Wpis z mikrobloga

#prawo #pytanie #pytaniedoeksperta #mieszkanie #deweloperka

Czołem Miruny, mam pytanie w imieniu kolegi, który nie wie co robić. Sprawa wygląda tak, kupuje z narzeczoną mieszkanie, ale nie za swoją kasę, ale za kasę swoich i jej rodziców. Jak to zrobić, żeby on był właścicielem 50% mieszkania (obie strony zrzucają się po połowie), a jednocześnie to jego rodzice wyłożyli kasę na jego część? Jak zrobić darowiznę, żeby skarbówka nie żądała podatku? Jaka procedura u notariusza? Ma jutro zdecydować, kogo wpisać do umowy przedwstępnej u notariusza i zastanawia się jak to rozegrać.
Kolejne pytanie związane z #zwiazki Czy jeśli przed ślubem posiadał 50% mieszkania, to po ślubie to wchodzi do wspólnoty majątkowej, czy dalej będzie indywidualnym właścicielem tych 50%, bo posiadał je przed ślubem?
  • 8
@Adams_GA: W sensie, że wpisuje siebie do umowy, płaci pieniędzmi rodziców, a skarbówce składa oświadczenie, że dostał od rodziców darowiznę i jeśli spełni warunki formalne to nie płaci podatku?
@wilku88: wystarczy że skarbówce złoży odpowiedni druk, że dostał w darowiźnie 100 czy tam ile tysięcy od rodziców i załączy np. potwierdzenie przelewu. Są w zerowej grupie podatkowej więc żadnego podatku nie będzie. Potem dysponuje pieniędzmi jak swoimi i może za to kupić mieszkanie.
@Adams_GA: A ile ma na to czasu? Ja zdążyłem obczaić, że 6 miesięcy, ale mogłem pokręcić. Może najpierw opłacić kasą rodziców, po otrzymaniu od nich przelewu a potem złożyć oświadczenie, że dostał darowiznę, o ile się w tym dopuszczalnym okresie wyrobi?
@wilku88: może, obowiązek podatkowy powstaje po pół roku dopiero, ale po co czekać? To jeden prosty druk, w zasadzie chyba nawet u notariusza od razu można to zrobić (w sensie jak zawrą akt notarialny w zakresie darowizny to w ogóle nie trzeba druku składać nawet)
@wilku88: Po ślubie mieszkanie nie wejdzie do wspólnoty majątkowej, chyba że małżonkowie zdecydują rozszerzyć wspólnotę o tę nieruchomość. Dodatkowo rzeczy kupowane za darowiznę od rodziców nawet po ślubie gdzie jest współwłasność majątkowa, nie wchodzą do wspólnoty majątkowej.