Wpis z mikrobloga

Elementarz Pierwszej Pomocy #2

Dzisiejszy post sponsoruje literka B

Bez MASECZKI nie wykonujemy sztucznego oddychania!

Maseczka do sztucznego oddychania - kosztujące kilka złotych maleństwo, pozwalające bezpiecznie wykonać sztuczne oddychanie podczas RKO (Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej). Składa się z zaworu zwrotnego pozwalającego na przepływ powietrza tylko w jedną stronę i folii zabezpieczającej przed kontaktem z poszkodowanym.

Jest tak sprytnie skonstruowana, że chroni Cię nawet w sytuacji w której poszkodowany krwawi w obrębie jamy ustnej lub twarzy lub wymiotuje.

Na każdej maseczce umieszczona jest instrukcja jej używania, często z rysunkami. Maseczkę układamy napisem do góry - ta lektura jest dla Ciebie!

Pamiętaj! NIGDY nie wykonuj sztucznego oddychania obcej osobie bez maseczki! Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Jeśli nie masz przy sobie maseczki wykonuj tylko uciśnięcia klatki piersiowej. Według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji wykonywanie wyłącznie masażu serca (bez wdechów) przy zatrzymaniu krążenia jest skutecznym sposobem podtrzymania krążenia do przyjazdu pogotowia.

Bądź bezpieczny - używaj MASECZKI !!!

#motocykle #pierwszapomoc #frmp #ratownictwo #999 #motomirko
źródło: comment_bzr41KGrD2dUUCCob0s011wdlVnROeku.jpg
  • 18
@Korba112: No nie dogodzisz :) (To jest żart :) ) Dzięki za feedback :) Wciąż trenujemy jeśli chodzi o formę, żeby było jak najprzyjaźniej dla niemedyków, a wciąż precyzyjnie i żeby jeszcze dało się to czytać po polsku ....

No nie jest lekko :)

Dzięki za link! Uhahaliśmy się :)

@kasiknocheinmal: Dzię-ku-je-my! :*

@etimeel: No to po kolei: W sklepach medycznych z wyposażeniem dla ratownictwa - są zawsze (w
Według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji wykonywanie wyłącznie masażu serca (bez wdechów) przy zatrzymaniu krążenia jest skutecznym sposobem podtrzymania krążenia do przyjazdu pogotowia.


@FundacjaRatownictwoMotocyklowe: w tych właśnie wytycznych w podsumowaniu na pierwszej stronie stoi:

Przekonanie co do równorzędności prowadzenia RKO z wyłącznym uciskaniem klatki piersiowej a stosowaniem standardowego algorytmu BLS nie jest na tyle mocne, aby zmienić aktualną praktykę (30 uciśnięć : 2 oddechy).
@pawel_niki: Rozumiesz różnicę między "skuteczny" a "równie skuteczny jak" ?

Lepsze tylko uciśnięcia bez wdechów niż nie zrobienie niczego w ogóle "bo nie można zrobić wdechów, bo nie mam maseczki". To nie jest zerojedynkowe. I nie stawiamy w tym wpisie znaku równości (czy równorzędności :P ) tylko mówimy - nie masz maseczki? nie rób wdechów tylko uciskaj. I tak pomożesz bardziej niż nie robiąc nic. A to jak wiesz jest zgodne
@FundacjaRatownictwoMotocyklowe: nie to Wy nie rozumiecie, piszecie:

Bez MASECZKI nie wykonujemy sztucznego oddychania

Jest to indywidualna decyzję każdego ratownika, powinien znać zagrożenia dla siebie i korzyści dla ratowanego, a Wasze akcje i ta i poprzednia zamiast informować na temat możliwych zagrożeń wynikających z nie używania środków ochrony osobistej, bardziej odstraszają ludzi od udzielania pierwszej pomocy. Do tego nie mówicie otwarcie że maseczki dla kogoś kto pierwszy raz widzi taki sprzęt wyciągając
@pawel_niki: Paweł, to nie jest szkolenie z BLS. To jest ELEMENTARZ. Mówimy co jest czym i do czego służy. Każdy ma w domu, samochodzie, w pracy apteczkę - takie rzeczy w niej są.

Piszemy co to jest, do czego służy i jak sobie tym krzywdy nie zrobić. Prosto.

Ratownicy medyczni, KPP oraz wszyscy podlegający pod Ustawę o RM odpowiadają prawnie za błędy podczas wykonywania czynności związanych z ratowaniem życia. Ludzi spoza