Wpis z mikrobloga

Sekundniki na skrzyżowaniach pojawią się wreszcie w Polsce?

Projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym, trafił ostatnio do Rządowego Centrum Legislacji, zakładający wprowadzenie tego typu urządzeń w naszym kraju!

Jakie są wasze opinie na ten temat?

#samochody #motoryzacja #prawojazdy #motocykle
mrbarry - Sekundniki na skrzyżowaniach pojawią się wreszcie w Polsce?

Projekt nowe...

źródło: comment_t3s5VavKvQ55cNVd35DrecvOdnzfZr25.jpg

Pobierz

Czy sekundniki powinny pojawić się na skrzyżowaniach?

  • TAK 94.5% (5354)
  • NIE 5.5% (309)

Oddanych głosów: 5663

  • 100
  • Odpowiedz
@Sarpens:
@noriad: No właśnie się da - licznik nie musi odliczać od dwóch minut. Wystarczy, że zacznie odliczać, gdy już czas zna, a zna go wcześniej niż 5 sekund przed zielonym. Tyle wystarczy, żeby upłynnić ruch.

że większość osób widząc ostatnie sekundy zielonego zamiast hamować zaczynała przyśpieszać, bo przecież jeszcze przejedzie.


być może z czasem ludzie się nauczą i przestaną przyspieszać. W tej chwili też na żółtym przyspieszają.
  • Odpowiedz
@wnocy: A to tak - ja jestem wielkim zwolennikiem sekundników, tylko to też generuje trochę problemów i wolałbym, żeby sprawę ktoś przemyślał, a nie hurr durr zaczynamy wprowadzać.
  • Odpowiedz
@Sarpens: widziałem wyniki badań z chin i paru innych państw. Faktycznie występuje tam problem przyspieszania, ale nie wiem czy faktycznie przekłada się to na większą ilość wypadków (boczne drogi i tak stoją) i czy z czasem to zjawisko nie zacznie wygasać.
Co do przemyślenia - tego się obawiam, bo nie ma komu. Inżynierowie ruchu są przeciwni tego typu rozwiązaniom, na zasadzie "nie bo nie" co doskonale widać po ich opracowaniu
  • Odpowiedz
@wnocy: mógłby odliczać czas do zielonego w przejściach międzyfazowych, ale wtedy zazwyczaj są to 2-3 sekundy, więc średnio przydatna to informacja dla kierowców. Zaś, ile zielonego zostało nie jesteś w stanie wyświetlać, bo program nie wie, ile jeszcze będzie trwało zielone, bo to zależy od ruchu na danym kierunku.
  • Odpowiedz
@rraaddeekk: wydaje mi się, ze tutaj zależy trochę od projektu. Jeżeli projekt algorytmu jest zły (ew. jest to jakiś system, który dynamicznie decyduje, który kierunek ma obsłużyć, ale jest on niewłaściwie wykonany) to będzie kicha. Z drugiej strony, ludzie nie lubią zmian. Innymi słowy, kierowcy uczą się, że po głównym kierunku jest lewoskręt itd., więc dostosowywują swoją jazdę do tego schematu. A tutaj zonk, program zadecydował inaczej. I od razu
  • Odpowiedz
@noriad: nie ma najmniejszego problemu, żeby dostosować do system sterowania ruchem, tak żeby zostało te 7-10 sekund na odliczenie. Zwłaszcza w godzinach szczytu, sytuacja na skrzyżowaniach nie zmienia się tak dynamicznie, żeby chaotyczne zmiany decyzji wpływały pozytywnie na przepustowość skrzyżowania. Wszystkie dojazdy są zapchane, więc możliwość zmiany decyzji 100 razy na sekundę nie daje żadnych profitów.
  • Odpowiedz
@Sarpens: W Płocku prawie że na każdym skrzyżowaniu są sekundniki i z tego co wiem są połączone z inteligentnym zarządzeniem ruchem albo mają być, także da się to zrobić. Rano na lewoskręcie jest zielone 7 sekund, po południu jak jadę jest to już 17 sekund. Moim zdaniem nie ma nic lepszego niż sekundniki, za każdym razem jak jadę do Łodzi albo Warszawy to czuje się jak w lesie - jedziesz
  • Odpowiedz
@noriad moim zdaniem problemem w Rzeszowie jest brak współpracy kilku skrzyżowań jednocześnie.
Stąd brak zielonej fali i dlatego jeździ się dużo gorzej i nieprzewidywalne.
  • Odpowiedz
@mrbarry: Na przykładzie Rosji, sekundniki przyczyniły się do zwiększenia wypadków na skrzyżowaniach. Sekundniki niewelują też lag bezpieczeństwa, która polega na tym, ze przez kilka sekund przecinające się kierunki mają czerwone i wszyscy stoją na wypadek gdyby ktoś chciał jeszcze przeskoczyć.
  • Odpowiedz
@wnocy: Dlatego, że odmierzają czas do zielonego czerwonego. Gdy dla jednego kierunku zapala się czerwone to dla drugiego zielone w tym samym czasie.
  • Odpowiedz
@r5678: co stoi na przeszkodzie, żeby odmierzały z uwzględnieniem "przerwy bezpieczeństwa"? To, że gdzieś tak nie robią, dyskwalifikuje to rozwiązanie?
  • Odpowiedz