Wpis z mikrobloga

Co sądzicie o dawaniu dzieciom imion słowiańskich jak Mieszko, Gniewomir, Dobrawa, Radochna itd ... Mnie osobiście bardzo się podobają i chętnie dałbym dzieciakowi jakoś tak na imię :)

#kiciochpyta #rozkminy #imiona #tradycja

Czy nadawanie słowiańskich imion dzieciom ma sens w tych czasach?

  • Tak - brzmią fajnie i nawiązują do naszej tradycji 34.8% (327)
  • Nie - W czasach brajanków i dżejsik nie mają racji bytu 7.6% (71)
  • Jebnij się głowę - żadne dziecko nie chciałoby mieć tak na imię 57.6% (541)

Oddanych głosów: 939

  • 21
@vertoo: Mieszka i Dobromira polecam - w obecnych czasach są trochę popularniejsze i nie brzmią dziwacznie. Są wręcz sympatyczne.
Warto zajrzeć do spisu takich imion, by zobaczyć czy nie przesadzamy. Na przykład: jeżeli podoba nam się Kazimir, to lepiej wybrać Kazimierza.
@vertoo: Przecież jest mnóstwo słowiańskich imion, które są dziś popularne, a utworzone w ten sam sposób co chociażby przytoczony przez ciebie Gniewomir, chociażby Bogdan, Bogusław, Wojciech, Jarosław ( ͡° ͜ʖ ͡°), Mirosław, Sławomir czy nawet popularny ostatnimi czasy Bolesław (zdrobniale: Bolek). Bardziej kwestia tego, że niektóre są bardzo rzadko nadawane i dlatego wydają się staromodne i dziwne. Imiona pochodzenia hebrajskiego, jeśli chodzi o ich znaczenie, mają bardzo
@vertoo: kiedyś jak jechałam pociągiem relacji rzeszów- kraków, mój przedział włącznie z siedzeniami naprzeciw mojego zajęło kilku mężczyzn. Jeden z nich przedstawił mi się, mówiąc że ma na imię Mieszko ( ͡º ͜ʖ͡º), nie wierzyłam póki dowodu mi nie pokazał. Po czasie doszłam do wniosku że imię do niego pasowało bo zaiste wyglądał jakby uciekł ze średniowiecza :D
@vertoo: Gniewomir czy Radochna wydają mi się tak pretensjonalne, jak Dżesiki z Brajanami. Nadawanie dzieciom "dziwnych" imion w ramach określonej mody (w tym wypadku - mody na "powrót do korzeni") zawsze kojarzyło mi się z.. cóż, ostrym przypadkiem januszostwa.