Wpis z mikrobloga

@PanBeton: A jak Twoim zdaniem powinien wyglądać zapis algorytmu (nie programu). Najszybciej i najłatwiej zrobić to na kartce.

A co do Pascala. W którym języku Twoim zdaniem powinny bić pisane algorytmy?

Python bez kontroli typów?
Java z wymaganiem obiektowości?
Czy C z całą masą dodatków, jak wskaźniki, referencje, dostępy do pamięci?

Moim zdaniem Pascal jako język, w którym uczysz się podstaw algorytmiki (nie programowania) sprawdza się bardzo dobrze, a tak jak
@legolass: To się źle wyraziłem, nie było pisania algorytmów tylko od razu implementacja ich w kod, a kod na kartce nie jest ok.
Banalny przypadek: for a:=0 to 3 do <- wykona się 3 czy 4 razy? 4, ale pod wpływem stresu nie byłbym taki pewny i normalnie sprawdziłbym to po prostu w kompilatorze. Na kartce tego nie mogę zrobić, a cały algorytm dostanie w dupę jeśli się pomylę na takiej
@PanBeton: Wiem, że tak jest poprawnie, ale jak nie jesteś na kolokwium pewien składni to piszesz:

for a:=0 to n
// nie jest pewien zapisu pętla powinna działać dla a=0..n-1
Wtedy żaden sprawdzający Ci za to punktów nie utnie.

No właśnie mówisz, że nie pamiętasz. Podejrzewam, że nigdy nie zwróciłeś nawet na to uwagi. Kolejność wyliczania nie jest zdefiniowana i zależy od kompilatora. I teraz jak sprawdzić poprawność algorytmu zapisanego w
@dikamilo: Pseudokod też jest spoko. Trzeba przyjąć jakieś założenie, które będzie spójne i tyle.
Ja nie chcę bronić Pascala jako jedynego słusznego rozwiązania, ale z perspektywy czasu nie potrafię znaleźć lepiej dopasowanego języka niż Pascal.

PS. We fllowchart ciężko zapisać rekursję, nie będącą rekursją ogonową.
@legolass: Nie zabrakło, ja nie studiuję, to kolokwium (właściwie egzamin) pisała moja różowa, którą uczyłem.
W gimnazjum przygotowywałem się do olimpiady informatycznej pisząc w C++ i nigdy nie dawałem #!$%@? o kolejność wyliczania argumentów i wiesz co? Działało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Python bez kontroli typów?


@legolass: przecież kontrola typów nie jest ci do niczego potrzebna.

Java z wymaganiem obiektowości?


No tak - nie da się zapisać w Javie kodu proceduralnego.

Czy C z całą masą dodatków, jak wskaźniki, referencje, dostępy do pamięci?


Przecież nikt nie każe tego używać.

Każdy język może zostać wykorzystany do pokazania czy zaimplementowania algorytmu, twierdzenie, że Pascal jest w jakimś stopniu lepszy nie ma żadnego sensu. Nie powinno
@ghostface:

przecież kontrola typów nie jest ci do niczego potrzebna.

Ok...

Pascal jest w jakimś stopniu lepszy nie ma żadnego sensu

Nie uważam, że jest lepszy, ale uważam, że w tym wypadku jest bardzo sensowny.

Nie powinno się wymagać tego przestarzałego i niepopularnego języka na algorytmice.

C jest równie przestarzały, a większość chce go używać na algorytmice.
@PanBeton: To nie jest kolokwium z pascala, tylko kolokwium z algorytmów, możesz zapewne je pisać w dowolnym pseudo języku, tak by prowadzący wygodnie i jednoznacznie to przeczytał. #bekazpodludzi którzy nawet nie wiedzą co studiują i na jaki przedmiot chodzą. Ale żeby taki matoł na UW, jak to się stało, co z tobą jest nie tak?
@mam_lagi: Właśnie niestety miałem takiego prowadzącego, że na wykładzie z C, zadania miałem zrobione poprawnie ale gdzieś średnik zgubiłem, klamerkę itp. i tak za każde brakujące uwalał punkty ( ͡° ʖ̯ ͡°)
A później drugi semestr i normalny prowadzący, który patrzył czy to ma sens i nagle 4,5 można mieć.
@PanBeton: ciekawe #!$%@? gdzie, bo ja na ten egzamin dzisiaj idę nic takiego miejsca nie ma. Ba Pascala już się nie uczy. A że na kartce to lepiej, bo na komputerze masz błąd i #!$%@?, koniec imprezy, a na kartce "no drugi przypadek jest lustrzany".
@bandy: @kurczaczak: @zycienapatencie: @Kazareis: @Lerhond: To było WDI chyba, nie wiem, bo to moja różowa pisała ten egzamin, nie ja xD Studiuje matmę i ekonomię na mimie i czymś jeszcze.
Tak w sumie to o wiele bardziej zrozumiałbym Pascala na studiach stricte informatycznych gdzie rzeczywiście może on nauczyć algorytmicznego myślenia (bo nawet same ograniczenia języka i #!$%@? się z nimi wymagają analitycznego myślenia) to na studiach matematyka/ekonomia