Wpis z mikrobloga

Wiecie jaki filmy polecam zawsze kiedy obcokrajowiec mi powie "Hey man, recommend me some essential polish movies"? Polecam dwa filmy. "Kroll" i "Psy". I tak mówię, żeby w tej kolejności oglądać. To są #!$%@? najlepsze rzeczy nasze. Szanuję bardzo "Drogówkę" i "Wesele" ("Dom Zły" mniej bo nie potrafię ogarnąć co się tam dzieje) ale "essential polish" to zdecydowanie tylko "Kroll" i "Psy". #!$%@? ten klimat "Krolla", co to za #!$%@? film jest, cały nocą w deszczu, nic tylko przemoc, wszyscy faceci to skłonni do przemocy nihiliści, wszystkie kobiety to #!$%@?. Dziwaczne, niezwykłe kino ten "Kroll". Szanuję mocno.
#kino #polskiekino #polskifilm #film #kroll #psy
blekitny_orzel - Wiecie jaki filmy polecam zawsze kiedy obcokrajowiec mi powie "Hey m...

źródło: comment_EBTFNrlXUiIEr7eNPWpdRY5d8Vos6uhY.jpg

Pobierz
  • 47
@syn_admina: Jezus też uważam, że Szulkin kopie dupę, uwielbiam jego rzeczy, są absolutnie wyjątkowe. Ale nie tak do polecenia jako "essential polish". Te pierwsze filmy Pasikowskiego są właśnie takim przerysowanym mocno ale jednak obrazem Polski. Takim brutalnym, podniesionym do jakiejś potęgi ale jednak prawdziwym. Dlaczego je polecam :)
@blekitny_orzel: to należało by podzielić jeszcze na epoki - każda dekada swój film
jako pierwszy może "baza ludzi umarłych" a potem sam nie wiem - bo przychodzą mi na głowę klasyki - tylpu sami swoi, daleko od szosy, czy misie
@syn_admina: Ja bardziej gdy polecam to kieruje się tym żeby przede wszystkim zainteresować. I tu moim zdaniem, mroczne, #!$%@? wczesne kino Pasikowskiego jest idealne. To są naprawdę bardzo wyjątkowe filmy. Znacie jakieś podobne nakręcone w tamtych latach?
@blekitny_orzel:

Nie sposób się nudzić oglądając ten film.


A to to już ocenia każdy odbiorca indywidualnie. Jak obcokrajowiec ma w ogóle zrozumieć rozliczenia z SB, wschodnioeuropejskie układy i układziki, obowiązkowy pobór do wojska, falę, śmierdzące akademiki? To dla nich abstrakcja, więc nie każdy zrozumie i klimat i przekaz tych filmów. Po prostu wszystko zależy od odbiorcy.
@blekitny_orzel: Przyznam szczerze, że Miasto prywatne to może nie ta sama liga co Psy czy Kroll, ale obejrzec warto. Nie ma tam takich dialogów jak w psach, muzyki to już nawet nie porównuję. Ale jest dobra obsada i nawet spoko klimat post-PRL.