Wpis z mikrobloga

Liczba pojedyncza od słowa perfumy brzmi bardzo dziwnie, Panie Profesorze?
Tak, bo to jest słowo bez liczby pojedynczej, ale rodacy, widzę to i słyszę bez przerwy w rozmaitych punktach usługowych, niejako na siłę chcą stworzyć liczbę pojedynczą i w tym momencie, oczywiście, popełniają błąd, bo perfumy – powtórzmy - liczby pojedynczej nie mają. To jest tak zwane plurale tantum - jak sanie, sanki, drzwi, nożyce, nożyczki, grabie, czyli forma używana tylko w liczbie mnogiej: to są perfumy, lubię zapach tych perfum, nie lubię zapachu tych perfum, tym perfumom się przyglądam, o tych perfumach marzę.
TAK: perfumy
NIE : perfum
Czyli podsumujmy: zawsze perfumy, nigdy perfum?
Nigdy ten perfum, nigdy ta perfuma, tylko zawsze te perfumy - wyłącznie w liczbie mnogiej.

Z fb, słownik polsko@polski, prof. Jan Miodek #grammarnazi #bekazpodludzi
  • 40
@czeblin1: Ziomek przecież nie oceniam Twojego człowieczeństwa czy całego życia tylko tę konkretną kwestię - błędnie odmieniales słowo, dowiedziałeś się, że to niepoprawnie, ale piszesz że masz #!$%@? i nadal będziesz używał. To się właśnie nazywa ignoranctwem.

Ogólnie możesz sobie mówić jak chcesz. Licz się jednak z tym, że skoro się z tym obnosisz, ktoś może skomentować co o tym myśli.
@kayleigh1507: tak myślałem, że pojawi się drzew. Nie, zobacz ile osób mówi drzew, a ile perfum. Tak samo nie przeszkadza mi jak ktoś powie "w lato", a nie "w lecie", bo to zwykła rozmowa,a nie oficjalne przemówienie czy pismo.
@ostulemijo: Przykładowo będąc w perfumerii, gdy zapytam się: "ile kosztują te perfumy", wskazując z daleka na regał, pani mogłaby pomyśleć, że mam na myśli całą półkę i mogłoby dojść do nieporozumień.

Liczę, że jednak to się zmieni i "perfuma" czy "perfum" będą dopuszczalne.
@seicel: Bardziej chodziło mi o przedział cenowy. "Na tej półce od 50 do 100zł".
Trochę lepszy przykład: "ile kosztują te perfumy od DKNY".
@eternal_slavo: Byłoby o wiele wygodniej, gdyby istniała liczba pojedyncza tych słów.
Druga sprawa - raczej ciężko jest spotkać osobę, która mówi "spodeń" albo "drzew". "Perfum" czy "perfuma" są o wiele częściej spotykane szczególnie na wschodzie i dlatego łatwiej jest o nieporozumienia.

Słownik języka polskiego pod red. Witolda