Wpis z mikrobloga

#trzeciadroga #neuropa #4konserwy #francja #france #rewolucja #napoleon

Cesarstwo Francuskie za czasów Napoleona według was można uznać za prawicowy wybryk dawnego zwolennika rewolucji francuskiej, czy za lewacki wymysł dyktatora, który dorwał się do władzy? Dla niezdecydowanych powiem, że w Polsce największy bonapartysta jest konserwatystą, a we Francji najwięcej dobrych słów o Napoleonie przeczytamy spod pióra lewicujących autorów. Proszę też nie oceniać(jeśli ktokolwiek będzie chciał) Bonapartego przez prezentyzm czasowy, a wziąć pod uwagę sposób w jaki inne kraje były rządzone. Ja jestem niezdecydowany, a to dlatego, że:

-Bonaparte wyparł się ideologii rewolucji, a kiedy nadarzyła się do tego okazja(nieudany zamach na jego osobę po przewrocie obalającym dyrektoriat) zaczął tępić zarówno rojalistów jak i rewolucjonistów;

-Za jego rządów ministrem i najbliższym współpracownikiem mógł zostać każdy, kto tylko wyparł się radykalizmu, no i oczywiście miał głowę na karku;

-Za sprawą Bonapartego w wielu krajach pojawiły się dążenia niepodległościowe, zanoszone oczywiście na hasłach rewolucji(których oficjalnie nigdy się nie wyparł chyba), ale ważnym jest by pamiętać, że taka Republika Cisalpińska to protoplasta dzisiejszych Włoch, czy chociażby Księstwo Warszawskie było namiastką niepodległej Polski, a sam Bonaparte jest symbolem chociażby u nas do dzisiaj;

-Jego kodeks cywilny z jednej strony był lewacki(śluby cywilne) a z drugiej prawacki(karty pracownika, gdzie po zatrudnieniu i zwolnieniu pracodawca musiał wystawić swoją opinię o pracowniku, co pozwalało do nadużyć). Choć wiele rzeczy ustanowionych przez Napoleona w Europie pozostało w naszych krajach do dzisiaj(jak na przykład ruch prawostronny);

-Z jednej strony ogłosił się cesarzem, z drugiej... no właśnie, de facto sam się ogłosił. Podczas koronacji na cesarza sam wziął od niego koronę cesarską i sobie ją sam założył na głowę, co było jasnym sygnałem do kościoła od niego;

Więcej mi się na razie pisać nie chcę, bo nie wiem, czy ktoś się wypowiedzieć będzie chciał.
  • 4
@genijuz: Myślę, że Napoleon był pierwszym centrystą w dzisiejszym znaczeniu. Przywrócił w pewnej mierze monarchię pod nazwą cesarstwa, zakończył prześladowania Kościoła choć zarazem podporządkował go władzy państwowej - przysięga księży na wierność Francji, wpływ władz na nominacje biskupie. Z drugiej strony zachował większość zdobyczy rewolucji francuskiej. Był w pewnym sensie twórcą współczesnej Francji, wprowadził Kodeks Napoleona pierwszy nowoczesny kodeks cywilny, który (choć ze sporymi zmianami) obowiązuje do dziś, wprowadził walutę frank,