Wpis z mikrobloga

Zdjęcie przedstawia mierzący blisko 3 killometry centralny szczyt krateru księżycowego Compton. Podłoga krateru była już w cieniu otaczających go wzniesień, co w połączeniu z położeniem na samym brzegu widocznej tarczy naszego satelity spowodowało powstanie iluzji góry oderwanej od powierzchni ( ͡ ͜ʖ ͡)

Fotka z grudnia poprzedniego roku, ale dopiero dzisiaj odkryłem, że udało mi się złapać taką grę światła i cienia. Teleskop Celestron C9.25, ogniskowa 7500 mm.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #kosmos #ksiezyc #fotografia #mojezdjecie
Pobierz namrab - Zdjęcie przedstawia mierzący blisko 3 killometry centralny szczyt krateru ks...
źródło: comment_u8quHj6ZiCj5XTjioWS36LHrPx2BySvj.jpg
  • 11
@Sarpens: Chyba nie ma na ziemi takiego teleskopu który byłby wstanie takie zdjęcie zrobić z takiej odległości. Często wrzucane są zdjęcia z informacją np. 2-3km/piksel, żeby zobaczyć jakieś ślady musiałbyś mieć dokładność rzędu 1-2m/piksel.
edit: dowodami że na księżycu ktoś lub coś było są pozostawione na nim lustra, które nasa wykorzystuje do mierzenia odległości.
@Sarpens: Bezpośrednio nie da się zrobić zdjęcia śladów ludzkiej działalności na Księżycu, nie pozwalają na to rozmiary teleskopów i niestabilność atmosfery ziemskiej.

Kilka tygodni temu wrzucałem natomiast fotkę okolic lądowania Apollo 15, na której widać dokładnie te same wzniesienia i doliny, jakie sfotografowali astronauci na powierzchni: http://www.wykop.pl/wpis/18909269/45-lat-temu-mialo-miejsce-trzecie-w-historii-ladow/
@Sarpens: Atmosfera ziemska i poziom zaawansowania ziemskich teleskopów nie pozwalają dostrzec pozostałości księżycowych misji, co więcej - nie da rady tego zrobić nawet teleskop Hubble'a, któremu atmosfera nie przeszkadza. Maksimum jego możliwości to obiekty o średnicy ok. 100 metrów w świetle widzialnym. Nawet w ultrafiolecie jest to trochę ponad 40 metrów, podczas gdy największe moduły pozostawione na księżycu nie przekraczają chyba 5 metrów średnicy.