Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: brak
Limit dobowy: brak

Opis:
Osiąga zwykle 20-35 (50) cm i wagę do 3 kg. Ciało wydłużone, lekko bocznie ścieśnione. Otwór gębowy sięga za tylną krawędź oka. Grzbiet zielonobrązowy. Na zielonożółtych bokach charakterystyczny marmurkowy wzorek oraz zielone, czerwone i żółte plamki. Płetwy ogonowa i grzbietowa są jasnooliwkowe, ta pierwsza nakrapiana czarnymi plamkami. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa są pomarańczowe, ich białe krawędzie mają czarną obwódkę. Samce w okresie rozrodu mają jaskrawopomarańczowe podbrzusze. Drobne łuski cykloidalne.

Rozród:
Tarło od października do stycznia. Samica składa od 1000-2000 ziaren ikry do półmiskowatego kształtu jamek, które wykopuje w płytkich wodach, górnych partiach rzek na dnie żwirowym, w szybkim prądzie. Może krzyżować się z palią jeziorową i pstrągiem potokowym.

Odżywianie:
Odżywia się głównie owadami i ich larwami, skorupiakami oraz rybami.

Metody połowu:
Gdy wiosną zaczynają roić pierwsze owady, wówczas jest najlepsza pora do łowienia pstrąga żródlanego na odpowiednio dobraną suchą lub mokrą muchę.

Kulinaria:
Ma smaczne, jędrne i mało ościste mięso.

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis)

Okres ochron...

źródło: comment_49MXYZPRl3g3SJJ4f79ScpwqghFCEWfy.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MrBates: Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, w zlewni Atlantyku. Sprowadzony do Europy (w tym Polski) oraz innych części świata w końcu XIX wieku. W Polsce od 1890 roku, nielicznie występuje w niektórych rzekach górskich, pochodząc z zarybień bądź uciekając z hodowli. Zasiedla zimne potoki i rzeki o bystrym prądzie. Jest rybą osiadłą.
  • Odpowiedz