Wpis z mikrobloga

Małe przemyślenia o OZE, czyli co jest najtańszym źródłem prądu.

Po pierwsze – nie pracuję w branży związanej z wytwarzaniem prądu, więc nie mam żadnych informacji nie dostępnych dla zwykłego zjadacza chleba.

Szukając najtańszego źródła prądu najłatwiej trafić na wikipedię. Niestety dane tam zawarte są już nieaktualne. Dla Niemiec (najbliższy sąsiad, podobne warunki klimatyczne) w 2013 były one następujące (€/MWh):
https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source#Germany
Źródło Min Max
Węgiel brunatny 38 53
Węgiel kamienny 63 80
Wiatr lądowy 45 107
PV 78 142

Wg badania OpenEI (dane za 2015 (USD / MWh):
https://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_electricity_by_source#NREL_OpenEI_.282015.29
Źródło Min Max
Węgiel odsiarczony 60 150
Wiatr lądowy 40 80
PV 60 250
Nuklearna 90 130

Dlaczego jeżeli wiatr jest najtańszy to nie jest on podstawowym źródłem?
Otóż staje się. USA:
http://www.wykop.pl/wpis/19715919/produkcja-energii-elektrycznej-z-wiatru-w-gigawato/
Chiny:
https://about.bnef.com/landing-pages/china-approves-34gw-new-wind-projects/
https://about.bnef.com/landing-pages/china-set-for-a-gw-scale-offshore-wind-market-in-2016/
Czyli mają plany na zainstalowanie dodatkowej mocy w wietrze na 30-40 GWh.

Dla porównania w Polsce mamy 39 GWh zainstalowanej mocy we wszystkich źródłach:
http://www.rynek-energii-elektrycznej.cire.pl/st,33,207,tr,75,0,0,0,0,0,podstawowe-dane.html

Problemy z OZE dla inwestorów
Jeżeli energia odnawialna – zwłaszcza z wiatru jest tak tania – dlaczego nie jest jeszcze lepiej i inwestorzy nie budują jeszcze więcej wiatraków?
http://www.forbes.com/sites/michaellynch/2016/02/19/negative-electricity-prices-are-not-a-sign-of-renewable-success/#7a9e312656d1
Ze względu na niepewność:
Jeżeli ja i inni produkujemy mało prądu z wiatru to ceny są wysokie i jednocześnie mamy wysokie marże na naszej inwestycji zabezpieczające ryzyko. Jeżeli jednak zaczynamy produkować dużo prądu z wiatru – spychamy cenę prądu do zera albo i poniżej zera i bankrutujemy.

Przemysł
Dla przemysłu niskie ceny prądu są zbawieniem. Umożliwiają one budowę przemysłu ciężkiego potrzebującego dużych ilości taniego prądu. Dziś tania produkcja hutnicza z Niemiec wypiera nasz przemysł.
http://energetyka.wnp.pl/w-polsce-ceny-hurtowe-pradu-wyzsze-niz-u-sasiadow,256662_1_0_0.html
http://energetyka.wnp.pl/energia-dla-przemyslu-w-polsce-drozsza-niz-w-niemczech-i-francji,271354_1_0_0.html
Koszt dla przemysłu u nas: 51 E w tym koszty produkcji z węgla kamiennego to 36E, w Niemczech to 36 E w tym koszty produkcji z węgla brunatnego + wiatraki to 23E.
Dla przemysłu opłaca się aby energia była tania bo równa się to rozwojowi. Z punktu widzenia inwestora nie opłaca się więc budować wielu wiatraków produkujących tani prąd – ale z punktu widzenia całego państwa już się to opłaca. Dlatego właśnie Niemcy dają stałe ceny dla wiatraków – bo policzyli i zauważyli, że opłaca się dać stałe ceny dla energii z wiatraków (i węgla brunatnego), bo dzięki temu będą mieć tani prąd dla przemysłu. Tańszy niż w przypadku produkcji energii z węgla kamiennego.

Energia słoneczna
Jeżeli wiatraki i elektrownie na węgiel brunatny są takie świetne i tanie to po co nam drogi prąd z fotowoltaiki? Problemem jest tutaj szczyt zapotrzebowania w ciągu dnia w lato. Obecnie zasadzie we wszystkich krajach na południe od Bałtyku szczyt zapotrzebowania przypada na słoneczne dni w lato kiedy ludzie masowo włączają klimatyzatory. Do tej pory problem rozwiązywany był poprzez budowanie elektrowni typu „peeker plants” - tanie w budowie, ekstremalnie drogie w eksploatacji (podobno coś koło 1:10). Generalnie turbina na gaz. Czy jest jednak coś co da dużo prądu w lato jak mocno świeci słońce. Jest – i jest to instalacja fotowoltaiczna. W Kalifornii policzyli i postanowili cały dzienny szczyt zapotrzebowania letni obsługiwać za pomocą właśnie PV:
http://www.nrel.gov/docs/fy01osti/31179.pdf
http://www.greentechmedia.com/articles/read/dueling-charts-of-the-day-peaker-plants-vs.-green-power
Jak to wygląda w Niemczech:
https://www.energy-charts.de/power.htm

Dlaczego nie węgiel?
Z tego co czytałem to koszt w elektrowniach węglowych to mniej więcej 50% budowa elektrownii i 50% cena węgla. Jeżeli więc używamy elektrowni tylko przez miesiąc przez 8 godzin w ciągu szczytu to 50% ceny budowy takiej instalacji rozkłada się na okres 36 mniejszy, czyli cena prądu z takiej elektrowni jest astronomiczna i jest wyższa nawet niż PV w Europie.

Dlaczego energia nuklearna jest tak droga
Generalnie prąd z elektrowni atomowej powinien być najtańszy. Czemu więc nie jest? Są dwa problemy:
Zabezpieczenia – tak elektrownie atomowe są najbezpieczniejszymi elektrowniami na świecie. Niestety bezpieczeństwo ma swój koszt...
Koszty likwidacji:
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_decommissioning
https://www.youtube.com/watch?v=d39iV2tKErc

Brak wody
Niestety elektrownie atomowe i elektrownie węglowe są to elektrownie cieplne. Potrzebują więc wody do chłodzenia, albo poprzez jej odparowanie albo poprzez pobranie zimnej wody z rzeki i zrzut ciepłej. W przypadku odparowania – zmniejszają ilość dostępnej wody dla rolnictwa i ludzi. W przypadku zrzutu wody ciepłej do rzeki… Cóż mogą ugotować ryby.
http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/kozienice/art/9263316,gmina-kozienice-setki-martwych-ryb-w-kanale-spustowym-elektrowni-w-swierzach-gornych,id,t.html

Sytuacja w Niemczech
W kontekście powyższego dla mnie oczywistym jest, że dla Niemców OZE nie jest to ekologia ale jest to sposób na stworzenie środowiska w którym przemysł ma tani dotowany prąd co tworzy miejsca pracy. Korzysta na tym cała gospodarka – ponieważ prąd ten jest wbrew pozorom tańszy niż ten wytworzony bez dotacji. Jeżeli Niemcom tak by chodziło o GO to zmniejszaliby też rozmiary swoich kopalni węgla brunatnego. Tymczasem węgiel brunatny jest nadal podstawą miksu energetycznego w Niemczech. Nie wiem czemu nagle tak wiele osób zaczęło wierzyć, że Niemcy to taki szlachetny naród i tylko o walkę z ociepleniem im chodzi...
http://wpolityce.pl/polityka/182912-prof-jedrysek-niemcy-spalaja-blisko-polowe-wegla-jaki-spala-sie-w-calej-ue-ale-dzieki-propagandzie-to-nas-uwaza-sie-za-ekologicznego-brudasa-nasz-wywiad

Sytuacja w Polsce
U nas oczywiście stawiamy na najdroższy możliwe paliwo przy okazji zakazując budowania wiatraków… Będziemy mieć więc droższy prąd od sąsiadów i mniej pracy bo przemysł wyniesie się tam gdzie będzie tańszy prąd. Pięknie...

Przemysł stoczniowy w Polsce
Przeysł stoczniowy u nas postawił na budowę wiatraków:
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,18040917,Stocznia_Gdansk_oddala_grunty__nie_ma_dlugow__stawia.html
To właśnie na nim polegało odrodzenie się tego przemysłu w Polsce i wzrost zatrudnienia w nim. Czy ten przemysł przetrwa zderzenie z zakazem budowy wiatraków… Nie wiem.
Dodatkowo przespaliśmy inicjalizację tego przemysłu. Turbiny już budują Niemcy – bo za późno weszliśmy do działania i nie przewidzieliśmy tego, ze ta branża to przyszłość. Mamy więc wybór, albo marginalizować się dalej i stracić przyczółek w przemyśle budowy wiatraków jaki już mamy albo walczyć aby rozszerzyć ten przyczółek. Obecnie od pół roku realizujemy strategię utracenia już zdobytego przyczółka i wycofania się na z gór upatrzone pozycje w węglu kamiennym...

Przyszłość węgla kamiennego
Ciekawie rysuje się przyszłość węgla kamiennego. Rząd karmi nas iluzją, że jak ceny węgla się odbiją to kopalnie wstaną… No tak, ale wtedy elektrownie będą musiały płacić więcej za węgiel. Elektrownie będą mogły więc podnieść ceny, ale… Przecież ceny prądu są u nas już obecnie wyższe niż w Niemczech… Wniosek dla mnie jest prosty – sektor węgla kamiennego jest sektorem schyłkowym i należy się go najszybciej pozbyć.

Przyszłość innych technologii
U nas wytwarzanie prądu z węgla kosztuje około 20-30 gr za kWh. W tym samym czasie na świecie odbywa się rewolucja i cena wytworzenia prądu ze słońca stopniowo spada poniżej 10 gr za kWh…
2015 (16 gr):
http://inhabitat.com/austin-texas-is-now-home-to-the-worlds-cheapest-solar-power/
2016 (10 gr):
https://cleantechnica.com/2016/05/02/lowest-solar-price-dubai-800-mw-solar-project/

Warto też zwrócić uwagę, że ze względu na GO szacunki szybkości wiatru i nasłonecznienia są niedoszacowane. Np u nas:
moc zainstalowana w 2014 – 3,8 GWh
moc wyprodukowana prze wiatraki w 2013: 6 GWh
http://www.rynek-energii-elektrycznej.cire.pl/st,33,207,tr,75,0,0,0,0,0,podstawowe-dane.html

#ekonomia #energetyka
@Xianist
http://www.wykop.pl/link/3367497/bedziemy-druga-wenezuela/39618305/#comment-39618305

Jak będzie 30 plusujących to wołam plusujących i robię znaleziosko z wpisu.
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@babisuk Było to 5 lat temu, więc może pamięć płata mi figle. Jak wrócę do domu, poszukam tego. To była sucha liczba, a przyczyny próbowaliśmy dedukować. Trzeba wziąć poprawkę na to, że prace dyplomowe pisałem z zagadnień typowych dla energetyki konwencjonalnej, u profesora, który OZE uznawał za fanaberię...
  • Odpowiedz
@cichy_pozorant: @pitersi: Czytając wasze opinie się zastanawiam: czy takie rozeznanie w branży jest niedostępne dla naszej kasty politycznej? Nie ma tam ekspertów, nie ma ludzi, którzy... używają google'a?
Nie chcę, żeby to wszystko jebnęło, ale jak tak się złoży dziurę w budżecie, spadek liczby ludności i problemy węgiel/energetyka, to tak nam tu w Polsce #!$%@?, jak nigdy nie #!$%@?ęło...
Smutno mi.
  • Odpowiedz
@dwuwarstwowy: Ja obstawiam, że są. Moim zdaniem większość jest inteligentna i oczytana, ale niestety swoje umiejętności wykorzystuje aby zdobyć i utrzymać władzę.
Podobno cytat z jednego z posłów parlamentu Europejskiego z DE:

Wszyscy doskonale wiemy co trzeba zrobić. Problem jest taki, że jak to zrobimy to nie zostaniemy ponownie wybrani.


Wniosek - wybieraj w wyborach posłów którzy gotowi są przeprowadzić niepopularne reformy (lub zrobili to w przeszłości), które są w
  • Odpowiedz
@babisuk: Biję się w pierś. Nie potrafię tego znaleźć, co więcej, ostatecznie nie powołałem się nawet na te informacje we wstępie do pracy (niech będzie to świadectwem ich wartości), więc teraz nie ma szans, żebym sobie przypomniał, gdzie to przeczytałem (nie mam tego w źródłach "zelektronizowanych" na kompie, przejrzałem je wszystkie).

@dwuwarstwowy: @pitersi: Moim zdaniem inteligencja ma tutaj niewiele do rzeczy. To jest problem wysoce specjalistyczny,
  • Odpowiedz
@cichy_pozorant:

nigdy nie doceni wagi problemu, jeżeli nie jest z nim bezpośrednio związany

Ja muszę przyznać, że na temat trafiłem przypadkowo. Firma w której pracuję wysłała mnie na Krakowską Konferencję Matematyki Finansowej (a zareklamuję ich a co - fajne wydarzenie) i tam poznałem ludzi, którzy się tym tematem zajmują i troszkę zmieniłem o nim zdanie bo kiedyś też myślałem, że OZE to głupota.

Takie coś może Ciebie (albo innych) jeszcze
  • Odpowiedz
@cichy_pozorant: do tego ogromny problem to silne lobby sektora i przemyslu. Od zwiazkow, po kontakty biznesowe. Ludzie uzywajac polprawd moga zmanipulowac poslow, senatorow, elektorat. Nie trzeba nawet klamac - wystarczy odpowiednio dobrac przekazywane fakty, troche emocji i mamy to gotowe..
  • Odpowiedz