Wpis z mikrobloga

właśnie skończyłem swój kurs front-endowy na FreeCodeCamp i dostałem certyfikat :D
Zacząłem dokładnie 20. marca tego roku. Wcześniej przez wiele tygodni szukałem jakiegoś większego celu czy projektu. Czytanie książek czy oglądanie tutoriali nic nie dawało. Niby wiedziałem co tam się dzieje ale po odpaleniu edytora nie wiedziałem od czego zacząć, nie wiedziałem nawet co chciałbym napisać. Dalsze poszukiwania sprowadziły mnie na reddit gdzie ludzie ogólnie zachwalili FCC, którego przerobienie zajmuję według autorów 2080 h(frontend+data visualization+backend+projekty nonprofit).
Pierwsze lekcje : zmień kolor teksty, zakomentuj kod, x = 5 a teraz zrób żeby x = 10, wstaw obrazek... itd. Jakieś tam podstawy miałem więc mnie znudziły na śmierć. Prawdziwa nauka zaczeła się wraz z algorytmami. A tych na początku do zrobienia jest kolo 20. Na tym etapie uświadomiłem sobie, że nie umiem kompletnie nic. Skoro nie potrafie nawet znaleźć najdłuższego słowa w zdaniu to co ja tutaj robie? taki cały kurs JS na codecademy, który bez najmniejszego problemu zrobiłem, to tak naprawdę nauka podstawowej składni, nic więcej. Niektóre algorytmy zajmowały mi 30-40min, nad niektórymi siedziałem po kilka godzin. Bywały takie co męczyłem parę dni.
Po algorytmach są do zrobienia 4 projekty które wykorzystują JSON API i Ajax. Po tym kolejne algorytmy, już sporo trudniejsze, a po nich 4 końcowe projekty: kalkulator, zegar pomodoro i 2 gry: kółko krzyżyk i Simon. Każdy projekt starałem się dopieścić na ile to możliwe. Czasami do nich wracam i zawsze staram się coś poprawić.
Używałem: HTML5, CSS3 + SASS, JS + jQuery, bootstrap/materializecss, do tego gulp i git.
FAQ:
1. No i co? Myślisz, że jesteś programista i 15k czeka za rogiem?
- Robiłem to z czystej ciekawości i z przyjemnością. Paradoksalne, z każdym ukończonym wyzwaniem nabierałem co raz większych wątpliwości bo uświadamiałem sobie jak mało wiem.

2. Ile czasu ci to zajęło?
- Od 20. marca: freecodecamp: 320h, książki/tutoriale - 70h, reszta(inne strony typu hackerrank/codewars/codingame) : 100h

3. Z czego się uczyłeś?
- MDN, StackOverflow, devdocs.io, javascript the good parts, eloquent javascript, you dont know js, Professional JavaScript for Web Developers, pluralsight, yt: DevTips, LevelUpTuts,learncodeacademy

#naukaprogramowania #webdev #javascript #html #html5 #css #chwalesie
zackson - właśnie skończyłem swój kurs front-endowy na FreeCodeCamp i dostałem certyf...

źródło: comment_gJCraE6R3a2paCLVfYAAWN6zvmDMqlMz.jpg

Pobierz
  • 64
  • Odpowiedz
@zackson: Czy sądzisz że po przejściu tego kursu można startować na etat junior front enda?


@kosmaty2: przecież byśmy go wyśmiali w każdej firmie jakby sie takim czymś pochwalił.
Dobre portfolio i bez gownocertyfikatu da radę, odwrotnie nie.
  • Odpowiedz
óbował u nich np za 3 miesiace. Każda nawet podstawowa praca, daje więcej niż kurs. A jak masz parę trudniejszych projektów tak jak ws


@zackson: Hej mirku, sam aktualnie jestem na 220 lvl w FCC. Aktualnie piastuje stanowisko kierownicze nie do końca związane z IT. I moim celem jest praca jako PM w IT.
Życzę powodzenia w ukończeniu całego kursu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@M4ks: tylko ten kurs na tym polega, robisz sobie małe projekty do portfolio, wiadomo że nie będzie machał certyfikatem z internetu bo nikt go na poważnie nie weźmie


@miszcz-taguw: no wlasnie, ile znasz firm które szukają ludzi do małych projektów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
przecież byśmy go wyśmiali w każdej firmie jakby sie takim czymś pochwalił.

Dobre portfolio i bez gownocertyfikatu da radę, odwrotnie nie.


@M4ks: Pytanie @zackson dotyczyło bardziej kwestii tego czy czuje się na siłach po tym by próbować pójścia krok dalej. Owszem portfolio jest istotne, ale wyśmiewanie tego że poświęcił czas na "gównocertyfikat" jak to nazwałeś to żenada.

Kocham twoje komentarze (ironia), szczególnie ten pod wpisem z @NaukaProgramowaniaOdKuchni gdzie chłopak poświęca czas
  • Odpowiedz
przecież byśmy go wyśmiali w każdej firmie jakby sie takim czymś pochwalił.

Dobre portfolio i bez gownocertyfikatu da radę, odwrotnie nie.

@M4ks: Pytanie @zackson dotyczyło bardziej kwestii tego czy czuje się na siłach po tym by próbować pójścia krok dalej. Owszem portfolio jest istotne, ale wyśmiewanie tego że poświęcił czas na "gównocertyfikat" jak to nazwałeś to żenada.

Kocham twoje komentarze (ironia), szczególnie ten pod wpisem z @NaukaProgramowaniaOdKuchni gdzie chłopak poświęca czas
  • Odpowiedz
Czy sądzisz że po przejściu tego kursu można startować na etat junior front enda?


@kosmaty2: startować można bo poziom ludzi jest baardzo zróżnicowany. Na forum FCC ludzie wrzucaja swoje projekty do oceny i można zobaczyć piękne, dopracowane rzeczy jak i pełne bugów zrobione na #!$%@?.

można zacząć od tych stronek typu codeacademy czy lepiej jednak jak się jest już po którymś roku informatyki i po przeczytaniu kilku książek?

@stolichnaya: Nie
  • Odpowiedz
@M4ks: w takim razie co proponujesz jako najlepszy sposób nauki od zera? Każdy od czegoś zaczyna. Ja właśnie zabieram się za naukę, ale nie wiem od czego i jak zacząć. Mieszkam w Krakowie. Poradź mi jaki kierunek i sposób nauki jest najlepszy Twoim zdaniem by wylądować na juniorze.
  • Odpowiedz
@M4ks: w takim razie co proponujesz jako najlepszy sposób nauki od zera? Każdy od czegoś zaczyna. Ja właśnie zabieram się za naukę, ale nie wiem od czego i jak zacząć. Mieszkam w Krakowie. Poradź mi jaki kierunek i sposób nauki jest najlepszy Twoim zdaniem by wylądować na juniorze.


@Sahasrara: by wyładować na juniorze? Poderwać jakiegoś i zaciągnąć do łóżka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A na poważnie
  • Odpowiedz