Wpis z mikrobloga

właśnie skończyłem swój kurs front-endowy na FreeCodeCamp i dostałem certyfikat :D
Zacząłem dokładnie 20. marca tego roku. Wcześniej przez wiele tygodni szukałem jakiegoś większego celu czy projektu. Czytanie książek czy oglądanie tutoriali nic nie dawało. Niby wiedziałem co tam się dzieje ale po odpaleniu edytora nie wiedziałem od czego zacząć, nie wiedziałem nawet co chciałbym napisać. Dalsze poszukiwania sprowadziły mnie na reddit gdzie ludzie ogólnie zachwalili FCC, którego przerobienie zajmuję według autorów 2080 h(frontend+data visualization+backend+projekty nonprofit).
Pierwsze lekcje : zmień kolor teksty, zakomentuj kod, x = 5 a teraz zrób żeby x = 10, wstaw obrazek... itd. Jakieś tam podstawy miałem więc mnie znudziły na śmierć. Prawdziwa nauka zaczeła się wraz z algorytmami. A tych na początku do zrobienia jest kolo 20. Na tym etapie uświadomiłem sobie, że nie umiem kompletnie nic. Skoro nie potrafie nawet znaleźć najdłuższego słowa w zdaniu to co ja tutaj robie? taki cały kurs JS na codecademy, który bez najmniejszego problemu zrobiłem, to tak naprawdę nauka podstawowej składni, nic więcej. Niektóre algorytmy zajmowały mi 30-40min, nad niektórymi siedziałem po kilka godzin. Bywały takie co męczyłem parę dni.
Po algorytmach są do zrobienia 4 projekty które wykorzystują JSON API i Ajax. Po tym kolejne algorytmy, już sporo trudniejsze, a po nich 4 końcowe projekty: kalkulator, zegar pomodoro i 2 gry: kółko krzyżyk i Simon. Każdy projekt starałem się dopieścić na ile to możliwe. Czasami do nich wracam i zawsze staram się coś poprawić.
Używałem: HTML5, CSS3 + SASS, JS + jQuery, bootstrap/materializecss, do tego gulp i git.
FAQ:
1. No i co? Myślisz, że jesteś programista i 15k czeka za rogiem?
- Robiłem to z czystej ciekawości i z przyjemnością. Paradoksalne, z każdym ukończonym wyzwaniem nabierałem co raz większych wątpliwości bo uświadamiałem sobie jak mało wiem.

2. Ile czasu ci to zajęło?
- Od 20. marca: freecodecamp: 320h, książki/tutoriale - 70h, reszta(inne strony typu hackerrank/codewars/codingame) : 100h

3. Z czego się uczyłeś?
- MDN, StackOverflow, devdocs.io, javascript the good parts, eloquent javascript, you dont know js, Professional JavaScript for Web Developers, pluralsight, yt: DevTips, LevelUpTuts,learncodeacademy

#naukaprogramowania #webdev #javascript #html #html5 #css #chwalesie
Pobierz zackson - właśnie skończyłem swój kurs front-endowy na FreeCodeCamp i dostałem certyf...
źródło: comment_gJCraE6R3a2paCLVfYAAWN6zvmDMqlMz.jpg
  • 64
@M4ks: zgadzam się, bo sam o tym pisałem. Tylko nie do końca chyba wiesz czym FCC jest, bo oni też mają takie zdanie. Dlatego ten ich kurs to nie tylko jakieś małe gówna z których nikt nic nie wynika, ale też jakieś projekciki, które sobie możesz do portfolio dać, oni tylko podrzucają tematykę. I imo to jest całkiem niezły punkt wyjścia żeby myśleć o juniorze. A certyfikat jest tylko symboliczny.
@miszcz-taguw: alez o to wszystkim nam chodzi - zeby nie sugerować sie papierem albo uważać go za wyznacznik czegokolwiek - jesli przy okazji masz wiedzę, to tak. Ale nie, ze papier = junior i #!$%@?. Bo sporo tutaj tak myślących
@M4ks: chyba raczej bóldupisz jakby się szykowała konkurencja :P chłopak pokazuje tylko, że się wziął za naukę a hur r durr jestem programistę to Ty sobie dopowiedziałeś :P
@M4ks: Przypominasz mi wypowiedziami takiego jednego cwaniaczka z mojej firmy, pewny siebie bo dużo umie (muszę przyznać), ale właśnie takimi gadkami sprawił że wszyscy się z niego leją za plecami, bo jest zwykłym frajerem. Współczuję, bo to smutne :)
@zackson: wrzuć kod swoich projektów z FCC to się zobaczy jaki poziom reprezentujesz przy okazji uzyskasz jakieś info o jakości Twojego kodu a to jest bardzo ważne.
@mg93: zauważ o co było pytanie i bynajmniej nie miało nic wspolnego z nauka.
@Mave: oj tak, ja kojarze w druga stronę - hurr durr ja mam certyfikat z javy wiecie zdanie najważniejsze albo "hurr durr po co scss jak mozna normalnego cssy piecami tez jest dobrze a nie tam wydziwanie" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Sam nie wiem po której stronie gorzej byc...
@M4ks: Dzięki za odpowiedź, ale proszę, mógłbyś poradzić w jaki sposób zacząć naukę? Nadać kierunek? Czy książki, czy kursy internetowe, czy płatne szkolenia, w jaki sposób uczyć się, aby właśnie mieć umiejętności, które będą przez pracodawcę i na rozmowie cenione?
@M4ks: Dzięki za odpowiedź, ale proszę, mógłbyś poradzić w jaki sposób zacząć naukę? Nadać kierunek? Czy książki, czy kursy internetowe, czy płatne szkolenia, w jaki sposób uczyć się, aby właśnie mieć umiejętności, które będą przez pracodawcę i na rozmowie cenione?


@Sahasrara: no wlasnie, konkretne umiejętności i biblioteki i języki. To jest wlasnie błędne podejście, zw trzeba umieć A B C ale nie D ani F.

No i szczerze - nie
@Sahasrara: jakiś czas temu któryś z mireczkow wrzucał tutaj swój poradnik na githubie dotyczący wszystkich zagadnień z programowania od studiów, po projekty, wymagania aż po zachowanie i opis rozmów o pracę. Jak dojadę do domu mogę Ci to podrzucić potem.

Fajnie by było jakby się ów autor ujawnił bo nie pamiętam nicku a bardzo chętnie bym podziękował bo dał mi kopa do dalszej pracy i trochę pomógł ukierunkowac się na coś
@zackson: Gratuluję ja jeszcze mam do zrobienia kilka projektów i 3 algorytmy, moim cichym marzeniem jest ukończenie FFC Frontend w rok, rozpocząłem kilka dni przed tobą, od 6 miesięcy już pracuję więc czasu nie miałem na dokończenie.
Planujesz znaleźć pracę lub może już pracujesz.

Osobiście od kwietnia mam bardzo mało czasu na FFC bo to zmęczenie po pracy, klepanie własnych mikro projektów, dalej czasami się pojawiam na czacie by pomóc początkującym
@MegaZU0 ja mam w miarę sporo czasu bo studiuje więc z w miarę dobrą organizacją czasu mam te 20-30h w tyg na kodzenie. Jakbym pracowałl już to pewnie bym się w to nie bawił. Mimo wszystko nawet ten gówna certyfikat to jednak trochę satysfakcji daje :ł
@cezeter: na początku 2017 znalazłem pierwsza pracę za minimalną. Po 6 miesiącach zmieniłem i tak mi leci już 2,5 roku w drugiej firmie. W obu jako JS developer (React + cały jego ekosystem)