Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pewien problem związany z podatkami.

W tym roku pracowałem 2.5 miesiąca w #holandia. Z tego co się orientuję, w przyszłym roku będe składał Pit-36 oraz dodatkowo Pit-ZG. Dzisiaj dostałem pismo z holenderskiego banku z którego wynika, że muszę wybrać rezydencję podatkową. Wybiore Polskę i im odeślę, ale nie wiem czy istnieje potrzeba składania zeznania podatkowego dodatkowo w Holandii, czy jestem zobowiązany do zgłoszenia przychodów osiągniętych w Polsce za ten rok itp. Mógłby ktoś ogarnięty w temacie wytłumaczyć mi całą procedurę rozliczenia się z zarobionych pieniędzy?

#prawo #podatki #urzadskarbowy #emigracja
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@The_ZoltArR bank wyslal Ci pismo o rezydencje podatkowa? moze mowa o belastingdienst? :) bo bankowi w sumie nic do tego.. a rezydentem podatkowym stajesz sie wtedy, gdy wiekszosc czasu w roku pracujesz w Holandii i odprowadzasz podatki. wiec nie wiem po co Ci to juz wyslali, skoro to czas zweryfikuje.. w holandii nie musisz sie rozliczac - o ile belasting nie wysle Ci listu, ze musisz to zrobic. znam ludzi ktorzy
  • Odpowiedz
  • 0
@LegalnaMarihuana Nagłówek pisma ktore dostalem do wypełnienia i odeslania z powrotem:

"Bepalen fiscaal inwonerschap, Inventarisatie van uw persoonlijke gegevens"

co mozna przetłumaczyć jako ustalenie rezydencji podatkowej.

Pismo wysłano z ING
  • Odpowiedz
  • 0
@LegalnaMarihuana Na jednej z kartek dolaczonych, z tego co sobie tlumaczę wynika ze chcą jakby zweryfikowac moj adres i potwierdzic w jakim kraju sie rozliczam. Na samym początku pisze ze to w wyniku jakichś zmian w prawie.
  • Odpowiedz
@The_ZoltArR o kurde, jestem w szoku! ze od 2016 roku takie zmiany powrowadzali! no rzeczywiscie pytaja o rezydenta, zeby przekazac to do belastingu (ale czemu sam belasting o to nie pyta?) prawda jest taka, ze tam gdzie masz "osrodek zyciowy", czyli tam gdzie pracujesz, odprowadzasz podatki, jestes zameldowany, tam jest sie rezydentem podatkowym. wiec jak planujesz zostac w NL na dlugo, to lepiej tu byc rezydentem, tu sie rozliczac i tyle.
  • Odpowiedz
@Irie_ no ja przez ten czas jeszcze sie nie przyzwyczailam do tych zmian co chwile :D nigdy by mi do glowy nie przyszlo, ze ing moze mnie o rezydenta pytac. zreszta.. jak ktos jest krotko to skad moze wiedziec, czy mu sie tu powiedzie i czy bedzie mogl byc tu rezydentem ( ͡° ʖ̯ ͡°) powinni sie pozniej pytac, jak juz.
  • Odpowiedz
  • 0
@LegalnaMarihuana Nie wiem jak to było jeszcze z 5 lat temu, bo się nie interesowałam, ale teraz ciężko nadążyć za tymi zmianami.
Ponadto mi Belasting sam przyznał rezydenta. Nasze US współpracują. Niejeden z moich znajomych został już "sprawdzony" przez polski US ;)
  • Odpowiedz
@The_ZoltArR pracodawca odprowadza za Ciebie podatek co mozesz znalezc na salarisie swoim, ale przy rozliczeniu rocznym dopiero wychodzi czy podatku odprowadzil wystarczajaco czy nie. jesli chcesz miec czysta kartke, to lepiej sie rozlicz z Holandia, i bedziesz mial swiety spokoj :)
  • Odpowiedz
@The_ZoltArR: w NL powinna wystarczyć deklaracja rezydencji (przebywanie więcej niż 183 dni w roku) natomiast w PL jest z tym wieksze zamieszanie.
PS. Pół roku temu zakładałem konto w ING i nic takiego nie musiałem wypełniać. O ile będąc w PL ING szanowałem - nie używałem ale słyszałem w sumie tylko dobre opinie, o tyle w NL non stop jakiś problem miałem. A to karta przestała działać, a to zamawiając
  • Odpowiedz