Wpis z mikrobloga

Tak bardzo zainteresował mnie Twój wpis (@tomasz-maciejczuk) o tym jak żyje się w Moskwie, że aż postanowiłem założyć konto.

Od dwóch miesięcy mieszkam w Petersburgu, wcześniej byłem tutaj kilka razy. Moja żona pochodzi właśnie z tego miasta.

Nie jestem korespondentem, nie byłem na Majdanie, nigdy mnie nie deportowano ani nie dostałem zakazu wjazdu do żadnego z państw. Ba, w swoim życiu dostałem tylko dwa mandaty - za jazdę na rowerze po jeszcze wtedy budowanym dworcu kolejowym i za picie alkoholu w miejscu niedozwolonym. Mogę chyba siebie określić jako przykładnego obywatela, który nie miesza się w wielką politykę ;) Co mi to daje?

Feministki wszędzie widzą dyskryminacje, PISowcy - spiski, prawaki - lewaków, a lewacy - prawaków. Czy to nie jest tak, że Ty, jako osoba zaangażowana politycznie, ma już dosyć skrzywiony obraz świata, niekoniecznie zgodny z rzeczywistością?

Nie wiem czy to możliwie, żeby Petersburg aż tak bardzo różnił się od Moskwy. W sklepach może nie znajdę francuskich serów pleśniowych, ale zwykła gouda jakoś nie odbiega jakością od tego co znajdziemy w Polsce. Szynka - no nie wiem, dla mnie smak mniej więcej taki sam jak. Większość produktów imho jest w bardzo podobnych cenach jak u nas.

Nie spotkałem się jeszcze z żadną formą agresji skierowaną w moją stronę. Nikt mnie nie zaatakował, nie obraził, nie groził, nie pobił. Wręcz przeciwnie - nietypowy akcent wzbudza raczej zainteresowanie lub uśmiech. Byłem na kilku imprezach, poznałem młodych Rosjan, którzy ze smutkiem (po wychyleniu kilku głębszych) pytali mnie, czy naprawdę uważam, że oni są tacy źli i chcemy wszystkich zabić?

Może tutaj leży problem - oni pewnie też co najwyżej mogą się ,,pochwalić'' mandatem za zbyt szybką jazdę lub picie na ławce w parku. Nie angażują się w życie polityczne, chcą dostać paszport, raz w roku polecieć do Hiszpanii i co kilka tygodni pojechać do "Finki" kupić słoik ikry i płat łososia.

A Ty, chcąc nie chcąc, obracasz się w towarzystwie osób których polityka ,,zapala". I jak dochodzi do trudnych tematów, to zamiast prowadzić spokojną dyskusję, rzucacie się sobie do gardeł. I nie mów, że ''z ruskimi się nie da". Ja twierdzę, że się da. Może nie w telewizji.

Sam zresztą napisałeś, że kiedy zaproszono Cię po raz pierwszy, były emocje, więc pojawiłeś się tam znowu. Czy to przypadkiem nie jest tak, że takie jest Twoje zadanie? Być emocjonalnym. Podburzać i prowokować. Przecież tylko o to teraz chodzi w TV. A Rosjanie kochają emocje. W każdej formie.

W Moskwie przy zejściu do metro widziałem starsze panie, które trzymały kartę papieru z ogłoszeniem:
- Piszę wiersze na zamówienie.

W drodze do pracy mijam słup, gdzie ktoś wydrukował reklamę - 29 róż. Dostawa. 24h.

Czy przykład bardziej telewizyjny. W Petersburgu, wielkim mieście, tak naprawdę wszyscy kibicują jednemu klubowi - Zenitowi. Po każdym meczu jest coś w rodzaju talk-show, gdzie przez godzinę goście "autentycznie" na siebie krzyczą (nie wiem - może nawet czasami dochodzi do rękoczynów) komentując mecz jak i całą atmosferę pozaboiskową. Rosjanie kochają emocje. A kontrowersyjny Polak im je daje.

---

Będąc w pełnej sali kinowej, wystarczy kilka osób, żeby zepsuć seans wszystkim. Nikt nie będzie mówił, że 98 osób zachowywało się dobrze, wszyscy będą zwracać uwagę tylko na te dwie, które obrzucają innych popcornem i głośno komentują film.

Na pewno znajdziesz tutaj ludzi nastawionych do Polski agresywnie. W moim odczuciu jest to mniejszość. Rosjanie prawie nic nie wiedzą o współczesnych Polakach. Polacy prawie nic nie wiedzą o współczesnych Rosjanach.

Szkoła nauczyła nas sporo o Rosjanach historycznych - zaborcy, dzikusy i źli ludzie gwałcący wszystko co się rusza. Czy według Ciebie taka dzisiaj jest większość Rosjan? Czy może niesłusznie ten historyczny obraz ekstrapolujemy na współczesność?

#rosja #maciejczuk
  • 46
Nie jest tajemnica, ze Putin laduje w propagande w Polsce ogromne pieniadze. Nagle na Wykopie pojawia sie jakas zielonka zachwalajaca wspaniala matke Rosje i podburza przeciwko Polakowi, ktory strasznie Rosjan uwiera w dupsko i nikt o nic nie pyta, nawet kilku w komentarzach ci bije brawo ( ͡° ͜ʖ ͡°).


@Flypho: Jak się wszędzie widzi rosyjską propagandę, to powinno się zastanowić, czy się nie ma paranoi.
@polyakvpitere: Możesz zrobić teraz weryfikacje? Masz na 100% w domu coś z Petersburga (paragon z nazwą miasta, bilet itp.) i np. zrób zdjęcie tego z kartką wykop i dzisiejszą datą. Wtedy raczej będzie +/- autentycznie i nie będzie komentarzy, że jesteś agentem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A sam post bardzo fajny i czekam na ama. Szczególnie ciekawi mnie właśnie opinia "zwykłych" ludzi na temat Polski i ewentualnie
@Flypho: I co, znalazłeś już dowody na to, że jestem ruskim agentem, czy już samo zakwestionowanie twojego skrzywionego spojrzenia na świat pozwoliło ci wydać wyrok?
@polyakvpitere Również byłem w Petersburgu i mam miłe wspomnienia z tego miasta. Ludzie byli w porządku, przynajmniej Ci których ja spotkałem. Zgadzam się z Tobą, większość ludzi stara się tam żyć swoim życiem.
Mieszkam w Niemczech. Pracuje razem z niemcami, kazachami, japonczykami, bulgarami, ukraincami i rosjanami. Wszyscy są pozytywnie nastawieni do polaków , uśmiechnięci, życzliwi, prócz jednej nacji. Zgadnijcie ktorej? Rosjanie chyba mają to zakodowane w DNA, że nas nienawidzą.
@Flypho ja nie jestem zielonka. Jeździłem dużo po Rosji i to co pisze Maciejczuk to zwykłe kłamstwa. W Rosji spotkałem się głównie z niezwykłą gościnnością i pomocą. Jedzenie smakowało tak samo. I nikt mnie nie opłaca. Po prostu większość tych wykopków które nienawidzą Rosji to zwykłe piwniczane przegrywy które nigdy nie opuściły tego kraju. Zwykle z patologii rodzinnych gdzie się nie przelewa i sfrustrowany ojciec szuka winnych za to że jest nieudacznikiem.
@polyakvpitere: dla mnie problem z Rosją jest taki, że wielu z nich ma mentalność niewolnika. Widać to po poparciu dla Putina - rządu autorytarnego, trzymającego Rosjan za mordę, nie pozwalającego sobie na otwartą krytykę, tępiącego wolność słowa. Rosjanie dobrze czują się pod czyimś butem i dla mnie to jest zupełnie niezrozumiałe. Do tego popierają postawy ksenofobiczne i homofobiczne, jeszcze daleka droga przed nimi w stronę cywilizowanego świata.
@blubi_su: @Spajkuss: @fioletowy11:

Napisałem do moderacji, ale nie wiem jak szybko oni reagują - jak zrobić AMA? Tworzę znalezisko, wrzucam tag ama i to wszystko? Co potrzebne jest jeszcze do weryfikacji? Napisałem już wstęp, mogę wrzucać, ale chciałbym być zweryfikowany od początku żeby uniknąć niepotrzebnych oskarżeń ;)