machine-fights-cancer

Proszę rzucić też okiem na tą polemikę:

https://www.facebook.com/groups/teoriaID/permalink/825690437528597/?hc_location=ufi

#neodarwinizm #darwinizm #normareakcji #srodowisko #darwin #ewolucja #naturalnabiotechnologia #ewolucjakontrolowana #projekt #inteligentnyprojekt #osmiornice #geny #edycjagenow #epigenom #epigenetyka #biologia #genom #octopus #brain #genes #science #nauka #neurobiologia

#nauka opis odnośnika
bioslawek - OŚMIORNICE I INNE GŁOWONOGI EDYTUJĄ SWOJE GENY: Science 6 April 2017

O...

źródło: comment_rfv8kkZlNJ2f873xgDRGE5ewPQZUxyK5.jpg

Pobierz