Wpis z mikrobloga

"Wpadło mi w ucho...", odcinek: 77, Glen Hansard. Subskrybuj tag: #wpadlomiwucho

Słowo wstępu:


W dzisiejszym odcinku zapoznamy się z irlandzkim artystą, który nazywa się Glen Hansard. Wszyscy Ci którzy oglądali świetny film jakim jest "Once" na pewno kojarzą jego postać. Zagrał on tam jedną z głównych ról oraz jest współautorem ścieżki dźwiękowej (równie genialnej jak film). Hansard ma na koncie jedną solową płytę z roku 2012, oraz wiele płyt nagranych z zespołem The Frames. Nie wspominając też o wspólnym projekcie muzycznym z odtwórczynią drugiej głównej roli z filmie "Once" - Markétą Irglovą. Ten projekt nazwali The Swell Season. Muzyka Glena to głównie folk rock, rock, muzyka akustyczna. Ale czasami da się tu usłyszeć wpływy innych stylów muzycznych. Z bogatego repertuaru postaram się przedstawić poniżej kilka najlepszych moim zdaniem kompozycji.

"Falling Slowly" - na początek najbardziej rozpoznawalna kompozycja z filmu "Once". Skomponowana przez Glena (jak wszystkie utwory z filmy) i wykonana wspólnie z Markétą Irglovą. Spokojny wstęp na akustycznej gitarze Glena i pianinie Markéty. Kompozycja nabiera trochę werwy w refrenach, za sprawą podniosłego wokalu. Całość uzupełniają instrumenty smyczkowe. Melancholijna, akustyczna kompozycja.

"When Your Mind's Made Up" - kolejna kompozycja z filmu. Ta również jest melancholijna. Cały soundtrack w sumie taki jest. Tu też mamy wstęp na akustycznej gitarze i pianinie. Później kompozycja zostaje uzupełniona o perkusję i bas. Na sam koniec kompozycja dostaje kopa, nabiera tempa a spokojny wokal zamienia się w wydzieranie.

"Lies" - zanim przejdę do kolejnych płyt, to posłuchajcie jeszcze jednej kompozycji z filmu. Schemat utworu podobny do powyższych. Spokojny wstęp na akustycznej gitarze, uzupełniony o delikatne dźwięki pianina i instrumenty smyczkowe, które grają aż do końca kompozycji.

"Bird Of Sorrow" - przejdę teraz do solowej płyty Glena. Na początek najlepsza moim zdaniem kompozycja. Na początek świetne pianino z wpadającą w ucho melodią, które za chwilę zostaje uzupełnione wokalem Hansarda. W miarę upływu czasu kompozycja nabiera dynamiki, dochodzą instrumenty smyczkowe, perkusja. A wokal staje się bardziej krzykliwy, co jest charakterystyczne dla kompozycji Glena.

"High Hope" - kolejna kompozycja z solowej płyty. Gitara akustyczna to główny instrument jaki można tutaj usłyszeć. Powolna kompozycja z flegmatycznym wokalem i melodyjnymi refrenami.

"Love Don't Leave Me Waiting" - dla odmiany coś dynamiczniejszego. Początek z fajną perkusją i pulsującym basem. Później daje się usłyszeć delikatne, elektryczne pianino oraz namiastkę instrumentów dętych.

"The Rain" - na zakończenie coś z duetu, z Markétą Irglovą - czyli projekt The Swell Season. Kompozycja zaczyna się standardowo, akustyczną gitarą by za chwilę nabrać tempa. Dochodzi bas i szybka perkusja. Gdzieś tam w tle słychać pianino, a następnie emocje opadają i znowu mamy samą gitarę. Jednak na krótko, bo po chwili kompozycja ponownie się rozkręca i dochodzą instrumenty smyczkowe. A całość rozkręca się z każdą sekundą coraz bardziej.

Ciekawostki:

Jeśli komuś mało, to tutaj może posłuchać całego soundtracku do filmu "Once". A w tym miejscu możecie posłuchać całej solowej płyty Glena.

_______________________________________

Informacje techniczne:

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego odcinka to subskrybuj tag #wpadlomiwucho lub dodaj mój profil do obserwowanych.

Postaram się w miarę możliwości prezentować nowe odcinki regularnie, a każda subskrypcja będzie moim motorem napędowym.

Zatem jeśli szukasz interesującej muzyki, lubisz nowe brzmienia i nie zamykasz się na jeden gatunek - to zapraszam do subskrypcji.

Proszę Was o nieużywanie tagu #wpadlomiwucho do Waszych wpisów na mikroblogu czy innych częściach Wykopu. Ten tag ma służyć wyłącznie do oznakowania kolejnych odcinków "Wpadło mi w ucho...". Gdy ktoś go używa w swoich wpisach, to po pierwsze niepotrzebnie woła całą rzeszę ludzi, którzy myślą przez to, że pojawił się kolejny odcinek. A po drugie użycie tego tagu psuje mi porządek wpisów z odcinkami, bo Wasze niepotrzebnie otagowane wpisy wcinają się między spis odcinków. Dlatego prośba do Was o nieużywanie tego tagu. Myślę, że możecie to uszanować.

Uwaga!

Postanowiłem nieco rozszerzyć działalność "Wpadło mi w ucho..." i rozpocząłem ekspansję na Facebooku.

Od teraz również i tam będą się ukazywały kolejne odcinki mojego słuchowiska.

Wszystkich chętnych do czytania o artystach i słuchania ich z poziomu Facebooka, zapraszam pod adres:

facebook.com/wpadlomiwucho


#muzyka #oswiadczenie #wpadlomiwucho #rock #indierock #gitara #glenhansard #once #marketairglova #rockakustyczny

_______________________________________

Spis wszystkich odcinków i zespołów/artystów którzy w nich wystąpili:

1. Ramona Falls

2. Bang Gang

3. Fluke

4. Anoice

5. Eskmo

6. Baths

7. #!$%@?

8. ortoPilot

9. Lamb

10. The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble

11. Kammerflimmer Kollektief

12. The Temper Trap

13. Max Richter

14. Soap&Skin

15. Low Roar

16. James Blake

17. M83

18. The Cinematic Orchestra

19. Múm

20. Ayreon

21. Beirut

22. Saltillo

23. Bonobo

24. Amon Tobin

25. Unkle

26. Lia Ices

27. Quantic / The Limp Twins

28. Jacaszek

29. Bajzel

30. Bersarin Quartett

31. Eels

32. Ladyhawke

33. Air

34. Radiohead

35. Iglu & Hartly

36. Joy Division

37. Koop

38. Asaf Avidan & The Mojos

39. Fink

40. Woodkid

41. Julia Marcell

42. Stan Borys

43. Eluvium

44. Flunk

45. Paavoharju

46. Arms and Sleepers

47. Ólafur Arnalds

48. OPM

49. Xploding Plastix

50. Rob Dougan

51. Thievery Corporation

52. Sia

53. Burial

54. Jamie Woon

55. Dub FX

56. Kanał Audytywny

57. The RAah Project

58. The Heavy

59. Everlast

60. Maxim

61. Buckethead

62. Portico Quartet

63. Richard Cheese

64. Nostalgia 77

65. Ray LaMontagne

66. Freshlyground

67. Hugh Laurie

68. Submotion Orchestra

69. CocoRosie

70. Talk Talk

71. Rjd2

72. Joe Satriani

73. Lenny Valentino

74. Newcleus

75. Harmaja

76. Bat For Lashes
Pobierz Emtebe - "Wpadło mi w ucho...", odcinek: 77, Glen Hansard. Subskrybuj tag: #wpadlomiw...
źródło: comment_CejGPepGcYxhs7DCJz0wbO8rrNfrWWuQ.jpg
  • 6
@Emtebe: Czy masz gdzieś playlistę z wszystkimi utworami prezentowanymi w cyklu w jednym miejscu? Domyślam się, że pewnie nie, ale warto zapytać ;)