Wpis z mikrobloga

Testowanie, unittesty w Pythonie.
Jak to ogarnąć i z czego się uczyć? Polecacie jakieś wartościowe materiały w internecie? Książki?
Mam Test Driven Development with Python, ale może znajdzie się coś bardziej zwięzłego, żeby w miarę sprawnie ogarnąć podstawy?
#python #naukaprogramowania
  • 5
@teryuu: Najlepiej to nie szukać książek, a zacząć sobie po prostu unit testować jakieś swoje funkcyjki i na bieżąco szukać co Ci potrzebne ;)

1. Mockujesz zewnętrzne funkcje, przygotowujesz dane wejściowe
2. uruchamiasz funkcję
3. Sprawdzasz wynik funkcji / wywołania wewnątrz funkcji etc.

kolejność jest ważna, bo w inny sposób nie zadziała;)
jak byś miał jakieś problemy z przetestowaniem czegoś konkretnego - wołaj to podpowiem :)
@biwalencik: Dzięki, na pewno to obejrzę :)
@wiewior_s: No właśnie z większością tak robię, że zaczynam pisać i jak mam jakiś problem to na bieżąco szukam, to chyba najlepsza metoda nauki. Z tym że testy to dla mnie czarna magia i nie wiem nawet jak zacząć, dlatego chciałem najpierw poduczyć się z dobrych materiałów o samych podstawach, żeby jakoś z tym ruszyć a potem już szukać informacji na własną rękę.
@teryuu: podpowiem Ci jak zacząć :) tak w skrócie: patrzysz na daną funkcję, wszystko co korzysta z czegoś zewnętrznego (pliki, łączenie się z czymś, bazy danych itp) mockujesz, jak masz to zmockowane linię niżej piszesz wywołanie funkcji i później sprawdzasz czy zmockowane funkcje wywołane były z prawidłowymi parametrami i czy funkcja zwróciła to co miała zwrócić :)