Wpis z mikrobloga

Pamięta ktoś polskiego boksera, Leszka Błażyńskiego? Pewnie niewiele jest takich osób, był wybitnym pięściarzem jak na warunki polskie, ale jego nazwisko pojawia się raczej tylko w prasie fachowej i we wspomnieniach kolegów z ringu. Szóstego sierpnia 1992 roku popełnił samobójstwo, i to ten przykry fakt najbardziej wpłynął na pamięć o nim.

A słyszeliście może o takiej nielicencjonowanej chińskiej/japońskiej "grze", Hong Kong 97? Była to potwornie prymitywna strzelanka, wbrew tytułowi wydana nieoficjalnie na konsolę Super Nintendo w 1995 roku, gdzie postać oparta na Jackie Chanie zabijała chińskich komunistów atakujących zwracany lada moment przez Brytyjczyków Hong Kong. Przepełniona była bardzo paskudnej jakości obrazkami pojawiającymi się w tle, przez całą rozgrywkę grał pięciosekundowy loop kawałka jednej chińskiej piosenki. Gra była dość trudna, po jednym ciosie był game over.

Czemu o tym mówię? Otóż na wspomnianym ekranie game over widniało zdjęcie autentycznego nieboszczyka. Specjalnie go nie wstawiam, jak ktoś chce, to sam sobie je znajdzie. Zdjęcie to wyjęte zostało ewidentnie z klatki filmowej, bowiem twórcom gry, Happysoft, nie chciało się nawet usuwać z niego oznaczenia czasu. Widać więc w lewym dolnym rogu ekranu datę 8/6/1992. Tak, niewykluczone, że gracz mający bardzo wątpliwą przyjemność obcowania z tym wybrykiem pirackiej technologii, ma przed sobą zdjęcie z autopsji martwego sportowca z Ełka.

Jeśli to prawda, jeśli fotografia faktycznie przedstawia Błażyńskiego (a patrząc na inne zdjęcia wykonane za jego życia sądzę, że to całkiem możliwe), pytanie brzmi: jak ta fotografia albo film, nagrany niemalże na pewno w dniu jego śmierci (prawdopodobnie kamerą wyprodukowaną w kraju, gdzie format dat to miesiąc/dzień/rok) i prawdopodobnie przez katowicką policję na miejscu wydarzenia, film, którego nie można znaleźć nigdzie w sieci, trzy lata później trafił do rąk piratów z Azji Wschodniej? I czemu wykorzystali akurat to zdjęcie?

Z ostrożności nie wstawiam żadnych linków, możecie wyszukać frazę "Hong Kong 97 Leszek Błażyński" albo coś podobnego jeśli jesteście zainteresowani.

Ja chyba dziś już nie pośpię.

#gry #boks #creepystory #sport #nocnazmiana #ciekawostki.
  • 12
@FRK: Widzę, że jest o tym kilka artykułów w sieci, wszystkie po angielsku. Jedno co mi przychodzi do głowy na szybko to, że policjant sprzedał kopie kasety azjatom na bazarze. Spotkałem się też z opinią w internecie, że to ciało kogoś kto nazywał się Atef Bseiso.
@Dziki_Odyniec: Niewykluczone, ale Atef Bseiso został postrzelony w szyję. Ze zdjęcia trudno zweryfikować czy faktycznie ma ranę gdzieś na szyi.
@Flypho: Oczywiście. Nawet nie jesteśmy pewni czy zgadza się data. Jeśli kamera była europejska, film byłby z ósmego czerwca. Ba, data mogła być źle ustawiona. Moim celem było tylko przybliżenie tej teorii, którą dotychczas widziałem tylko na forach anglojęzycznych.
@TymRazemNieBedeBordo: Tak, czytałem to, ale to raczej historyjka stworzona na