Wpis z mikrobloga

#uk, #emigracja, #lokatorzy, #patologiazewsi, #brighton #hove, #mieszkanie #mieszkaniadowynajecia
Mirki i Mirabelki - proszę o radę - bo mój problem z angielskimi współlokatorami nabrał na sile. Będę zmuszony wyprowadzić z mojej piwnicy i znależć mieszkanie dwupokojowe lub mały domek w cenie do max 900£ PCM w okolicach Brighton -> Haywards Heath. Pytanie brzmi - gdzie szukać takich ogłoszeń? Gumtree? Rightmove? Zoopla? Fridayad?
Jakie są kroki wynajmu mieszkania - tzn co trzeba spełnić, kiedy co płacić i gdzie? - kompletnie jestem zielony w tym temacie.
Interesuje mnie również sprawa - jak wygląda temat sprawdzenia landlorda - czy jego mieszkanie jest jego i czy nie jest zadłużone - jest gdzie to sprawdzić?
Dzięki wszystkim na pomoc - gdybyście chcieli poczytać trochę historii o mieszkaniu z Anglikami (nie angolami sebixami - tylko takimi normalnymi po uniwersku) - piszcie -- mam mnóstwo historii :D
  • 12
  • Odpowiedz
Zoopla, rightmove - w wiekszosci mają te same ogłoszenia. Jesli wynajmujesz przez agencje, to zaplacisz czynsz, depozyt oraz opłate za usługi. Agent zazwyczaj wszystko Ci powie. Wymagania z Londka: zaswiadczenie o zatrudnieniu, 3 miesiace wyciągu bankowego, referencje.
  • Odpowiedz
@mektoncjusz: a, jeszcze jedno. Zdaje sie, ze jest lista zarejestrowanych landlordow, są także stowarzyszenia np National Landlord Association, moze tam sie da sprawdzic.
  • Odpowiedz
@mektoncjusz: Ja wszystkie mieszkania znajdowalem na Rightmove i wlasciwie wszystkie agencje tam oglaszaja. Wiec zacznij od tego. Agencja za ciebie wszystko zalatwi, bedziesz tylko musial im zaplacic oplate administracyjna, jej wysokosc zalezy od agencji i terenu, normalnie jest to kilkaset funtow. Proces wynajmu wyglada tak:

1. Zglaszasz do agencji ze jestes zainteresowany mieszkaniem
2. Agencja ustala dzien na obejrzenie mieszkania.
3. Jesli ci pasuje to mowisz ze chcesz wziasc
4. I tu sie zaczyna sprawdzanie ciebie, landlord jest juz sprawdzony przez agencje i to on ciebie musi zaakceptowac, wiec agencja dzwoni do twojego pracodawcy sprawdzic czy tam pracujesz gdzie podales, powinienes dostarczyc polecenie od poprzedniego landlorda jesli to mozliwe, niektore agencje wymagaja wyciagu z konta bankowego jako potwierdzenie przychodow, czasem zdaza sie ze przed podjeciem decyzji landlord chce sie z toba zobaczyc zeby cie poznac. Ja generalnie mialem pelne spektrum, od agencji ktora w dniu ogladania mieszkania podpisala ze mna dokumenty wlasciwie na ladne oczy i reszte doslalem potem mailem, po agencje ktora chciala ode mnie wszystko co powyzej + jeszcze
  • Odpowiedz
  • 0
@JollyGiant dzięki za odpowiedź, łap plusa. Co do wyciągu bankowego. Co w przypadku kiedy wszystkie oszczędności są wysyłane na konto bankowe w Polsce na koniec każdego miesiąca? Kręcą nosem? Opłata administracyjna jest płacona raz? Czy przyp podpisywaniu umowy trzeba coś wpłacić żeby zobaczyć mieszkanie (wiele ogłoszeń jest takich, że wszystko super a przy oglądaniu okazuje się rudera). Dzięki
  • Odpowiedz
@mektoncjusz: Oplata administracyjna zostanie pobrana jesli po obejrzeniu mieszkania powiesz ze chcesz rozpoczac proces wynajmu. Jesli agent chce kase za pierwsze obejrzenie to niech spada. Oplata administracyjna powinna zostac pobrana tylko raz. Niestety nie wiem jak to jest jezeli landlord cie nie zaakceptuje a ty bedziesz chcial inne mieszkanie z tej samej agencji, musisz sie zapytac, ta oplata jest chyba jedno razowa, ale moze tez byc do kazdego podejscia do
  • Odpowiedz
@mektoncjusz: A jeszcze jedno, w dniu podpisania umowy upewnij sie ze w umowie czy jakims aneksie sa spisane stany licznikow na dzien podpisania umowy. Mozesz tez sprawdzic (chyba mozesz poprosic tez agencje zeby to za ciebie zrobila) i mieszkanie nie jest zadluzone u zadnego dostawcy energii czy gazu. Lepiej to sprawdz bo troche nie przyjemnie bylo by dostac rachunek za nie zaplacone faktury po tygodniu mieszkania. Jesli masz w mieszkaniu
  • Odpowiedz
@mektoncjusz: A i jeszcze ostatnie zdanie mi sie przypomnialo :) Zapytaj tez agencji co zrobic z listami ktore beda przychodzily na nie twoje nazwisko. Czasem agencja prosi o dostarczanie ich do nich a czasem po prostu prosza zeby przekreslic adres, napisac RTS (return to sender) i wrzucic do najblizszej skrzynki. Tych listow zawsze przychodzi sporo szczegolnie na poczatku. Przewaznie uspokaja sie po 2 latach od wprowadzenia. W obecnym mieszkaniu, po
  • Odpowiedz
@JollyGiant: wielkie dzieki wielkie - z mieszkaniem taki zgrzyt - ze wyprowadzam sie z przybytku z kolegą i mamy dosyć mieszkających tutaj anglików (też wynajmujących pokoje :/) - Kolega sam namawia mnie zeby wynając mieszskanie razem i mieć wreszcie spokój i być z dala od chlewu i syfu - pytanie - czy agencje akceptują taki układ? Że dwóch obcych sobie osób wynajmuje mieszkanie i je współdzieli? Wiesz może jak taki
  • Odpowiedz
@mektoncjusz: poszukAj tez na openrent i gumtree tam czasem zdarzaja sie ogloszenia bez posrednictwa agencji, ja tak znalazlem mieszkanie i zadnych oplat referencyjnych zadnych sprawdzeń poza referencjami, jedynie kaucja w wysokosci czynszu.
  • Odpowiedz
@JollyGiant: Kopalnia wiedzy :) Pozwolę sobie podpiąć się pod @mektoncjusz: Co jeśli po Twojej wyprowadzce rachunki dalej będą przychodzić na Ciebie, bo komuś nie będzie się chciało przepisać ich na siebie?
  • Odpowiedz
@eoz: Musisz o to zadbac i w momencie wyprowadzki dzwonisz do wszystkich dostawcow mediow i rozwiazujesz umowy lub zmieniasz adres. Mozesz tez isc do Royal Mail i zaplacic za przekierowanie poczty, tak na wszelki wypadek. Przez pol roku jezeli cos przyjdzie na stary adres na twoje nazwisko to zostanie przekierowane na twoj nowy adres

@mektoncjusz: Mozecie starac sie razem, w takim przypadku obaj bedziecie musieli przejsc sprawdzanie i
  • Odpowiedz