Wpis z mikrobloga

Czołem Mirosławy! Mam pytanko do bardziej wyedukowanych - od czego zależy czy dany obiekt spali się w atmosferze? Jakie są graniczne prędkości początkowe? Czy obiekt spadający swobodnie z wysokości LEO (z zatrzymania, pionowo w dół) nabierze takiej prędkości, by tarcie w atmosferze było znaczące, czy z powodu braku prędkości początkowej i krótkiego odcinka do pokonania (w porównaniu do wejścia z orbitowania) szanse na dotarcie cało do powierzchni Ziemii są większe?

Jest jakiś artykuł w sieci na ten temat? Angielska wiki niedużo pomogła.

#astronautyka #spacex może i trochę #astronomia
  • 15
@typowy_cpun: Tak, ale mi chodzi o sytuację jakby coś spadało z wysokości np. 200km ale z zatrzymania (nie z orbity). Wiem, że to czysto hipotetyczne, ale potrzebuję to rozkminić dla pełnego obrazu sytuacji :))
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

LEO - Low Earth Orbit – Niska orbita okołoziemska – orbita o wysokości poniżej 2 000 km.
ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jestem botem
@houk: @typowy_cpun Nic nie znalazłem na temat problemów z wysoką temp. u skoczków. Ale oni po prostu nie zdążyli się rozpędzić (bo balon dużo wyżej niż te 40km nie poleci, bo już dalej atmosfery nie ma). W przypadku skoku z 200km byłoby jeszcze 160km rozpędzania się w próżni :)
@aloalo83: W sumie ciekawa sprawa, bo wg np. tego obrazka:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Comparison_US_standard_atmosphere_1962.svg

to cisnienie jest na 40km prawie zerowe ale z drugiej strony, za Wiki:

Już na wysokości około 300 km, w wyniku dużej prędkości ruchu powietrze w pobliżu meteoroidu rozgrzewa się. Po osiągnięciu temperatury około 2000 °C, do czego zazwyczaj dochodzi na wysokości około 115 km, oderwane z powierzchni meteoroidu cząstki tworzą „ogon” składający się z jonów i elektronów.


Czyli
Tak, ale prędkość początkowa to, w przypadku tego wykresu, prawie 8km/s


@aloalo83: jasne, mojego problemu to nie rozwiązuje, ale widać, że na ok 80km pojawia się to zjawisko.