Wpis z mikrobloga

#prawo #ruchdrogowy #motoryzacja

Chciałbym zapytać o taką sytuację.
Piliśmy alkohol, w bardzo dużych ilościach. Następnego dnia chcemy jechać autem. Więc idziemy sobie na komisariat aby poddać się badaniu celem sprawdzenia czy możemy jechać. Alkomat pokazuje 0.00 wsiadamy w auto i przykładowo spowodujemy wypadek/kolizję gdzie poddadzą nas badaniu krwi i tam wyjdzie przykładowo 0.8 promila. Czyli przestępstwo. Czy w takim wypadku jest to podstawa do tego aby sąd uniewinnił za takie przestępstwo ? No bo byliśmy się zbadać aby sprawdzić czy możemy jechać i alkomat pokazał 0.00

Wczoraj wypiłem łącznie około jednego litra wódki w przeciągu 3-4h. Według wyliczeń teoretycznych dało to wartość sporo ponad 3 promile. Z ciekawości poszedłem się zbadać, i wyszło 0.00 a teoretycznie o tej godzinie powinien mieć jeszcze jakieś 1,5 promila, bo czas rozłożenia się tego teoretycznie wychodzi 26h.
A jestem pewny, że ów alkomat nie pokazał prawdziwego wyniku, bo czułem nawet alkohol w sobie, i o ile alkomat bada zawartość w wydychanym powietrzu gdzie faktycznie mogło go nie być, o tyle w organiźmie w krwi był.

Ciekawi mnie właśnie jak to wygląda prawnie, bo technicznie wsiadłbym za kółko tylko dlatego, że alkomat wskazał że nic nie mam i mogę jechać. Inaczej bym nie wsiadał.
  • 22
  • Odpowiedz
Ciekawi mnie właśnie jak to wygląda prawnie, bo technicznie wsiadłbym za kółko tylko dlatego, że alkomat wskazał że nic nie mam i mogę jechać. Inaczej bym nie wsiadał.


@YouHadControlOfThisShipTheWHOLEtime: prawnie to by Ci ewentualnie inny zamiar przybili (zależnie od przestępstwa), ale to że na alkomacie na komisariacie wyszło Ci 0.00 to nic nie zmienia
  • Odpowiedz
@YouHadControlOfThisShipTheWHOLEtime: zadam Ci pytanie: jak wydymasz czternastolatkę , która pokazała Ci fałszywy dowód to jesteś winny czy nie? Oczywiście, że tak. Kodeks karny stanowi o czynach, czyn popełniłeś w wymiarze określanym jako przestępstwo. Więc w myśl prawa jesteś przestępcą. To, że policyjny sprzęt pokazał taki wynik nie eliminuje odpowiedzialności za późniejszy czyn.
  • Odpowiedz
@YouHadControlOfThisShipTheWHOLEtime: Jeśli byś faktycznie zbadał się na alkomacie na komisariacie to wtedy mógłbyś się prawdopodobnie obronić, ponieważ czyn zabroniony z art. 178a KK jest umyślny. Jazda po pijaku nieumyślnie nie jest przestępstwem (standardowy przyklad to sytuacja gdy wypiłeś jedno piwo i normalnie jak jesteś dużym facetem to nie przekroczysz 0.5 promila, czyli nie popełniasz przestępstwa, ale brałeś jakies tabletki gdzie nic nie pisało na ulotce, ale spowodowały one, że miałeś wyższe
  • Odpowiedz
@BardzoNormalny: No to cie zaskocze kolego, ale jeśli faktycznie 14 pokazała ci dowód, że ma więcej i nie było dla ciebie jasne że jest coś nie tak (dowód w sposób oczywisty fałszywy etc.) to oczywiście nie popełniasz przestępstwa z art. 200, bo je również można popełnić tylko umyślnie (art. 8 KK).
  • Odpowiedz
@peszmerd: Zdrowy rozsądek :D

A tak na serio - prokurator by argumentował, że niezależnie od pomiaru alkomatu powinieneś przewidywać że będziesz pod wpływem biorąc pod uwagę ilość wypitego aklo
  • Odpowiedz
@graf_zero: jaki zdrowy rozsądek. Nic nie powinieneś przewidywać. Zrobiłeś badanie na homologowanym/certyfikowanym urządzeniu które wskazuje BRAK jakiegolwiek alkoholu w organizmie. Wiedziałeś, że piłeś ale poszedłeś sprawdzić, czyli miałeś świadomość, że w wypadku wyniku pozytywnego nie wsiądziesz. Masz wynik negatywny, wsiadasz. Jaka jest wina kierującego?
  • Odpowiedz
@graf_zero: jedyne co mi przychodzi do głowy to picie podczas jazdy, ale to na potrzeby przykładu pomińmy.

Nie wierzę w to co piszesz, bo to nie ma logicznego sensu. Skoro udowodnił przed wypadkiem, że w swojej wiedzy nie miał alkoholu we krwi, to wsiada za kółko.
  • Odpowiedz
@graf_zero: nich się jakiś prawnik/student wypowie )kolega wyżej już podał argumentację z która się na szczęście zgadzam) bo jeżeli jest inaczej, to jest to #!$%@? państwo bezprawia. Aż się wzburzyłem jak można tak #!$%@?ć logikę.
  • Odpowiedz
@BardzoNormalny: Uwierz mi, znam te definicje bardzo dobrze. Art. 8 KK mówi, że:

Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie; występek można popełnić także nieumyślnie, jeżeli ustawa tak stanowi.


Konsekwencją tej regulacji jest to, że czyn zabroniony można popełnić nieumyślnie tylko wtedy gdy opis danego typu wyraźnie przewiduje możliwość popełnienia go nieumyślnie. Nieumyślne "zrobienie czegoś" co opisuje typ nie wypełni jego znamion (a konkretnie znamienia strony podmiotowej), a co za tym idzie nie
  • Odpowiedz