Wpis z mikrobloga

Pierwsza warstwa zapakowana. Zostało jeszcze kilka pojemników i zastanawiamy się, jak je bezpiecznie załadować [przed nami 600km jazdy].

1100kg miodu. Jeszcze dzisiaj w browarze zużyjemy całość. Jestem ciekawy, jak to się uda, w domu robiłem nastawy z 3-4kg, w browarze komercyjnym trzeba stosować inne techniki ;)

#piwowarstwo #craftbeer #browarperun #browarhipster #miod
BrowarPERUN - Pierwsza warstwa zapakowana. Zostało jeszcze kilka pojemników i zastana...

źródło: comment_MYPhEkKxpO9inVZxYHVNKn81nFkmYNPY.jpg

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
w domu robiłem nastawy z 3-4kg, w browarze komercyjnym trzeba stosować inne techniki ;)

@BrowarPERUN: jakbyś miał kiedyś chwilę, mógłbyś jakoś krótko i ogólnie opisać na czym polega przenoszenie receptury domowej na skalę browaru i jakie są główne problemy?
  • Odpowiedz
@kontra:
recepturę domową dość łatwo się przenosi do warunków komercyjnych, mnożysz przez proporcjonalny współczynnik (u mnie wynosi x300), delikatne poprawki (np. warto zaokrąglić masę do pełnych worków słodu), troszkę zmiana chmielenia i voilla! receptura komercyjna gotowa ;)

Główną różnicą między domowym warzeniem a komercyjnym jest technologia - w domu możesz zrobić niemal wszystko: steeping ciemnych słodów, dekokcja, startery, grzanie fermentorów, chmielenie na zimno w dowolnym momencie, itd. No i koszty nieszczególnie Cię obchodzą, chcesz wrzucić szafran - to wrzucasz. Chcesz mieć wanilię madagaskarską wędzoną w cejlońskiej zielonej herbacie? Bam! Jest w kotle.

Browar komercyjny rządzi się trochę innymi prawami - po pierwsze, piwo musi się sprzedać w określonym czasie. Presja na cenę jest silna, więc trzeba zachować rozsądek przy używaniu
  • Odpowiedz
@Peter_Mountain:
Większość miodu to cukier, który w pełni fermentuje. Więc nie dziwne, że z miodu zostaje aromat.
Opcje są 2:
1) użyj więcej miodu
2) użyj intensywniejszego miodu
Spadź, nawłoć i inne lekkie miody zachowaj do kanapek. Gryka, w dalszej kolejności lipa, rzepak albo wielokwiat - te można używać, w ilości przynajmniej 1kg. Wtedy jest gwarancja, że to co pozostanie,
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: a jak jest z wydajnością zacierania? wyniki są zbliżone do takiego domowego? i jak jest z grzaniem przy zacieraniu - jesteście w stanie grzać w stopniu 1'C na minutę czy jest to wolniejsza sprawa? grzeje się elektrycznie?
  • Odpowiedz
@BrowarPERUN: aa no i jak wygląda różnica między browarem na lekkie lagery a browarem na mocne ejle? kwestia chłodzenia pomieszczeń, gdzie przebiega fermentacja? wielkość kadzi? z czego wynika problem w osiąganiu wysokich blg w browarach ( ͡° ͜ʖ ͡°) dlaczego nie można po prostu odparowywać aż do wysokiego blg? czasami się czyta przy okazji mocnych piw, że browar ogranicza jakoś możliwości
  • Odpowiedz
@g500s:
Grzeje się parą pod ciśnieniem. Ma ona jakieś 120-130C (w zależności od paliwa i ciśnienia). 1C na minutę - da się jeszcze szybciej [przynajmniej w Wąsoszu :P].
Bezpośrednio grzałkami nikt nie grzeje, to byłyby za duże moce i wszystko by się przypalało. Co byłoby kiepskie w kwestii piwa, a jeszcze gorzej - w kwestii czyszczenia ;)
W niektórych browarach używa się palnika gazowego, ale to margines.

Z wydajnością kwestia
  • Odpowiedz
@Lrrr:
honey IPA byłaby bez sensu, chmiel przykryłby większość niuansów które dawałby miód. A wydawać kilka tysięcy na surowiec, który potem w piwie będzie słabo wyczuwalny, to marnotrawstwo pieniędzy.

Co do piwa jeszcze nie ma ostatecznej koncepcji, są w sumie 3 drogi które możemy zastosować. Pewnie się wiekszość rozegra, gdy będzie końcówka fermentacji i będziemy wiedzieć, na czym stoimy :)
  • Odpowiedz
@g500s:
przy browarach lagerowych ma się dział fermentacji, gdzie zbiorniki są z płaszczem i chłodzone są wodą lodową.
Po fermentacji (albo po 90% fermentacji) piwo jest przetaczane na leżak w leżakowni - zbiornik nie jest izolowany i ma temperaturę chłodni, w której się znajduje (od 0 do 4C).
Czyli w fermentorze piwo przebywa około tygodnia, a następnie przez 3-4 tygodnie się lageruje. W tych warunkach niełatwo zrobić dobrego ejla...

Problem z mocnymi piwami? Jest
  • Odpowiedz