Wpis z mikrobloga

@japecznikow: Po pierwsze nie pisz NH4OH tylko NH3*H2O. Po drugie, strzałka w górę oznacza, że produkt opuszcza środowisko reakcji więc jej też nie pisz. Po trzecie hydroliza jonu amonowego jest reakcją odwracalną, więc strzałki w obie strony.
  • Odpowiedz
@japecznikow Z tego co wiem odnośnie wymagań maturalnych dwie strzałki nie są konieczne, tak samo jak oznaczanie co opuszcza środowisko. Można jak najbardziej, ale nie trzeba.
  • Odpowiedz
@japecznikow Myślałem że mówimy o reakcjach hydrolizy czysto kwasów/zasad :). Nie powinno. A co do poprzednich postów. Nie trzeba oznaczać, chyba że w zadaniu jest wyszczególnione żeby to zrobić
  • Odpowiedz
@ludi889: znaczy wiesz chce wiedzieć już gdzie moge a gdzie nie moge dać obydwu strzałek, czyli już wiem że przypadku wytrącenia się osadu nie moge dać dwóch strzałek i jest to jedyny wyjątek, przy innych reakcjach jak np:

NH4+ + H2O <---> NH3*H2O + H+
albo
S2- + 2H2O <---> H2S + 2 OH-

Już dwie strzałki są na miejscu. Chyba że w przypadku soli amonowych będę zaznaczał że amoniak
  • Odpowiedz
a w przypadku powstaniu osadu np hydrolizy AlCl3 (powstaje Al(OH)3) to chyba nie może już być dwóch strzałek prawda?


@japecznikow: Oczywiście, że dwie strzałki są jak najbardziej poprawne. W stanie równowagi termodynamicznej szybkość rozpuszczania się osadu Al(OH)3 jest równa szybkości jego wytrącania - proces zachodzi w obie strony.
  • Odpowiedz
no i czy nie jest przypadkiem tak że w tej reakcji amoniak opuszcza środowisko?


@japecznikow: Gdyby opuszczał środowisku reakcji, to po pewnym czasie zamiast roztworu soli miałbyś roztwór kwasu.
  • Odpowiedz
@Iperyt:

Oczywiście, że dwie strzałki są jak najbardziej poprawne. W stanie równowagi termodynamicznej szybkość rozpuszczania się osadu Al(OH)3 jest równa szybkości jego wytrącania - proces zachodzi w obie strony.

rozumiem ze w takich przypadkach nie trzeba pisac strzalki w dol przy Al(OH)3?
  • Odpowiedz