Wpis z mikrobloga

Kolejne nowe piwo z browaru kraftowego już nikogo nie elektryzuje (pomijam rzadkie przypadki Artezana czy innych topowych browarów). Ale dla nas jest to piwo wyjątkowe, bo było od dawna planowane na okazję otwarcia naszego stacjonarnego browaru.

I bardzo cieszymy się, że w końcu możemy je zaprezentować :D.

Braggot to fuzja miodu pitnego i piwa. Próżno szukać BJCPowego opisu w kategorii piw, trzeba zajrzeć do "mead" - czyli napoje fermentowane z miodu. Owszem, opis zakłada większą ilość miodu niż słodu, ale przy naszym systemie prawnym nie da się tego zrealizować.
Aby napój pozostał piwem, co najmniej 55% cukrów musi pochodzić od słodu. W naszym przypadku 40% jest z miodu, co przy sporym wybiciu i wysokim ekstrakcie skonsumowało 1100kg miodu - 800kg gryczanego i 300kg wielokwiatowego. Stąd też dodatek "Barleywine" wskazujący na dominację piwa w tym trunku. #bjcpnazi mogą mieć wątpliwości co do takiego nazewnictwa, ale cóż, ja na lepszy pomysł kategoryzacji nie wpadłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczywiście, browary nie są przystosowane do używania podczas produkcji miodu, więc najpierw musiałem opracować technologię wprowadzenia miodu w cykl produkcyjny a następnie zderzyć się z rzeczywistością i przekonać się, jak bardzo wykonanie odbiegało od planu ;). Na szczęście, w Wąsoszu lubią eksperymenty (szczególnie, gdy odpowiedzialny jest ktoś inny), więc z chęcią zgodzili się na moje złe pomysły i wykonaliśmy. Przez moment obawiałem się, czy trochę nie przesadziliśmy, ale badania laboratoryjne rozwiały wątpliwości: szacunkowy ekstrakt początkowy wyniósł ok. 25,8%. Uff, kamień spadł z serca, zmieściliśmy się w widełkach...

Jakoś w przyszłym tygodniu piwo rozjedzie się do sklepów.

Odpowiadając na pytania:
tak, jest dobre
nie, nie leżakował długo, jakieś 5 miesięcy
tak, nadaje się do leżakowania
Iunga, Sybilla, S04
tak, czuć alkohol. Nie piłem jeszcze miodu pitnego, w którym nie byłoby czuć
powinno kosztować koło 20-22pln w sklepie
#craftbeer #browarhipster #piwowarstwo #browarperun #miod i po trochu #miodpitny
Pobierz
źródło: comment_uVfizj2eu4gYHO0nRXm6oAsSvqegDxwn.jpg
  • 43