Wpis z mikrobloga

Kto choć raz miał stawiane bańki ten plusuje!
Moja ciotka lvl 66 po 2 tygodniach "zdychania" na jakieś wiosenne przeziębienie, poprosiła mnie, żebym postawił jej bańki. Od lat tego nie robiłem, ale doświadczenie zdobyte na rodzinie mam niemałe :)
Drogie Mirki - życzę Wam zdrowia!
Nie dajcie się nagonkom marketingowym i liście zakupów na lekarskiej recepcie! Nie niszczcie organizmu nadmiarem chemii przy byle infekcji, a już na pewno unikajcie antybiotyków, gdy nie są konieczne.
#zdrowie #medycyna i trochę ##!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
WooSan - Kto choć raz miał stawiane bańki ten plusuje!
Moja ciotka lvl 66 po 2 tygod...

źródło: comment_UMq7XLQHulDxxIbipto96mgyJFg1mBzu.jpg

Pobierz
  • 220
@Vitru: Czytałem wszystkie ;), wiem co było napisane i bez sensu trochę, że wkleiłeś jedno zdanie. To zdanie mówi po prostu o tym, że z punktu widzenia metodologi większość badań została słabo przeprowadzona, ale nie wszystkie badania - dlatego zalecane są kolejne, lepsze. W drugim linku masz również porównanie badań.
No i właśnie dlatego, że dowody są tak słabe i mało jednoznaczne to bym sobie baniek nie dał postawić - tym
Nigdy nie powiedziałem, że jest równoznaczny ale przy walce z przeziębieniem jest niedoceniany.


@krasecz: A może jakiekolwiek potwierdzenie hipotezy, że to całe wyrabianie sobie siniaków(przepraszam - stawianie baniek) wpływa pozytywnie na zdrowie?

Ale potwierdzenie(badania czy coś), nie jakieś domysły ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@deziom:

@jakubito: Ty jesteś jakiś przygłupi typq, czy jesteś może szamanem w lokalnej wiosce i nie chcesz stracić klientów?


Na pewno mnie masz na myśli? Nigdy nie popierałem baniek, daj mi spokój ;p.

@wykopiwniczanin: wyżej @Username wstawił, przeczytaj sobie badania i sam oceń. Jak dla mnie za słabe dowody, ale jak ktoś jest dorosły i chce je sobie stawiać to jego sprawa. Swojemu ewentualnemu dziecku też bym ich nie
@jakubito: Wiesz, to tak jakbyś stwierdził że woda pita ze szklanki ma lepsze właściwości niż ta z kubka. I zacząłbyś robić badania. Wychodziłoby to samo więc zmieniałbyś różne czynniki różne objętości, kolory itd, albo że ludzie pili o różnych porach, w różnym wieku itd.
Możesz robić przez lata takie badania i stwierdzać cały czas, że nie można wysnuć jednoznacznych wniosków, bo nie testowaliśmy jeszcze szklanek z wizerunkiem misia.

bym ich sobie
jasny #!$%@? gwint, co dają takie bańki?


@hassassin: Kiedyś to rozkminiłam. Nie wiem, czy tak jest zawsze, ale moja babcia powtarzała, że "baniek nie wolno przeziębić!" (w sensie tych siniaków na plecach) i kazała leżeć w łóżku przez dwie-trzy doby pod karą okropnych męczarni. No i leżeliśmy z rodzeństwem (raz, bo mama zainterweniowała, że bez jaj z takimi czarami) jak trusie, przykryci po czubki głów, bez opcji wstania do komputera czy
@krasecz: Tylko, że efekt placebo działa tak, że tabletki nie mają praktycznie żadnego wpływu na organizm(powiedzmy jakaś pastylka smakowa - może tam tyko kilka kalorii). Natomiast te bańki... - po pierwsze efekt estetyczny(wiadomo), po drugie uszkadzasz sobie tkankę skórną(tym bardziej osoby z anemią - przecież mogą zostać bolące siniaki na kilka tygodni).
@Vitru: No nie wiem, metodologia takich badań jest ściśle określona - oczywiście jest ich kilka rodzajów. Takie proste porównywanie do picia wody z różnych kubków do złożonych badań chyba nie oddaje sedna sprawy. W przypadku picia z różnych kubków w rzetelnie przeprowadzonych badaniach z RCT wyjdzie Ci, że nie ma żadnego znaczenia z jakiego pijesz kubka (no chyba że to kubek z domieszką uranu). Natomiast z tych badań o bańkach jakieś
@krasecz: komu ma byc lyso z tych badan, tam jest napisane ze jest niska jakosc badan, trudno do udowodnienia, journale o niskim IF, bias badan bardzo wysokie i to tylko jesli chodzi o zmniejszanie bolu u pacjentow. Ze sa badania to od dawna wiadomo. W tych badaniach jest napisane ze sa niskiej jakosci zeby wyciagnac naukowe wnioski o skutecznosci stawiania baniek. Widac ze nie przeczytales nawet jednego tego badania.
Zrozum w
@jakubito:

No nie wiem, metodologia takich badań jest ściśle określona


No właśnie nie jest, inaczej nie byłoby mowy o niskiej jakości. A od tego przecież rozpocząłem polemikę z Tobą :)

W przypadku picia z różnych kubków w rzetelnie przeprowadzonych badaniach z RCT wyjdzie Ci, że nie ma żadnego znaczenia z jakiego pijesz kubka.


Niby tak, ale zawsze ktoś może się doczepić, że potrzebna jest jeszcze inna zmienna, albo coś nie było
@Vitru: Dziwna rozmowa, obaj jesteśmy przeciwni stawianiu baniek, a sprzeczamy się o jakąś głupotę. Tam jest napisane "większość badań jest z punktu metodologii słaba", to znaczy, że większość, ale niekoniecznie wszystkie, a to że słaba nie oznacza, że są całkowicie do odrzucenia. Wierzę naukowcom, którzy przeglądali te badania i w ich wnioski - chociaż te są dość sceptyczne.

100% obiektywne badanie ciężko będzie zrobić gdyż w tym wypadku trudno przeprowadzić.


Tak