Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pewien problem związany z podatkami.

W tym roku pracowałem 2.5 miesiąca w #holandia. Z tego co się orientuję, w przyszłym roku będe składał Pit-36 oraz dodatkowo Pit-ZG. Dzisiaj dostałem pismo z holenderskiego banku z którego wynika, że muszę wybrać rezydencję podatkową. Wybiore Polskę i im odeślę, ale nie wiem czy istnieje potrzeba składania zeznania podatkowego dodatkowo w Holandii, czy jestem zobowiązany do zgłoszenia przychodów osiągniętych w Polsce za ten rok itp. Mógłby ktoś ogarnięty w temacie wytłumaczyć mi całą procedurę rozliczenia się z zarobionych pieniędzy?

#prawo #podatki #urzadskarbowy #emigracja
  • 25
@The_ZoltArR:

Zaciekawiłeś mnie tym listem i choć nie jestem ekspertem, to poszperałem trochę w internecie.

Faktycznie, urzędy podatkowe różnych krajów wymieniają się informacjami. Aktualnie wykorzystywany jest standard OECD STF 2.2. Wprowadzany jest nowy system Common Reporting Standard (CRS), mający upraszczać i ujednolicać procedurę wymiany informacji, ma też obejmować więcej krajów (na chwilę obecną 85) źródło , źródło 2. Standard CRS będzie wykorzystywał standard CbC XML źródło.
Pierwsze dane w
Pobierz konijn - @TheZoltArR: 

Zaciekawiłeś mnie tym listem i choć nie jestem ekspertem, t...
źródło: comment_iLElE0oFrVzSOToekqdpNmcbj3BkuLbL.jpg
@konijn Dziękuję za odpowiedź ()
Aha, a w picie/zg umieszczam informacje z jaaropgaafu czy potrzebuje czegos z holenderskiej skarbówki? Nigdy nie rozliczalem zadnych pitow i stąd moje byc moze glupie pytania :)
@The_ZoltArR
Z holenderskiej skarbówki nie potrzebujesz nic do pitu zg.

Do dokładnego wypełnienia pitu przydatne są paski wypłat (np. loonspecificatie), najczęściej tygodniowe lub miesięczne. Każdą wypłatę i każdy od niej odprowadzony podatek trzeba przeliczyć według kursu euro-pln z dnia poprzedzającego dzień wypłaty a następnie odpowiednio zsumować. Tabele kursów znajdziesz na stronie NBP.