Wpis z mikrobloga

Kolejne nowe piwo z browaru kraftowego już nikogo nie elektryzuje (pomijam rzadkie przypadki Artezana czy innych topowych browarów). Ale dla nas jest to piwo wyjątkowe, bo było od dawna planowane na okazję otwarcia naszego stacjonarnego browaru.

I bardzo cieszymy się, że w końcu możemy je zaprezentować :D.

Braggot to fuzja miodu pitnego i piwa. Próżno szukać BJCPowego opisu w kategorii piw, trzeba zajrzeć do "mead" - czyli napoje fermentowane z miodu. Owszem, opis zakłada większą ilość miodu niż słodu, ale przy naszym systemie prawnym nie da się tego zrealizować.
Aby napój pozostał piwem, co najmniej 55% cukrów musi pochodzić od słodu. W naszym przypadku 40% jest z miodu, co przy sporym wybiciu i wysokim ekstrakcie skonsumowało 1100kg miodu - 800kg gryczanego i 300kg wielokwiatowego. Stąd też dodatek "Barleywine" wskazujący na dominację piwa w tym trunku. #bjcpnazi mogą mieć wątpliwości co do takiego nazewnictwa, ale cóż, ja na lepszy pomysł kategoryzacji nie wpadłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oczywiście, browary nie są przystosowane do używania podczas produkcji miodu, więc najpierw musiałem opracować technologię wprowadzenia miodu w cykl produkcyjny a następnie zderzyć się z rzeczywistością i przekonać się, jak bardzo wykonanie odbiegało od planu ;). Na szczęście, w Wąsoszu lubią eksperymenty (szczególnie, gdy odpowiedzialny jest ktoś inny), więc z chęcią zgodzili się na moje złe pomysły i wykonaliśmy. Przez moment obawiałem się, czy trochę nie przesadziliśmy, ale badania laboratoryjne rozwiały wątpliwości: szacunkowy ekstrakt początkowy wyniósł ok. 25,8%. Uff, kamień spadł z serca, zmieściliśmy się w widełkach...

Jakoś w przyszłym tygodniu piwo rozjedzie się do sklepów.

Odpowiadając na pytania:
tak, jest dobre
nie, nie leżakował długo, jakieś 5 miesięcy
tak, nadaje się do leżakowania
Iunga, Sybilla, S04
tak, czuć alkohol. Nie piłem jeszcze miodu pitnego, w którym nie byłoby czuć
powinno kosztować koło 20-22pln w sklepie
#craftbeer #browarhipster #piwowarstwo #browarperun #miod i po trochu #miodpitny
BrowarPERUN - Kolejne nowe piwo z browaru kraftowego już nikogo nie elektryzuje (pomi...

źródło: comment_uVfizj2eu4gYHO0nRXm6oAsSvqegDxwn.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
@acidd:
sklepy internetowe są zamykane i jeśli jakiś się ostał - to niedługo też zamknie działalność. Sądy dość nieprzychylnie się patrzą na sprzedaż przez neta i będzie to ukrócone
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: czytałem twój wczorajszy wpis. Odkąd wzięliśmy (ja i mój różowy) te piwa na wielu imprezach było twoje piwo. U nas w domu i u brata dziewczyny pijane jest tylko to piwo także jakiś tam skutek to rozdajo miało. Nie pisałem Ci o tym tylko dlatego ze stwierdziłem ze to jest mała lokalna społeczność i to dla Ciebie nie będzie miało żadnego znaczenia
  • Odpowiedz
@acidd:
nasza dystrybucja opiera się na hurtowniach. Sprzedawanie bezpośrednio do pojedynczego sklepu to spore problemy i koszty, nie da się tego rozsądnie przeprowadzić.

Mapka jest na stronie internetowej ;)
aczkolwiek średnio aktualna, sporo punktów upada, albo zmienia swoją ekspozycję i Perun niekoniecznie jest stałym gościem na półkach...
  • Odpowiedz
Aby napój pozostał piwem, co najmniej 55% cukrów musi pochodzić od słodu. W naszym przypadku 40% jest z miodu, co przy sporym wybiciu i wysokim ekstrakcie skonsumowało 1100kg miodu - 800kg gryczanego i 300kg wielokwiatowego.


@Lrrr:
  • Odpowiedz
@dr_gorasul:
z drugiej strony - pytałem się w dobrym momencie, podczas sezonu. Obecnie byłoby trochę trudniej z rodzajem, ale jest sporo stowarzyszeń pszczelarzy, które mają sporo miodu wielokwiatu czy innego "nierasowego". Kupienie szczególnego miodu (koniczyna, wiśnia, jabłoń, etc.) może być trudne, ale popularne rodzaje na spokojnie gdzieś znajdzie się w kraju


Btw, specjalnie załączyłem FAQ w poście :P

powinno kosztować koło 20-22pln w sklepie
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: Kurde ślepy jestem ":P Generalnie, zima na miodek w takiej ilości to nie jest dobra pora i chyba pozostają tylko miody importowane.
Swego czasu też Alebrowar zapowiadał braggot, ale póki co cisza.
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: u mnie na wsi jak zwykle nie będzie, więc pytanie brzmi, czy można kupić u was bezpośrednio? Ot, wysyłam kasę na konto i mi wysyłacie piwo?
  • Odpowiedz