Wpis z mikrobloga

Pod tagiem #cookologia wrzucam przygotowywane przez siebie zdrowe i dietetyczne posiłki.

Dzisiejszy #lunchbox do pracy:
➊ Płatki jęczmienne z siemieniem lnianym z musem ze świeżego ananasa, pestkami dyni i słonecznikiem;
➋ Twarożek ze szczypiorkiem, seler naciowy (mam alergię na seler, więc u mnie marchewka), papryka czerwona i żółta;
➌ Chilli con carne z ryżem brązowym i sałatką z roszponki i pomidorków cherry;
➍ Zupa krem z zielonego groszku i mięty.

➥ Łączny czas przygotowania: 1 h;
➥ Koszt produktów: 17 zł/4 posiłki/osobę;
➥ Ilość kalorii: 1411 kcal;
➥ białko 83 g;
➥ tłuszcze: 58 g;
➥ węglowodany 165g;
➥ błonnik 35 g;

Chilli con carne – 4 porcje
✔ 400g mielonej wołowiny;
✔ 1 cebula;
✔ 1 puszka czerwonej fasoli odsączonej i przepłukanej ;
✔ 1 puszka kukurydzy odsączonej i przepłukanej
✔ 1 puszka pomidorów krojonych;
✔ 1 ząbek czosnku posiekany;
✔ Przyprawy: chilli, oregano, bazylia, kolendra, pieprz, sól;
➥Wołowinę podsmażyć z cebulą do momentu aż mięso całkowicie zmieni kolor. Dodać pozostałe składniki i przyprawić. Dusić na wolnym ogniu ok. 30 minut. Podawać z ugotowanym ryżem brązowym (50g) i sałatką z roszponki i pomidorków.

Zupa krem z zielonego groszku i mięty – 3 porcje
✔ 1 litr bulionu jarzynowego;
✔ 350 g groszku zielonego;
✔ 1 cebula pokrojona w kostkę;
✔ 1 ząbek czosnku;
✔ Oliwa z oliwek 1 łyżka;
✔ Kilka listków mięty;
✔ Sól, pieprz;
➥ Przygotowanie: Na oliwie podsmażyć cebulkę. Dodać groszek mrożony. Dusić 15 minut. Wlać bulion, dodać listki mięty i gotować kolejne 10 minut. Zmiksować na gładką masę.

Śledź moje kolejne wpisy pod tagiem #cookologia lub dodaj mnie do obserwowanych
Regularnie publikuję wpisy związane z dietetyką, zdrowym odżywaniem i gotowaniem. Jeżeli chcesz, bym w kolejnych wpisach poruszyła jakiś temat z tego obszaru daj znać w komentarzu.

#gotujzmikroblogiem #gotujzwykopem #dieta #mikrokoksy
Pobierz monkali - Pod tagiem #cookologia wrzucam przygotowywane przez siebie zdrowe i dietety...
źródło: comment_85jrzf7TnuHnw0kNEDwE8tLpZc3IXaVN.jpg
  • 86
@melololonn: w zależności od zupy, ale standard jest banalny: dużo świeżych, ładnych warzyw (por, marchewka, pietruszka), zielę angielskie, listek laurowy, pieprz w ziarenkach, czasami czosnek . Wszystko zalewam zimną wodą. Gotuję około 1h lub dłużej jeśli mam czas. Zazwyczaj robię bulion na zapas.
bulion to baza, która podkreśla smak. Dopiero później, gdy już robię zupę dodaję przypraw do smaku.

Do zup, gdzie potrzebny jest wyrazisty bulion podpiekam warzywa w piekarniku. Ja
@melololonn: bardzo mi miło :)
Możesz dodać jeszcze kawałek selera, ja nie dodaję tylko ze względu na alergię. Dużo zależy od warzyw - jeśli są ładne i pachną jeszcze przy kupowaniu, to bulion wyjdzie świetny.
@monkali: dziś drukujemy przepisy i od soboty w końcu jemy jak należy :) a mam pytanie - w przypadku gdyby zapotrzebowanie na kalorie było wyższe (A jest bo mój mężczyzna jest wielki jak dąb) dorzucam np. jeszcze jeden posiłek czy zwiększamy ilość poszczególnych?

no właśnie, kwestia produktów - ja jak robię rosół to mimo kilkugodzinnego gotowania ma smak wody ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@melololonn: Możecie jeszcze dorzucić posiłki lub zwiększyć porcję tych. My jemy jeszcze 2 posiłki poza tymi.
Rosół to inna kwestia - do niego dobre mięso, najlepiej mieszane, opalona cebulka, lubczyk (najlepiej świeży), dużo dobrych warzyw i wychodzi :)