Wpis z mikrobloga

Stwierdziłem z różowym, że obejrzymy sobie jakiś dokument na wieczór. Padło na "Fed up" poruszający problem otyłości na świecie (choć głównie w stanach). Dokument za obecny stan obarcza w większości jedzeniowe korpa wciskające cukier w różnych postaciach do wszystkich swoich produktów.

Kilka ciekawych informacji, refleksji po obejrzeniu :

1. Cukier porównany został do nikotyny i tego co się działo wobec niej pod koniec zeszłego wieku - próby wmówienia ludziom że nie ma zależności raka płuc z paleniem etc, próby wprowadzenia regulacji. Śmiertelność wywołana przez otyłość i powikłania z nią związane goni tą związaną z paleniem papierosów.

2. Pizza jest w stanach warzywem. Zostało to przepchnięte przez jedno z lobby jedzeniowych - 80% pizz sprzedawanych w szkolnych kafeteriach w stanach należy do wielkiego koncernu który nie mógł sobie pozwolić na wycięcie ich z jadłospisu dzieci. Zredefiniowano wiec czym jest pizza aby dalej mogła być sprzedawana po wprowadzeniu regulacji.

3. Cukier jest 8 razy bardziej uzależniający niż k-----a. Przeprowadzono badania w których uzależnionym od k-----y szczurom zaczęto podawać cukier (w roztworze wody). Po pewnym czasie, gry szczury mogły wybrać czy podejść do podajnika z cukrem czy kokainą 80% (z tego co pamiętam) wybierało cukier.

4. Żeby spalić średnie pudełko frytek musielibyście z---------ć na basenie ponad godzinę.

5. Cukier (ten dodawany, znajdujący się w syropie glukozowo-fruktozowym jest prawie wszędzie). Pasta łososiowa? [check], Groszek konserwowy? [check]. Przyjrzyjcie się składowi produktów wokół siebie - ciężko znaleźć nieprzetworzone żarcie gdzie nie został dodany cukier.

6. Kaloria jest kalorii nierówna: zdrowsze jest 200kcal orzechów czy 200 kcal coca-coli ( ͡° ͜ʖ ͡°) ? Wynika to z faktu, że w produktach przetwarzanych, słodzonych, cukier tam znajdujący się jest bardzo łatwo przyswajany przez nasz organizm (aby zbić ogromne ilości cukru które przyswajamy nasz organizm produkuje insulinę, która zamienia się w tłuszcz - pewnie coś przekręcam ale jest to powiązane, ktoś może sprostować :)). W przypadku wspomnianych orzechów ich skład (m.in błonnik) umożliwia powolne uwalnianie energii przy trawieniu.

6. Co jakiś czas w stanach problem jest poruszany, nakreśla się głównych sprawców ale szybko jest to zgaszane przez lobby cukrowe. Przy próbach wprowadzenia reform żywieniowych wykrzykiwane jest "nanny country", czyli próba ograniczenia praw obywatelskich - przypomniało mi to sytuacje z naszymi drożdżóweczkami w szkołach.

7. Brak ruchu również jest jednym z czynników wpływających na otyłość (flashnews :D), ale chodzi także o bilans energetyczny oraz rodzaj przyjmowanych posiłków. Przedstawiony został przykład kilkunastoletniej dziewczynki która uprawiała sport (bieganie, pływanie itp) praktycznie codziennie a mimo to przybierała na wadze i wyglądała jak... cóż... jak spasiona świnia.

Generalnie polecam dokument, mnóstwo ciekawych informacji a całość fajnie zmontowana przez co ogląda się bardzo przyjemnie - nie wiem na ile jest obiektywny ale i tak daje do myślenia. Z obrzydzeniem piłem napój aloesowy podczas oglądania.

PS1. Możliwe, że gdzieś coś przekręciłem - jeśli tak to możecie sprostować.
PS2. Nie jest tak, że ludzie nie są odpowiedzialni za to, że są grubi - w większości przypadków są (czasami jest to jednak związane z chorobami, genetyką itp.). Problemowi w dużej mierze pomaga jednak wszechobecność cukrów prostych która r---------a gospodarkę energetyczną.
PS3. Punkt 6 był dwa razy

trailerna YT
rottent tomatoes
imdb
depilacja pieroga

#dokument #fedup #cukiernadzis #dieta #odchudzanie #film #grubedziewczyny #cukrzyca i pozwolę sobie dorzucić #mikrokoksy - mam nadzieje, że się nie obrazicie a pewnie wiecie sporo na ten temat i dorzucicie swoje trzy grosze ( ͡º ͜ʖ͡º)
KURDEFIKSJAPI3RDU - Stwierdziłem z różowym, że obejrzymy sobie jakiś dokument na wiec...

źródło: comment_aaeQCyOt0zmIFGdE27qukBQRGgbUMKba.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KURDEFIKSJAPI3RDU: Zrzucanie na koncerny spożywcze jest nadużyciem i nie powinno mieć miejsca. Koncerny zarabiają po prostu pieniądze sprzedając to, co ludzie chcą kupować. Gdyby jeden koncern zdecydował się swoje produkty "odcukrzyć" jego miejsce zaraz zajmie jego konkurent, bo nikt nie będzie chciał jest coś, do czego nie jest przyzwyczajony i jest mniej smaczne.

Problemem jest tryb życia oraz dieta j------h k---a grubasów. Kurtyna.

Jeszcze brakuje popularnego zrzucania swojego n----------a na
  • Odpowiedz
@mafiozorek: dlaczego wiec za raka płuc obwiniane są koncerny tytoniowe? Dlaczego nałożono na nie bardzo restrykcyjne regulacje? Widzisz analogie?

Poza tym zdajesz sobie sprawę że pewne hormony oraz leki faktycznie mają wpływ na przybieranie na wadze czy odrzucasz tą możliwość bo "racja jest zawsze twoja" ( ) ?
  • Odpowiedz
@mojwykop2: jeden z komentarzy

I think this "experiment" is silly. The twin who gave up sugar gave up ALL carbs including fruits and vegetables. I'm not surprised he was miserable.


ciekawe co by było jakby koleś odrzucił tylko cukry proste

@Ausekar: ciekawe toto. Wydaje mi się jednak że ludzkie życie nigdy nie będzie można porównać do "rat heaven" z tego względu że chyba nie ma człowieka bez zmartwień
  • Odpowiedz
dlaczego wiec za raka płuc obwiniane są koncerny tytoniowe? Dlaczego nałożono na nie bardzo restrykcyjne regulacje? Widzisz analogie?


@KURDEFIKSJAPI3RDU: Bo ludzie są głupi. Nie koncerny tytoniowe są winne, ale palacze, którzy mimo świadomości zagrożenia palą.
To tak samo jak mówić, że morderstwom z użyciem broni palnej są jej sprzedawcy. Absurd.

Poza tym zdajesz sobie sprawę że pewne hormony oraz leki faktycznie mają wpływ na przybieranie
  • Odpowiedz
@mafiozorek:

ale winę ponosi człowiek i jego zaniedbanie.

zgadzam się w pełni, natomiast spójrz na to przez pryzmat państwa jako instytucji która powinna dbać o swoich obywateli. W interesie państwa jest aby aby jego obywatele byli zdrowi, sprawni fizycznie. Z jednej strony w pełni akceptowalne jest opodatkowanie papierosów, nakaz stosowania uwag że zabijają, brak reklam w TV, z drugiej strony barykady jest akceptowalne że korpa wrzucają na lewo i prawo
  • Odpowiedz
@OSH1980: stewia ma dziwny smak. Ksylitol ciężko odróżnić od cukru i podobno jest nawet zdrowy.
Mnie to w zasadzie obojętne i tak cukru prawie w ogóle nie używam.
Tak jak pisałem wcześniej, tu chodzi o gotowe produkty, na których skład nie masz wpływu, a producenci zazwyczaj sypią najgorsze gunwo, gorsze nawet od poczciwej sacharozy.
  • Odpowiedz