Wpis z mikrobloga

#ankieta

Wydaliśmy na inwestycję 300 000 złotych. Oczekiwany przychód z inwestycji wynosi 160 000 złotych. Czy inwestycja jest opłacalna?

Bo tak właśnie wygląda relacja kosztów wydanych na każde urodzone dziecko (i to przy hurraoptymistycznych szacunkach Rafalskiej, które z wielu względów są zakłamane) do jego składek na ZUS wniesionych w ciągu życia.

Moim zdaniem taką kasę lepiej wydać na fundusze inwestycyjne tak jak to robi Norwegia - za 20-30 lat w najgorszym wypadku wyciągniemy podobną ilość kasy jak włożyliśmy, a nie 2x mniej. A Wy jak sądzicie?

#500plus, #dobrazmiana, #polityka

Czy 500+ się opłaca Polsce?

  • Stul dziób lewaku - dzieci są warte każdej ceny! 8.5% (13)
  • 500+ to program socjalny a nie demograficzny 10.5% (16)
  • 500+ to po prostu kupno głosów 60.1% (92)
  • 500+ to ekonomiczne nieporozumienie 20.9% (32)

Oddanych głosów: 153

  • 96
@pabloooga: Nigdy ich nie ocenisz. Znajdź mi ocenę becikowego. Wzrost liczby narodzin nastąpił 2 lata po jego wprowadzeniu. Dzięki programowi, czy dzięki temu, że spadło bezrobocie i ludzie mieli pieniądze?

Poza tym ocena obecna jest raczej optymistyczna - z czasem efekt będzie tylko słabł. A nawet teraz wychodzi, że 2 razy więcej będzie wkładane w takie dziecko, niż się z niego wyciągnie.
@Wujek_Mietek: Zgadza się:)

Tylko zważ, że sam program nie dotyczył wyłącznie demografii. To było główne hasło. Ekonomicznie rzecz biorąc, główne działanie programu ukierunkowane jest na ograniczenie biedy oraz na zwiększenie popytu. Summa summarum już się okazuje, że program nie będzie tak kosztowny jak się wydawało, bo przychody z konsumpcji się zwiększyły. Zdaje sobie sprawę, że ułomniaki nie brały tego pod uwagę, ale faktem jest, że ekonomicznym efektem ubocznym jest wzrost konsumpcji,
@Wujek_Mietek:
Totalna bzdura.
Moi rodzice dostali by na mnie 33.000 złotych w ramach 500+
33.000 które już dawno zwrócili państwu w podatkach
33.000 które ja sam zwróciłem państwu w podatkach w ciągu może 2 lat.
33.000 które ja sam zwróciłem państwu w VAT w ciągu może 3 lat.
Moi rodzice dostali by na mnie 33.000 złotych w ramach 500+


@erbo: Po pierwsze: 500 * 12 * 18 daje 108 000. To raz. Może prawacka matematyka wygląda inaczej ale ta lewacka/żydowska przedstawia się w taki sposób.

Po drugie - zakładasz w swoich obliczeniach, że dzieci by się nie rodziły, gdyby nie 500+, co już jest po prostu molestowaniem logiki.

Ocenę inwestycji przeprowadza się biorąc pod uwagę zyski i koszty jakie
to jest ekonomiczna oczywistość


@pabloooga: Którą właśnie widać - inwestycje poleciały w dół. Możesz zresztą poczytać o Białorusi - tam poszli jeszcze dalej i wydali jeszcze więcej pieniędzy na te programy socjalne - teraz Łukaszenka sprzedaje zakłady, bo za coś trzeba długi spłacać.

Stymulacja popytu działa jest korzystna jedynie w okresie kryzysu. W innym przypadku to jest nakręcanie długu. I nie podawaj mi USA za przykład - jak będziemy udzielać kredytów
@Wujek_Mietek: co do inwestycji, masz nieaktualne dane. Do Białorusi nie zamierzam się odnosić. Nasz dług państwowy jest w większości denominowany w złotówkach:) symulacja popytu działa zawsze (chyba że są wykorzystane pełne moce wytwórcze gospodarki i/ lub nieistnieje podaż pracownika-wtedy jest inflacja): kwestia utrzymania równowagi finansów publicznych (czyli jak by nie było: niepogorszenia zaufania rynku do możliwości spłaty długu przez państwo).
Nasz dług państwowy jest w większości denominowany w złotówkach:)


@pabloooga: Wikipedia podaje dług zewnętrzny na poziomie 40% PKB. Więc chyba nie. > symulacja popytu działa zawsze (chyba że są wykorzystane pełne moce wytwórcze gospodarki i/ lub nieistnieje podaż pracownika-wtedy jest inflacja):

@pabloooga: Czyli jeżeli występuje inflacja, wtedy stymulacja popytu nie działa? Czyli na przykład teraz?

kwestia utrzymania równowagi finansów publicznych (czyli jak by nie było: niepogorszenia zaufania rynku do możliwości
Po pierwsze: 500 * 12 * 18 daje 108 000. To raz. Może prawacka matematyka wygląda inaczej ale ta lewacka/żydowska przedstawia się w taki sposób.


@Wujek_Mietek: Widzę że masz problem odnieść się merytorycznie do realnego przykładu xD
No ale tak to jest jak ktoś uprawia tanią propagandę, zamiast analizować fakty.

108.000 to jest koszt kiedy masz bliźniaki, czyli jedno dziecko kosztuje wtedy 54.000
Ale dalej jest to kwota tak mała, że
Widzę że masz problem odnieść się merytorycznie do realnego przykładu xD

No ale tak to jest jak ktoś uprawia tanią propagandę, zamiast analizować fakty.


@erbo: Powiedziała osoba, która wzięła z czepy 33 tysiące złotych.

Polecałbym przeczytać Ci ze zrozumieniem ten tekst. Bo obecnie Twoja ocena programu 500+ wygląda tak:

"firma ma 10 000 miesięcznie dochodu, szef postanowił więc, że zatrudni nowego pracownika, który nie bedzie robił nic i jego koszt to