Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pewien problem związany z podatkami.

W tym roku pracowałem 2.5 miesiąca w #holandia. Z tego co się orientuję, w przyszłym roku będe składał Pit-36 oraz dodatkowo Pit-ZG. Dzisiaj dostałem pismo z holenderskiego banku z którego wynika, że muszę wybrać rezydencję podatkową. Wybiore Polskę i im odeślę, ale nie wiem czy istnieje potrzeba składania zeznania podatkowego dodatkowo w Holandii, czy jestem zobowiązany do zgłoszenia przychodów osiągniętych w Polsce za ten rok itp. Mógłby ktoś ogarnięty w temacie wytłumaczyć mi całą procedurę rozliczenia się z zarobionych pieniędzy?

#prawo #podatki #urzadskarbowy #emigracja
  • 25
@The_ZoltArR bank wyslal Ci pismo o rezydencje podatkowa? moze mowa o belastingdienst? :) bo bankowi w sumie nic do tego.. a rezydentem podatkowym stajesz sie wtedy, gdy wiekszosc czasu w roku pracujesz w Holandii i odprowadzasz podatki. wiec nie wiem po co Ci to juz wyslali, skoro to czas zweryfikuje.. w holandii nie musisz sie rozliczac - o ile belasting nie wysle Ci listu, ze musisz to zrobic. znam ludzi ktorzy wcale
  • 0
@LegalnaMarihuana Nagłówek pisma ktore dostalem do wypełnienia i odeslania z powrotem:

"Bepalen fiscaal inwonerschap, Inventarisatie van uw persoonlijke gegevens"

co mozna przetłumaczyć jako ustalenie rezydencji podatkowej.

Pismo wysłano z ING
@The_ZoltArR o kurde, jestem w szoku! ze od 2016 roku takie zmiany powrowadzali! no rzeczywiscie pytaja o rezydenta, zeby przekazac to do belastingu (ale czemu sam belasting o to nie pyta?) prawda jest taka, ze tam gdzie masz "osrodek zyciowy", czyli tam gdzie pracujesz, odprowadzasz podatki, jestes zameldowany, tam jest sie rezydentem podatkowym. wiec jak planujesz zostac w NL na dlugo, to lepiej tu byc rezydentem, tu sie rozliczac i tyle. po
@Irie_ no ja przez ten czas jeszcze sie nie przyzwyczailam do tych zmian co chwile :D nigdy by mi do glowy nie przyszlo, ze ing moze mnie o rezydenta pytac. zreszta.. jak ktos jest krotko to skad moze wiedziec, czy mu sie tu powiedzie i czy bedzie mogl byc tu rezydentem ( ͡° ʖ̯ ͡°) powinni sie pozniej pytac, jak juz.
@LegalnaMarihuana Nie wiem jak to było jeszcze z 5 lat temu, bo się nie interesowałam, ale teraz ciężko nadążyć za tymi zmianami.
Ponadto mi Belasting sam przyznał rezydenta. Nasze US współpracują. Niejeden z moich znajomych został już "sprawdzony" przez polski US ;)
@The_ZoltArR: w NL powinna wystarczyć deklaracja rezydencji (przebywanie więcej niż 183 dni w roku) natomiast w PL jest z tym wieksze zamieszanie.
PS. Pół roku temu zakładałem konto w ING i nic takiego nie musiałem wypełniać. O ile będąc w PL ING szanowałem - nie używałem ale słyszałem w sumie tylko dobre opinie, o tyle w NL non stop jakiś problem miałem. A to karta przestała działać, a to zamawiając nową