Wpis z mikrobloga

Chciałbym pouczyć się programowania, miałem już styczność z podstawami #cplusplus i #java, lecz przez brak praktyki dużo informacji uleciało. Chciałbym podszkolić się w jakimś języku na tyle, by móc startować na jakiegoś juniora i nie klepać po wieki wieków obecnej gównoroboty. Problem mam w tym, w czym większość początkujących: wybór języka. Najbardziej zastanawiam się nad c++, c# i java, choć w c# nie ogarniam tych zależności z .net oraz pisania aplikacji webowych.
Co chciałbym pisać: kolejne trudne pytanie, ponieważ sam do końca nie wiem, co by mnie wciągnęło. Na początek chciałbym napisać prostą aplikację okienkową, do której wprowadzałbym dane, przykładowo modele telefonów wraz z podstawowymi parametrami, by móc potem je przeglądać i wyszukiwać. Dane takie zapisuje się w tablicy np w pliku? W jakiś inny sposób? Który język do takich programów sprawdzi się najlepiej? Wiem że takich pytań było już pierdyliard, dlatego przepraszam, jeśli kogoś niepotrzebnie zawołam.

#programowanie #csharp
  • 23
@Jakr: stawianie baz danych to również dla mnie czarna magia. Trochę mnie to dobija, bo nie umiem praktycznie niczego a lata lecą, taki programik to tylko jeden z przykładów, na jakich chciałbym się nauczyć pisać kod
@indywidualny: nie pisałem w żadnym języku więcej, niż tylko podczas studiów, dlatego nawet nie potrafię się określić, w jakim języku się dobrze pisze. uważasz że javy łatwo się nauczyć i jest przyjemna w użytkowaniu?
@nonabl3: sql ogarniesz duzo szybciej niz jave. W ogole to zycze poqodzenia bo wlasnie sam zaonstalowalem sobie w pracy eclipse i biore sie za nauke od zera : )
@Jakr: obecnie pracujesz przy bazach danych? eclipse jest dobry do nauki pisania w javie? niby mam zainstalowany mssql ale nie wiem jakoś jak to ugryźć i jak się tego wszystkiego nauczyć, najgorzej ruszyć z miejsca
@nonabl3: Zacznij pisać programy - inaczej niż przez praktykę nie da się przypomnieć. Język nie ma znaczenia - jeśli w którymś czujesz się lepiej - zacznij przypominanie sobie od niego - zawsze to mniej problemów, a jak się ogarniesz, to wtedy możesz poszukkać po językach, które bardziej nadają się do rozwiązania danego projektu

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to można do bliku zapisac na kilka sposobow - jako strukturę binarną i
@nonabl3: pracuje jako tester wiec jako takich baz danych nie tworze ale pisze sporo kwerend. Pracuje na postgresql. Ale skoro polecaja sqlite to pewnie lzejszy jeat
@Kaczus2B: nurtuje mnie takie pytanie, czy dany język sprawdzi się dla większości programów. Przykładowo program, o którym pisałem wyżej, bez problemu napiszę taki program okienkowy w javie? Myślisz, że klepiąc takie proste programy z prehistorycznymi sposobami zapisywania danych w plikach jako tekst jest szansa to wszystko ogarnąć bez czyjejś pomocy?
@nonabl3: tak właśnie uważam :) jest po prostu miło pisać. Logicznie, milion możliwości i mnóstwo bibliotek. Składnia również przyjemna. No i byle zegarek teraz napędza Java. mnóstwo ofert pracy.
wprowadzałbym dane, przykładowo modele telefonów wraz z podstawowymi parametrami, by móc potem je przeglądać i wyszukiwać


@nonabl3: Hmm... https://docs.angularjs.org/tutorial

Z mojej perspektywy (1.5 roku w javie) babranie się w c++ to średni pomysł: imho java jest łatwiejsza na początej, przynajmniej na komercyjnym poziomie, dużo łatwiej o pracę, i moim zdaniem sam język i technologie są dużo przyjemniejsze. W C# trochę niższa kasa i mniej ofert pracy, ale jak ktoś lubi tę
@nonabl3: Nawet w nowoczesnych programach zapisuje się dane czasem jako tekst - bo jest potrzeba eksportu do jakiegoś formatu tekstowego, więc umiejętność taka też jest przydatna. Jeśli chodzi o problemy - to okienka są i nie sa problemem, dla tych co zrozumieją ich sposób działania, nie sa problemem, dla tych, co nie rozumieją systemu danych okienek będzie to problem. W zasadzie jest to kwestia poznania danego systemu okienek. Javę używałem baardzo
@Jakr: Postgresql jest fajną bazą, ale jeśli ma być to alternatywa do zapisywania niewielkiej ilości danych w pliku, to sglite jak sama nazwa wskazuje jest mniejszy i prostszy :)
@nonabl3: polecam jave, staje sie bardzo powrzechna. Czy to w kartach sim, czy to stronach internetowych. czy to w aplikacjach na tel/pc, posiada proste narzedzia, duze community, duzo bibliotek, duzo poradnikow, a co do wydajnosci to powiem tak: jezeli ktos nie ma duzego pojecia na temat danego jezyka/technologii to jego programy beda malo wydajne (patrze tak po sobie) i takze malo przejrzyste (kod)
@Kaczus2B: java posiada różne systemy tworzenia okienek? Nie działa to tak jak bodajże w c++, gdzie określałem prostymi poleceniami wielkość okienka, położenie przycisków? Dlaczego piszesz, że może to sprawiać problemy, javą głównie pisze się aplikacje webowe, że tworzenie okienek to taki problem?

@TiREX: Widzę, że dużo osób chwali właśnie jave, posiada ona trochę mechanizmów, których pamiętam z przeszłości nie mogłem jakoś ogarnąć, ale skoro piszecie, że to nie takie trudne,
@nonabl3: Jak poznawałem to miało 2 - teraz nie wiem. Jeden był szybszy, drugi standardowy, ale ponieważ Java nie była mi do niczego potrzebna do tej pory, to nic dużo bardziej zaawansowanego nie pisałem w tym i nie używałem języka od kilkunastu lat - więc możliwe, że wykształcił się jeden system - nie wiem - więc wolę zaznaczyć, że taka możliwość jest.
@Kaczus2B: Rozumiem, każdą uwaga jest dla mnie bardzo cenna, nawet jeśli nie piszesz w tym konkretnym języku, to na pewno Twoje rady pomogą mi jakoś ruszyć z tematem, dzięki :)
@nonabl3: nie polecam eclipse. meczylem sie z nim ehmm 8msc (okolo), po przejsciu na intellij nie musialem sie meczyc z zbedna konfiguracja, instalowaniem wtyczek. i wgl. ponadto intellij posiada wbudowany (no tak jakby, trzeba miec javafx builder od javy) edytor do aplikacji okienkowych (javafx)
@TiREX: edytor do okienek ułatwia zapewne pracę. A jak sprawa wygląda z podpowiadaniem słów kluczowych, poprawą błędów, wskazywaniem podczas kompilacji, w którym miejscu jest jakiś błąd?