Wpis z mikrobloga

Po (zbyt) długiej przerwie, pora na powrót Sztuki na Dziś. :) wszystkich cierpliwych przepraszam za nieobecność i mam nadzieję, że od teraz statusy będą pojawiać się możliwie często.

#sztukanadzis

Józef Simmler, Śmierć Barbary Radziwiłłówny, 1860, olej na płótnie, 205 x 234 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Doskonały przykład szkoły historycznej w Polskim malarstwie drugiej połowy XIX wieku. W tej formie akademizmu artyści nie próbowali jedynie rekonstruować możliwego przebiegu określonych wydarzeń, czy też ich realiów, ale doszukiwali się możliwości wyrażenia poprzez historyzm pewnych ogólnych prawd i zasad życiowych. Najsilniej dydaktyzujący odłam malarstwa historycznego w Polsce uprawiał Jan Matejko, dla którego misja tworzenia sztuki pedagogicznej stała się moralnym nakazem.


Przypomnę, że opisy pochodzą z mojej strony na fb (adres w profilu), gdzie znajdziecie więcej postów.

#sztuka #malarstwo #simmler #obrazy
Pobierz C.....l - Po (zbyt) długiej przerwie, pora na powrót Sztuki na Dziś. :) wszystkich ci...
źródło: comment_6hL2gMR2tTPbJBCeoFQoLfniJdSza8yC.jpg
  • 13
@Janodemon: wrzuć w obserwowane, tymczasem możesz przejrzeć poprzednie wpisy :)

@vteq: ładny wiersz, tylko nie do końca w temacie. :P

@przemyslany_nick: bardziej kripi to są malowidła trumienne :D a obrazów związanych z umierającymi w łóżku jest bardzo dużo. Osobiście największe wrażenie wywołał we mnie widziany na żywo "Dzień odwiedzin w szpitalu" Henriego Geofroya. Aż ciary przechodzą.